کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

راه اندازی کسب و کار جدید

اگر مثل خیلی از افرادی که مدت زمان زیادی را در یک حرفه و کسب و کار وقت گذرانده اند و به نتیجه ی مطلوب نرسیده اند، شما نیز به دنبال راه جدیدی برای شروع دوباره یک کسب و کار موفق هستید، یا از آن افرادی هستید که می خواهند مهارت های خود را افزایش دهند و بیشترین اثر بر جهان را بگذارند، یا اینکه می خواهید برای خود کار کنید و رئیس خودتان باشید، یا حتی اختراع و ایده ای دارید ولی نمی دانید چطور آن را دنبال کنید و به یک کسب و کار موفق ختم کنید، با همراه همراه شوید.

در این مقاله سعی می کنیم شما را قدم به قدم در راه اندازی یک کسب وکار موفق همراهی کنیم.

بیایید همین ابتدای راه یک مسئله را مشخص کنیم. برای چه دنبال یک کسب و کار جدید می گردید؟ تنها برای کسب درآمد بالا و رسیدن به رفاه اقتصادی؟ یا هدف دیگری هم دارید. مثلا کارآفرینی برای عده ای و یا بهینه سازی شرایط شغلی فعلی خود؟

بعد از یافتن پاسخ؛ قدم بعدی این است که ایده پردازی کنید. یعنی به چیز جدیدی فکر کنید که می تواند در جهان یا بخش کوچکی از آن، تغییر مثبتی به وجود آورد. اما بهتر است وقتی فکر کردید که یک ایده ی جدید دارید قبل از اینکه وارد عمل شوید و آن را عملی کنید، کاملا در مورد بدیع و جدید بودن آن تحقیق کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید ایده ی شما جدید است، یا حتی به نوعی تکامل یافته ی یک ایده ی قدیمی است، گوشه ای بنشینید و نقشه ی راه موفقیت را برای خود ترسیم کنید.

قدم بعدی، فکر کردن به – درد مشتری – است.

درد مشتری به زبان ساده یعنی مسئله ای که ذهن یک مشتری را به خود مشغول می کند و در نهایت به دنبال راه چاره ای برای رفع این درد باشید. یک خریدار کفش، به دنبال کفش است تا راه رفتن را برای خود آسان کند. این شمایید که می توانید راه های تازه ای برای رفع نیاز او پیدا کنید.

به تازگی در ایران با ورود شبکه های اجتماعی – مجازی شکل تجارت و بازاریابی هم در حال تغییر است. مشتری، بدون حضور هم می تواند کالاهای متنوع را ببیند و بعد تصمیم بگیرد. اما این برای شما که قرار است نقش فروشنده را بازی کنید کار را سخت تر می کند. دیر یا زود، این شکل هم دچار تحول می شود. پس شما به جای درگیر شدن به کارهایی که می توانید امروز انجام دهید چند گام جلوتر بروید. این همان ایده پردازی درست و تصمیم درست برای رسیدن به کسب و کار جدید است.

همیشه در شروع یک کسب و کار جدید سه راه وجود دارد. شما باید هر سه راه را با هم طی کنید. در حالی که تمرکزتان را هم به خوبی حفظ می کنید.

  • شور و اشتیاق داشتن.
  • ایده داشتن.
  • نوآوری و فن آوری یافتن.

این سه راه موازی هستند. نباید یکدیگر را قطع کنند. همواره و مداوم، به آرامی و صبوری به طی کردن این سه راه مشغول شوید.

پیش از همه یک نکته ی مهم و ضروری را یادآور می شویم. پاسخ این پرسش را بگویید که چه کاری را – شما – به خوبی انجام می دهید؟ و دلتان می خواهد یک حرفه را برای چه مدت داشته باشید؟ شاید ایده ای که به نظرتان رسیده با پاسخ این پرسش در تضاد باشد. نگران نباشید. ایده را عوض کنید. به دنبال ایده ی دیگری بروید. اما از شخصیت و الگوی علایق خود دور نشوید.

اکنون زمان طی کردن مسیر شور و اشتیاق داشتن به ایده پردازی است.

یادتان باشد شور و اشتیاق یک مسئله شخصیتی و احساسی است. باید آن را به صورت عملی و بازتابی از عملکرد خود در آورید. خیلی از افراد هستند که وقتی شور و اشتیاق زیادی دارند، زودتر شکست می خورند. چون غیر واقعی و رویا گونه تصور می کنند که همه چی باید به صورت خودکار و اتوماتیک پیش برود، چون آنها علاقه دارند!!!

شما این اشتباه را مرتکب نشوید. مدیریت فردی خود را بالا ببرید. شور و اشتیاق را تبدیل به ایده کنید تا بعد از آن به شما بگوییم چطور ادامه دهید.

همراه تان هستیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

۲ پیام ها

  1. ممنون از مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *