صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / راه های ارتباط موثر با مشتری
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

راه های ارتباط موثر با مشتری

ارتباط با مشتریان یک اصل مهم در بازاریابی و جلب مشتری است. این ارتباط موثر به معنای قانع کردن مشتری برای خرید یا دریافت محصول از شما نیست! بلکه یک ارتباط دوطرفه در نهایت درک و حل مسائل ذهنی مشتریان نسبت به نحوه ی ارائه ی خدمات یا خرید محصولات است.

این یک اتفاق نیست که به خودی خود بیفتد، بلکه یک عمل استراتژیک و قابل پیش بینی است. در این مقاله سعی می کنیم به صورت خلاصه و کاربردی راه های این ارتباط موثر با مشتری را به شما توضیح دهیم تا بتوانید با شناخت و آگاهی به فنونی که تمامی بازاریاب های مجرب به آن تسلط دارند، شما نیز برای جلب و جذب مشتری در حرفه ی خود بهترین باشید.

رسیدن به این هدف ممکن است در طول زمان با تغییر حاصل شود. چون شرایط بازار و شرایط اجتماعی و اقتصادی مشتریان مدام در حال تغییر است، اما همه ی این تغییرها یک شالوده و یک ساختار اساسی دارد و آن اصل – مشتری مداری، و داشتن ارتباط موثر با مشتری است -.

مدیریت روابط با مشتری را بیاموزید. به طور خلاصه می توان گفت؛ گفت و گو را شما به دست بگیرید. بهترین شروع برای این مدیریت، سلام گفتن به مشتری است. به همین سادگی می توانید او را به ارتباط موثر دعوت کنید. در حد امکان شما اولین نفری باشید که در این امر پیش قدم می شوید. یا گفتن – در خدمت شما هستم – واژه ی کلیدی موثری در شکل گیری و خوش آمدگویی به مشتری است.

با سوء نیت برخورد کنید. متاسفانه در فرهنگ ما بیشتر صاحبان مشاغل یا صاحبان فروشگاه ها، وقتی یک مشتری بدون خرید از مغازه یا محل کار انها خارج می شود به سردی با او برخورد می کنند. این گونه است که مشتری احتمالی را هم از دست می دهند. گاهی بدتر از آن اگر یک مشتری حتی وقتی به قصد خرید می آید، اما سوالات بسیاری دارد، پاسخ او را به تندی و به لحن بدی می دهند. این امر بی احترامی به مشتری است و او ناخودآگاه در مقابل شما گارد می گیرد. پس سعی کنید با سوء نیت و هم دلی پاسخگو باشید حتی اگر مشتری فقط به قصد اشنایی با شما و محصولات شما وارد شده است.

بهترین راهنمایی را به مشتری ارائه دهید. نیازی نیست وارد جزییات شوید. سعی کنید با گفتن کمترین کلمات، بهترین پاسخ را به مشتری بدهید. اگر شما مشاوره یا راهنمایی خواست صادق باشید. حتی اگر پاسخ تان به نفع موسسه یا خودتان هم نباشد اما اصل صداقت و راستگویی را رعایت کنید. این یعنی شما حرفه ای هستند و به اصول کار واقف هستید.

قضاوت نکنید. هرگز و هرگز از پوشش یا لحن و یا حتی شکل ورود یک مشتری به نتیجه نرسید که این شخص مشتری شما هست یا خیر! فقط کار خود را انجام دهید. شما اینجایید تا به وظیفه تان که رسیدگی به امور مشتری است، توجه داشته باشید. بقیه ی مسائل به نحوه ی برخورد شما و نیاز مشتری بستگی دارد. پس بی جهت گیری و بدون اینکه دست به قضاوت بزنید، پاسخ مشتری را به گرمی ومهربانی بدهید.

گویا و روان صحبت کنید. از کلمات سنگین و غیر قابل هضم با مشتری صحبت نکنید. فکر نکنید استفاده از کلمات غریبه و الفاظ خاص، تخصص شما را در فروشندگی نشان می دهد، بلکه این بیان ساده و روان است که شما را به یک حرفه ای در امر فروشندگی و بازاریابی تبدیل می سازد.

سرعت عمل داشته باشید. این امر نشان می دهد که شما به مشتری خود اهمیت زیادی می دهید. او را در اولویت قرار می دهید.

مشتری های خود را بشناسید. اگر برای چندمین بار است که با مشتری خود در ارتباط هستید، حتما او را با نام اصلی – و به صورت احترام آمیز، صدا کنید. می توانید در دیدارهای بعدی تان، خود را به مشتریان معرفی کنید. این امر صمیمت بالقوه ای ایجاد می کند.

خاتمه دادن به خدمت به مشتری. اگر ارتباط شما با مشتری به هر دلیلی باید قطع شود، یعنی او فعلا قصد ندارد از خدمات شما یا محصولات شما استفاده کند، با احترام و ادب حرفه ای، با او خداحافظی کنید. و به او یادآور شوید که همیشه به عنوان یک مشاور می تواند روی شما حساب کند. و از اینکه وقت خودش را به شما اختصاص داده، از او تشکر کنید. داشتن یک خداحافظی مطلوب، یک نقطه ی مثبت و چراغ روشن برای آغاز یک بازاریابی موفق در آینده است.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *