صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / شنود موثر، مهارت ارتباطی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

شنود موثر، مهارت ارتباطی

شنود موثر، مهارت ارتباطی

شنود موثر ، مهارت ارتباطی بسیار مهم و فوق العاده دشواری است. شاید فراموش شده ترین فراگرد در ارتباطات متقابل شخصی همین موضوع باشد. برخی از خبرگان ارتباطات بر این باورند که شنود موثر سنگ بنای مهارت ارتباطی مدیران امروزی است.

مطالعات گوناگون نشان می دهد که مدیران ۴۵ تا ۶۵ درصد وقت شان را صرف شنود میکنند. برآوردها نشان می دهد که مدیران ۹ درصد روز کاری خود را به خواندن و ۱۶ درصد به نوشتن ۳۰ درصد به گفتگو و ۴۵ درصد را با گوش کردن می گذارنند.

مدیر باید شنونده خوبی باشد. برای مثال هنگامی که می خواهد بر اساس هم اندیشی مستقیم از فکر دیگران بهره گیرد یا هنگامی جمع آوری اطلاعات یا  تلفنی صحبت کردن یا رفع اختلاف میان کارکنان و شرکت در جلسات آنان در همه این موارد مهارت شنود است که مدیر را یاری می کند.

اگر چه مدیران زمان زیادی را صرف شنود می کنند. ولی باید توجه داشت که بسیاری از مسائل و جود دارد که نیازمند شنود موثر است.

شنودن با شنود موثر تفاوت دارد

بساری از مردم تنها می شنوند ولی گوش نمی دهند. مدیر موفق کسی است که علاوه بر چیزهایی که می شنوند با گوش دادن درست یا شنود موثر اطلاعات دقیق تری را که برای تصمیم گیری و حل مسئله نیاز دارد جمع آوری کند یا به فکرها و مفاهیم جدیدی دست می یابد که هرگز به خودی نمی توانست فکرش را هم بکند.

آدمی با مهارت شنود موثر می تواند دیگران را بهتر بشناسدو بهتر به خواسته هایشان پاسخ دهد وحتی همکاری بیشتر شان را جلب کند.

با این همه همانطور که گفته شد در زمینه تمرین مهارت های ارتباطی بیشتر افراد نیازمند پرورش مهارت شنود موثر هستند زیرا هیچ کس در این زمینه تمرینی نمی کند و آمورشی نمی بیند.

 

شنود موثر
شنود موثر

تعریف شنود موثر

فراگرد کشف رمز و تعبیر و تفسیر پیامهای کلامی را به طور فعال شنود موثر می گویند.

شنود موثر به توجه شناختی و پردازش اطلاعات نیاز دارد ولی صرف شنیدن نیاز به توجه و پردازش ندارد.

بیشتر آدم ها گوش شنوا ندارند. یکی از علت های نداشتن گوش شنوا دشواری شنود موثر است. معمولا آدمی از نظر روان شناختی در حالت تهاجمی بیش از حال تدافعی ارضا می شود.

اگر چه گفته اند: گفتن جان کندن است و شنیدن جان پروردن، ولی باید توجه داشت که شنیدن برای بسیاری از مردم خسته کننده تر از گفتن است.

سختی  شنود

یکی دیگر از دلایل دشواری شنود موثر، موانع گوناگون درونی برای تمرکز فکر است. بر خلاف شنیدن شنود موثر به تمرکز ذهنی کامل نیاز دارد. یکی از موانع عمده درونی از توان اندیشه آدمی به هنگام شنود سرچشمه میگیرد که بسار سریع تر از آن است که گوینده بتواند احتمالا صحبت کند.

فردی که به سخنانش گوش فرا می دهید احتمالا می تواند با سرعت ۱۲۵ تا ۱۵۰ کلمه دقیقه صحبت می کند در حالی که ذهن شما می تواند احتمالا با سرعت ۶۰۰ تا بیش از ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه پردازش کند یا به عبارتی دیگر بشنود. با این همه فرصت اضافی که ذهن دارد جای شگفتی نیست که به موضوعات کاملا بی ارتباطی مانند برنامه ناهار و پیش بینی نتایج مسابقات ورزشی یا گلدان های موجود در دفتر کارتان بیفتید که به آب نیاز دارد .

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *