کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

انتخاب شغل مناسب

انتخاب شغل و حرفه ی مناسب، یکی از مهم ترین مسائل و دغدغه افراد است. زمانی که تحصیل می کنیم، به دنبال انتخاب شغل مناسب هستیم. گاهی این انتخاب همه مسیر زندگی ما را تغییر می دهد. به دنبال این انتخاب ، شرایط و محیط زندگی ما هم گاهی تغییر می کند.

اکنون بیایید، درباره انتخاب یک شغل مناسب حرف بزنیم.

019

کار برای شما چیست؟

شاید بیکاری ما را تهدید نکند. حتی احساس کمبود انرژی فیزیکی و روانی هم نکنیم. ولی به هر دلیلی، بسیاری از ما در حالت خلبان خودکار شغلی هستیم. یعنی فقط تحت شرایط سخت وارد عمل می شویم و در شرایط عادی ما غیرقابل عامل هستیم. اما بیایید تصمیم بگیرید شما یک خلبان خودکار نباشید.

ما در حال پروازی کم و بیش یک نواختیم. درست است. ولی سرعت و جهت حرکت ما بیشتر توسط تکانه های بیرونی تنظیم می شود تا قصد ما که منتهی به عمل می شود. حتی ممکن است قدری از اینکه کارمان بر اساس علایق اصلی ما ساخته شده است، راضی باشیم. اما اغلب هنگامی که نمی توانیم هواپیمای خود را هدایت کنیم رضایت مندی ما ناپدید می شود.

یک راه برای تشخیص اینکه شما در حالت خلبان خودکار هستید، و هم چنین کمک به توسعه ی بیشتر فرآیند خوداندیشی، تفکر در مورد جایگاه فعلی کار در زندگی شماست. و اینکه آیا این جایگاه با معنای واقعی کار برای شما تطابق دارد یا خیر؟

بر خلاف این که ما ابعاد وجدی مختلفی داریم – که به تازگی آنها را کاوش کرده ایم؟ – بسیاری از ما خود را در درجه اول با شغل مان تعریف می کنیم.

غریبه ها معمولا یخ ها را با پرسیدن این سوال آب می کنند:

“خوب الان چه کاری می کنی؟”

این طور که پیداست کار معنای بسیار متفاوتی برای افراد مختلف دارد و معنای کار شما بخش بزرگی از ان که هستید را تشکیل می دهد.

به طور مرسوم، سه معنا به کار نسبت داده اند:

کار به عنوان شغل

این به معنای کار کردن به خاطر درآمد است. بدون درگیری زیاد شخصی یا رضایت.

شغل یک فعالیت ابزاری است. چیزی که در اصل به خاطر چیز دیگری انجام می شود.

کماکان، شغل می تواند احساس ارزشمندی از مهارت و رضایت ایجاد کند. ولی این در مقایسه با نقش آن به عنوان ابزار معاش اهمیت کمتری دارد. ابزاری که به فرد اجازه می دهد معنا را در دیگر حوزه های زندگی خود دنبال کند.

کار به عنوان حرفه

انگیزه کار به عنوان حرفه موفق شدن، رسیدن به دستاوردها و موقعیت های بهتر است. رویکرد فرد حرفه گرا به کار وابستگی احساسی به خود کار نیست. برای فرد حرفه گرا کار وسیله ای برای خلق کردن، تعریف کردن، ابراز کردن، ثابت کردن و تجلیل کردن از خود است.

کار به عنوان حرفه می تواند منبع مهمی از معنا و رضایت مندی کامل در زندگی باشد.

کار به عنوان فراخوانی ماورائی

کلمه ی فراخوان در اینجا از ایده گرفته شده است. یک نفر برای انجام نوعی خاصی از کار ماموریت دارد. چه از بیرون توسط خدا یا جامعه و چه از در درون به دلیل یک استعداد طبیعی که باید به شکوفایی برسد.

برای این کار باید اول فرد این موضوع را بپذیرد تا بتواند در جهت رشد؛ در این مسیر قدم بگذارد.

علاوه بر این سه طبقه بندی مرسوم، ما نوع چهارمی را هم پیشنهاد می کنیم.

کار به عنوان منبع رضایت مندی.

کار به عنوان منبع رضایت مندی، نه به عنوان یک رویکردی علاقه محور (یا حتی احساسی) به کار توضیح می بخشد. ولی رویکردی که گستردگی زیادی ندارد. افرادی که کار به عنوان منبع رضایت مندی را انتخاب می کنند، مسیرهای شغلی غیر مرسوم را برمی گزینند که در مقابل پاداش مالی؛ شناسایی و قدر و منزلت از علایق شخصی حمایت می کند. چنین کاری می تواند منبع مهم در زندگی و کار باشد.

ادامه دارد…

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

۲ پیام ها

  1. خیلی خوب بود.خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *