صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / شغل هایی که از پرداخت مالیات معاف هستند
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

شغل هایی که از پرداخت مالیات معاف هستند

در کشور ما هم به مانند سایر کشورهای دنیا شغل هایی وجود دارند که می توانند از معافیت های مالیاتی متفاوتی از قبیل صد درصد معافیت و یا درصدی را از پرداخت مالیات بر درآمد معاف شوند.

شغل هایی که از پرداخت مالیات معاف هستند

۱- طبق ماده ۱۳۳ قانون مالیات های مستقیم، ۱۰۰ درصد درآمد صندوق حمایت از توسعه کشاورزی و شرکت های تعاونی و روستایی و عشایری و کشاورزی وصیادان و کارگری و کارمندی و دانشجویان و دانش آموزان و اتحادیه های آن ها از مالیات معاف است.

۲- طبق ماده ۱۳۴ قانون مالیات های مستقیم، درآمد حاصل از تعلیم و تربیت در مدارس غیرانتفاعی  اعم از ابتدایی و راهنمایی و متوسطه و فنی و حرفه ای و آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد دارای مجوز از سازمان آموزش و فنی و حرفه ای کشور و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی و مهدکودک در مناطق کمتر توسعه یافته و روستاها و درآمد موسسات نگهداری معلولین ذهنی و حرکتی بابت نگهداری اشخاص مذکور که حسب مورد دارای پروانه فعالیت از مراجع ذیربط هستند و درآمد منحصرا ورزشی باشگاه ها و موسسات ورزشی دارای مجوز از سازمان تربیت بدنی، از پرداخت مالیات معاف است.

۳- طبق ماده ۱۶۵ قانون مالیات های مستقیم، در صورت بروز حوادث غیر مترقبه که توسط دولت جبران نشده باشد، وزارت امور اقتصادی و دارایی می تواند به میزان خسارت وارده به مودی از درآمد مشمول مالیات مودی در سال عملکرد و سال های بعد کسر نموده و مودیانی که بیشتر از ۵۰ درصد اموال آنان از بین رفته باشد با تایید وزارت خانه تمام یا بخشی از بدهی مالیاتی آنان را بخشوده و یا تقسیط طولانی مدت نماید.

۴- طبق ماده ۱۶۷ قانون مالیات های مستقیم، وزارت امور اقتصادی و دارایی یا سازمان امور مالیاتی کشور می تواند برای مودیانی که قادر به  تسویه بدهی خود اعم از اصل و جریمه به صورت یک جا نیستند از تاریخ ابلاغ قطعی، بدهی مربوطه را حداکثر به مدت سه سال تقسیط نماید.

۵- طبق ماده ۱۸۹ قانون مالیات های مستقیم، اشخاص حقیقی و حقوقی که طی سه سال متوالی ترازنامه و حساب سود و زیان و دفاتر و مدارک آن ها مورد قبول واقع شده و مالیات هر سال را بدون مراجعه به هیات های حل اختلاف مالیاتی پرداخت کرده باشند معادل            ۵ درصد اصل مالیات سه سال مذکور علاوه بر مزایای مقرر در ماده ۱۹۰ به عنوان جایزه خوش حسابی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد.

۶- طبق ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم،‌ علی الحساب پرداختی مودی بابت مالیات عملکرد هر سال قبل از سر رسید مقرر در این قانون معادل ۱ درصد جایزه به ازای هر ماه بوده و پرداخت مالیات پس از موعد آن موجب تعلق جریمه ای به ماخذ، ۲.۵ درصد به ازای هر ماه خواهد بود.

با توجه به تبصره ۱ و ۲ همین ماده قانونی، بخشودگی ۴۰ تا ۸۰ درصدی برای مودیانی که برای تسویه اصل و جرائم مالیاتی خود با نظر به ماده ۲۳۹ و توافق اقدام کنند، امکان پذیر بوده و اگر زمان تاریخ وصول اعتراض مودی به برگ تشخیص  تا قطعی شدن مالیات بیش از یک سال باشد جریمه ۲.۵ درصد برای بیشتر از یک سال از مودی قابل مطالبه نخواهد بود.

 

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *