کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

روان پزشک

روان پزشکی

روان شناسی
روان شناسی

به مطالعه و بررسی اختلال های روانی و پیشگیری و درمان آن ها از طریق دارو«روان پزشک» می گویند.

روان پزشک کیست؟

«روان پزشک»کسی است که با استفاده از خدمات بهداشتی-درمانی ،دارو،الکتروشوک و… بیمارانی را که به مشکلات روانی ،عصبی،رفتاری ،اعتیاد دچارند،درمان می کند.

ویژگی های روان پزشک

 • رازدار و قابل اعتماد است:یکی اصلی ترین ویژگی های روان پزشک، رازدار بودن اوست؛زیرا بیمار ممکن است از خصوصی ترین روابط خود و اطرافیانشان با وی صحبت کند. بر اساس اخلاق پزشکی ،تمامی گفت وگو های بین پزشک و مراجعه کننده آزمایش ها و نتایج آن ها و تشخیص بیماری کاملا محرمانه است.
 • صبور است: ممکن است درمان یک بیمار مدت زمان زیادی طول بکشد. در طول این مدت روان پزشک نباید خسته و نا امید شود.
 • روحیه بالایی دارد: روان پزشک باید روحیه ای قوی برای رویارویی با مشکلات روانی انسان ها داشته باشد؛بیماران مشکلات عدیده و گاه غیر قابل کنترلی دارند.
 • روابط عمومی قوی دارد: ایجاد ارتباط با بیمار بسیار مهم است . گاهی بیمار حاضر نیست خود را بپذیرد در چنین شرایطی ،روان پزشک باید قادر به جذب او و جلب اعتمادش باشد.

ورود به شغل

کسانی که دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه به پایان می رسانند ،می توانند برای تخصص،رشته روان پزشکی یا اعصاب و روان را انتخاب کنند.تفاوت روان پزشک و متخصص مغز و اعصاب این است  که روان پزشک به درمان بیماری های روان مثل افسردگی، اضطراب ،وسواس واختلالات رفتاری می پردازد اما متخصص مغز اعصاب ،بیماری های عضوی سیستم مغز و اعصاب مانند تشنج ها، سکته های مغزی ،اختلالات  حرکتی و حسی و فلج ها را درمان می کند.

پیشرفت شغلی

روان پزشک ها می توانند فوق تخصصی بگیرند دوره های کوتاه مدت وبلند مدت آموزشی را که دانشگاه های علوم پزشکی بر گزار می کنند. بگذارنند یا بورس های تحصیلی داخلی و خارجی دریافت کنند. تجربه و امتیاز های علمی نیز به ارتقای شغلی آن ها کمک می کند. آن ها در صورت داشتن سرمایه و تجربه کافی می توانند مطب خصوصی هم دایر کنند.

فضای شغلی

روان پزشک ها می توانند در بخش روان پزشکی بیمارستان های دولتی وخصوصی کار کنند. مراکز روان پزشکی،درمانگاه ها وکلینیک های روان شناسی و روان پزشکی دولتی و غیر دولتی از دیگر مکان هایی است که این متخصصان می توانند در آن ها فعالیت داشته باشند.مطب آن ها باید آرام و با نور مناسب باشد. روان پزشک ها تقربیا با تمام مشاغل گروه بهداشتی –درمانی به خصوصی با شاغلان رشته های پزشکی عمومی و روان پزشکی عمومی و روان شناسی در ارتباط اند. بد نیست بدانید که در بعضی موارد و برای درمان بعضی بیماران –مانند بیماران افسرده یا وسواسی –لازم است روان شناس بالینی و روان پزشک با یکدیگر همکاری کنند.

وظایف و مسئولیت های

 • درمان بیماری های که در ظاهر جسمانی هستند ولی مسائل روان شناختی در ایجاد یا تشدید آن ها نقش مهمی دارند؛ مثل بیماری های روان تنی،درمان اعتیاد به مخدرها،محرک ها و هر نوع وابستگی دارویی، درمان صرع و انواع آن.
 • معاینه فیزیکی،انجام دادن آزمایش و تصویر برداری از مغز برای بررسی و رد کردن علل طبی احتمال ایجاد کننده علائم
 • مشاوره و درمان مسائل فردی و خانوادگی(در صورتی که نوعی اختلال روانی زمینه ای در ایجاد آن سهیم باشد.)
 • درمان اختلال و انحرافات جنسی(تا جایی که به مسائل روان شناختی مرتبط است.)
 • تشخیص و درمان بیماری های روانی دوران بارداری و پس از زایمان
 • در صورت در خواست دادگاه، بررسی علل سو رفتار و تشخیص سلامت روان متهمان
 • مداخله در بحران های شخصی،شغلی و خانوادگی
 • تشخیص و درمان اختلالات رفتاری کودکان
 • تصمیم گیری در مورد معافیت از خدمت به دلیل اختلالات روانی و رفتاری.

مطلوبیت شغلی

روان پزشکی یکی از تخصص های پزشکی است. و جایگاه اجتماعی و کاربردی مطلوبی دارد.

محدودیت شغلی

بسیاری از مردم ایران(به تسبت سایر مردم جهان)هنوز دید آگاهانه و مناسبی نسبت به این تخصص پزشکی ندارندو تصور می کنند که تنها در صورت داشتن بیماری های روانی شدید باید به این پزشکان مراجعه کرد. این نوع نگاه را در کنار مسئولیت و خطر بالای این شغل در برخورد با بیماران بگذارید تا به حساسیت آن پی ببرید . روشن است که اشتباهات در تمام رشته های پزشکی و از جمله همین رشته ممکن است جبران ناپذیر باشد.

اهمیت شغلی

از آنجا که اضطراب و افسردگی از شایع ترین بیماری های دنیای امروز و زمینه ساز بسیاری از بیماری های روانی هستند ،کمک روان پزشکان برای پیشگیری از این بیماری ها درمان آن ها ضرورت حیاتی دارد. ایران کشوری جوان است و امروزه یکی از دغدغه های مهم خانواده های ایرانی حفظ بهداشت روانی فرزندانشان است. از جمله گروه های که می توانند به تامین این نوع بهداشت کمک کنند،روان پزشکان هستند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است به بخش اعصاب و روان بیمارستان ها یا دانشکده های پزشکی مراجعه کنید و پرسش هایتان را با روان پزشکان در میان بگذارید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *