صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / درباره شغل زنبورداری بیشتر بدانیم
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره شغل زنبورداری بیشتر بدانیم

زنبور داری

به دانش و مهارت نگه داری،پرورش و افزایش تولیدات زنبورهای عسل جهت کمک به تامین غذا وداروی مردم«زنبور داری» می گویند.

زنبورداری

زنبور دار کیست؟

«زنبور داری» کسی است که انواع زنبور عسل را بشناسد، نحوه فعالیت آن ها را بداند و بتواند از عهده تشخیص ساختمان کندو، به کار گیری لوازم مورد نیاز در زنبورداری، پرورش و نگه داری زنبور عسل،مبارزه با آفات و بیماری های زنبور و برداشت عسل بر آید.

ویژگی های زنبور دار

  • به حشرات و طبیعت علاقه است: مهم ترین ویژگی زنبور داران علاقه به طبیعت و حشرات است.آن ها باید افرادی نترس باشند واز نیش زنبور نیز هراسی نداشته باشند؛چرا که ممکن است در این حرفه گاهی دچار گزش شوند.
  • صبور و دقیق است:در برخورد با عوامل مختلف،مانند شیوع بیماری ها، مدیریت لازم است. این مدیریت زمانی عملی  می شوند که زنبور دارها صبر و حوصله کافی به خرج دهند و کارشان را با دقت پیگیری کنند.
  • پشتکار و اراده قوی دارد:باید بدانید در تمام خود اشتغال ها برای رسیدن به هدف،تلاش پشتکار زیادی لازم است .در این شغل هم لازم است.در ماه هایی از سال زنبوردار با جدیت بیشتری کار کند تا به نتیجه مطلوب برسد.

ورود به شغل

اگرشما علاقه مند به این شغل باشید، بدون تحصیلات دانشگاهی نیز می توانید به آن وارد شوید. البته در این صورت باید در کلاس ها و دوره هایی که سازمان جهاد کشاورزی استان شما برگزار می کند، شرکت کنید. همچنین لازم است دست کم دو سال تجربه کاری در کنار یک متخصص زنبور داری را داشته باشید تا با فنون این حرفه آشنا شوید و بتوانید این شغل را ادامه دهید.

خوب است بدانید در گذشته رشته ای با عنوان پرورش زنبور عسل وجود داشته است که علاقه مندان می توانسته اند در آن تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. برای ورود به این شغل به سرمایه زیادی نیاز ندارید.بهتر است کار خود را با تعداد کمی کندو شروع کنید و کم کم تعداد آن ها را افزایش دهید.

پیشرفت شغلی

شما در ابتدای ورود به این شغل به سرمایه زیادی ندارید. بهتر است کار خود را با تعداد کمی کندو شروع کنید و کم کم تعداد آن ها را افزایش دهید. هر چه تجربه شما در این کار بیشتر شود.می توانید شغل خود را گسترش دهید و به تعداد کندو ها و زنبور هایتان بیفزایید.

فضای شغلی

فضای که برای اسقرار کندو ها در نظر می گیرید،باید شهد و گرده های فراوان برای تغذیه زنبورهای عسل داشته باشد. به طور کلی،گیاهانی چون توتون ،پنبه،آفتاب گردان،یونجه شبدر ،اسپرس، بیدمشک، گون و آویشن منابع مهم شهد و گرده برای زنبور عسل محسوب می شوند. هوای منطقه نیزبسیار مهم است؛زیرا گرما یا سرمای بیش از حد،بارندگی پیوسته و زیاد،بادهای شدید،هوای شرجی، افزایش یا کاهش ناگهانی دما ممکن است منطقه را برای اسقرار زنبورستان نامساعد کند.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم،وجود منبع آب سالم و بهداشت منطقه است. همچنین باید به عواملی چون دور بودن کافی  زنبورستان از مناطق مسکونی و جاده،رعایت فاصله زنبورستان ها از هم،آلودگی صوتی و بوهای نامطلوب نیز توجه کنید ومنطقه ای را برای این کار در نظر بگیرید که تمام این شرایط را داشته باشد. در غیر این صورت،ممکن است زنبورها فراری شوند یا بمیرند. در کل باید گفت که محیط کاری زنبورداران طبیعت است.

در این شغل شما با نجارها(برای ساخت کندو استاندارد)،اتحادیه زنبورداران و جهاد کشاورزی استان خود (برای تآمین دارو و پادزهر)و نیز خریداران محصولات در ارتباط خواهید بود.

وظایف و مسئولیت های

  • حفاظت و نگه داری از کندوهای زنبور عسل
  • سرکشی به زنبور ها
  • اضافه کردن طبقه های کندو،در صورت نیاز
  • محاسبه میزان تولید عسل و چگونگی کیفیت آن
  • بررسی وضعیت سلامت زنبورها و کندو
  • بهره برداری از محصول کندو.

مطلوبیت های شغلی

شغلی زنبورداری در شروع به سرمایه و امکانات زیادی نیاز ندارد و شما تنها با گذراندن دوره های آموزشی زنبور داری و کسب تجربه لازم می توانید خیلی آسان به کار وارد شوید.  بسیاری از کشاورزان و کسانی که در روستا ها زندگی می کنند،می توانند این شغل را به عنوان شغل دوم خود داشته باشند و در کناری فعالیت های دیگر خود به زنبورداری نیز بپردازند.

محدودیت های شغلی

عدم دسترسی زنبورداران به بازار جهانی و مشکلاتی که بر سر راه صدور محصولات آن ها وجود دارد،حیطه فعالیت این افراد را محدود می کند. در این میان ،وجود عسل تقلبی در بازار باعث  بی اعتمادی مردم به عسل طبیعی شده است. به هر حال،به سبب حمایت کم مسئولان از این حرفه ، زنبورداری در ایران تنها به تهیه عسل محدود شده و این در حالی است که امروزه در بازار جهانی به دیگر فراورده های که زنبور،این حشره کوچک،می تواند تولید کند،بیشتر  توجه می شود.

فراورده های چون موم؛ژله رویال(که امروزه ثابت شده است مصرف آن می تواند عمر انسان را افزایش دهد)،گرده گل(این ماده برای ضعف عمومی و کم خونی به ویژه برای اطفال،بسیاری مفید است)،و زهر که در بسیاری صنایع از آن استفاده می شود. توجه به سایر فراورده های زنبورعسل می توان به اشتغال زایی نیز کمک بسزایی کند.

اهمیت شغلی

اهمیت اقتصادی پرورش زنبورعسل بیشتر در گرده افشانی گیاهان زراعی و باغی و افزایش محصولات کشاورزی است.به طوری که طبق تحقیقات انجام شده در کشور های دیگر،ارزش زنبور عسل در افزایش محصولات کشاورزی بسیاری بیشتر از تولیدات مستقیم کندوهاست.بررسی های انجام شده در ایران نیز نشان می دهد که نقش زنبور عسل در افزایش محصولات کشاورزی چندین برابر نسبت به تولید عسل ارزش دارد.

زنبورعسل علاوه بر دخالت در عمل گرده افشانی با تولید محصولاتی مانند ژله رویال،زهر،گرده و بره موم*در صنایعی مانند دارو سازی،نساجی،کاغذسازی،شمع سازی و تولید واکسن نقش ارزشمند ی ایفای می کند و باعث افزایش اشتغال زایی می شود.

مهم ترین خاصیت عسل علاوه بر ارزش غذایی،ارزش دارویی آن است که در درمان بیماری های چشم،عفونت ها،صرع،میگرن،ناراحتی های گوارشی،دفع سنگ مثانه،پروستات،فعال شدن مغز استخوان جهت خون سازی،درمان ناراحتی های قلبی،تصلب شرایین،تقویت ماهیچه های قلب،باز شدن رگ های بسته شده قلب،ناراحتی های اثنی عشر،تقویت حافظه،از بین رفتن  ضعف اعصاب،قوی شدن عضلات به خصوص در سنین رشد بچه های تاثیر گذار است.

متاسفانه مردم از خواص بی شمار عسل بی خبرند و این موضوع نشان می دهد که باید بیش از گذشته به این حرفه توجه شود.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

ابتدا مطالعه بروشور وزارت جهاد کشاورزی و کتاب های مربوط به پرورش و نگه داری زنبور عسل را به شما پیشنهاد می کنیم. در ضمن،می توانید به یک زنبورستان مراجعه کنید واز نزدیک با این حرفه آشنا شوید وبا صاحبان این مشاغل صحبت کنید.مجلات و نشریه هایی نیزدر این زمینه منتشر می شود که برای علاقه مندان به این حرفه مطالب خوبی دارند.

*بره موم:ماده ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است.این ماده خمیری شکل و چسبناک بوی مطلوعی دارد و رنگ آن از سبز تا قهوه ای تیره متغیر است.رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت است و خصوصیات آن به نوع گیاهان هر منطقه بستگی دارد.بره موم یکی از فراوده های کاربردی و مفید زنبور عسل و مخلوطی از مقادیر مختلف موم زنبور و رزین هاست و توسط زنبور عسل از گیاهان،به ویژه جوانه گل ها و برگ ها،جمع آوری می شود.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *