صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / سیستم پشتیبان تصمیم گیری
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

سیستم پشتیبان تصمیم گیری

DSS   

سیستم پشتیبان تصمیم گیری

این سیستم یک گام پیشرفته تر از MIS است . از این جهت که نه تنها به مدیریت اطلاعات می دهد ، بلکه در تصمیم گیری هم به صورت مستقیم به مدیریت کمک می کند.

DSS در جاهایی کاربرد دارد که یا تصمیمات ساخت یافته و یا نیمه ساخت یافته گرفته می شود. در جاهایی که با تصمیمات ساخت نیافته مواجه می شویم DSS نمی تواند کمکی به ما کنند .

بلکه باید از سیستم های هوشمند و حمایتی استفاده کنیم . طراحی و استقرار سیستم هوشمند بسیار پیچیده است . مثل سیستمی که در ماهواره نصب می شود و به محض بروز عیب خود سیستم فعال می شود و برای رفع عیب تصمیم می گیرد. در DSS زمانی که آمار فروش و آمار تولید ماه قبل و برآورد تقاضای ماه آینده را به سیستم می دهیم ، سیستم برنامه تولید ماه آینده را می دهد.

معمولا تصمیمات نیمه ساخت یافته و ساخت یافته از سطوح میانی به پائین وجود خواهد داشت. در واقع تصمیمات تکراری و قابل پیش بینی و  مورد انتظار است. مثل برنامه ریزی تولید برای هر ماه ، خرابی دستگاه ها ، سرویس ماشین آلات ، تصمیمات ساخت یافته و نیمه ساخت یافته هستند.

 تصمیمات غیر تکراری و استثنایی ساخت نیافته هستند که مدیران عالی عمدتا با این تصمیمات مواجه هستند و ما به آن ها مدیران استراتژیک می گوییم .

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

استراتژی

دانلود فایل پی دی اف استراتژی

دانلود فایل استراتژی   http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل ۱.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل دوم.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل سوم.pdf  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *