صفحه نخست / مقالات / آموزشی / راه اندازی کسب و کار جدید (قسمت سوم)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

راه اندازی کسب و کار جدید (قسمت سوم)

در مقالات قبلی به چگونگی راه اندازی یک کسب و کار جدید بسیار پرداخته ایم. به اینکه چه شرایطی را باید قبل از راه اندازی کسب و کار جدید رعایت کنید. می توانید به مقالات:

راه اندازی کسب و کار جدید

راه اندازی کسب و کار موفق

مراجعه کنید. اما در ادامه صحبت باید درباره مشتریان با شما بیشتر به گفتگو بنشینیم.

در موفقیت یک کسب و کار جدید یا شکست آن عنصر مهمی که باید ارزش گذاری شود، مشتریان هستند.

نهایتا این مشتریان دست به جیب هستند که موفقیت محصولی را تعیین می کنند. اما در این میان دو دام وجود دارد که در صورت متمرکز نشدن بر ایجاد بازاری جدید ممکن است گرفتارشان شوید.

نخستین دام؛ – فروش به همه – نام دارد.

مشاور راه اندازی کسب و کار

به این مفهوم که شما در مقام شرکتی نوپا و با منابعی بسیار اندک می توانید محصولاتی تولید کنید که متناسب با نیازهای همه افرادی باشد که با آنها تعامل دارید.

بیایید فرض کنیم پلیمر جدیدی ابداع کرده اید که می تواند پارچه را بهتر از همه پلیمرهای موجود در بازار ضدآب کند. ابتدا؛ از یکی از دوستانتان به نام – آقای ضد – می شنوید که در روزنامه خوانده است بازار تجهیزات گردش و پیک نیک بازار پرسودی است و به همین جهت به شما پیشنهاد می کند به دنبال فروش چادرهای مخصوص پیک نیک بروید.

سپس، پسرعمویتان نیز وارد ماجرا می شود. او به دنبال لباس ضد آب می گردد. سرانجام یکی از همسایه ها نیز فکر می کند که عروسک های پارچه ای حیوانات که به سادگی تمیز می شوند ایده بسیار خوب و جذابی است.

خوب تا اینجا پیشنهادات خیلی خوب هستند. اما…

اما برای طراحی و تولید هر یک از این محصولات به زمان و منابع نیاز است. اگر تولید محصولی را شروع کنید و ببینید که مشتریان آن برای سودآوری کسب و کارتان کافی نیستند، بی شک منابعتان آن قدر نخواهد بود که به شما اجازه دهد تا پیدا کردن بازاری سودآور، به تولید محصولات دیگر ادامه دهید.

دومین دام

دومین دام رایج – سندروم چینی – است که نام دیگری هم دارد. سرگرم شدن با صفحات گسترده!

ایده اصلی این دام این است که به جای ایجاد بازاری جدید می توان سراغ یکی از بازارهای بزرگ موجود رفت و بخشی از سهم آن بازار را در اختیار گرفت. و به سودآوری دست یافت. در نهایت؛ حتی اگر یک دهم درصد از بازار مسواک کشور چین را هم بتوانید تامین کنید، آیا پول خوبی گیرتان می آید؟ آیا همین کافی است؟

منطق حاکم بر این ایده تقریبا شبیه این است که بگوییم، شما می توانید درآمدی مبالغه آمیز داشته باشید. به این شکل که:

چین بیش از ۳/۱ میلیارد نفر جمعیت دارد. اگر همه بازار را هم به دست آورید، اگر هر فرد در سال سه بار مسواک بخرد، می شود سالانه ۹/۳ میلیون مسواک خواهیم فروخت و اگر هر کدام را با سود یک دلاری بفروشیم، می شود بیش از ۹/۳ میلیون دلار که امکان رشد هم دارد.

من و خیلی از مشاوران کسب و کار به شما می گویم که این قبیل تحلیل کل نگرانه بازار را – سرگرم شدن با صفحات گسترده – می نامیم. زیرا مشخص نکرده اید که چرا مردم محصولتان را خواهند خرید. یا چرا سهم بازارتان در طول زمان افزایش خواهد یافت.

هم چنین فرض هایتان را به وسیله کسب اطلاعات مستقیم از مشتریان تاکید نکرده اید و احتمالا هرگز هم به چین سفر نکرده اید. اگر کارآفرینی این قدر ساده می بود، همه می خواستند به چین سفر کنند و مسواک بفروشند.

باید بگویم، شرکت های بزرگی که منابع خوبی در اختیار دارند از پس هزینه های ناشی از کسب فزاینده سهم بازار برمی آیند، اما کارافرینان از این نعمت بی بهره اند.

مراقب باشید که در دام سندروم چینی گرفتار نشوید.

میزان منابع تان را مدنظر قرار دهید و آنها را بازار جدیدی به کار گیرید که می توانید بر آن تسلط یابید. این بازار باید به دقت تعریف و به خوبی معین و محدود شود.

با شما هستیم.

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

۳ پیام ها

  1. مرسی از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *