کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

عینک سازی

عینک سازی
عینک سازی

عینک سازی

به فن و مهارت نصب عدسی طبی روی قاب طبی(عینک سازی)می گویند .این کار شامل تهیه وتحویل عینک به مراجعانی که ضعف بینایی(با توجه به نسخه پزشک)دارند یا متقاضی عینک های آفتاب و دودی هستند.

عینک ساز کیست؟

(عینک ساز)کسی است که توانایی تشخیص ماهیت و ویژگی های نوری و عدسی در ارتباط با عینک سازی تراش شیشه و انواع عدسی و پولیش،و قرار دادن آن ها در فریم را داشته باشد.

ویژگی های عینک سازی

  • دقیق و متمرکز است:ساخت عینک کار ظریفی است و با توجه به نسخه پزشک انجام بگیرد بنابراین ،عینک ساز باید هم دقیق باشد،هم بتواند در هنگام ساخت کاملا بر کار خود متمرکز شود.
  •   خوش قول و مسئولیت پذیر است:عینک وسیله ای کمکی برای ارتقای سلامت است و بنابراین ،تحویل به موقع  و ساخت اصولی آن اهمیت بسیار دارد.

ورود به شغل

خوب است بدانید که به تازگی برخی هنرستان ها اقدام به تاسیس این رشته با همین عنوان کرده اند اما در گذشته مهارت  تجربی و گذراندن آزمون وزارت بهداشت  برای این کار لازم بوده است.گذراندن دوره کار آموزی تجربی زیر نظر استاد عینک سازی و سپس-در صورت تمایل-تحصیل در رشته اپتیک-(مخصوص عینک سازی)که درحال حاضر در برخی دانشگاه ها در سطح کاردانی و کارشناسی تدریس می شود،راه دیگر ورود شما به این شغل است. افرادی که فوق دیپلم یا کارشناسی (بینایی سنجی)دارند هم در صورت علاقه مندی می توانند به این شغل بپردازند.

پیشرفت شغلی

تجربه ،مهارت و شهرت در بالا رفتن حقوق و ارتقای عینک سازی موثر است. در این شغل ،دقت و حوصله ،داشتن تجربه ،خوش قولی و مسئولیت شناسی در برابر مشتریان بسیار اهمیت دارد. همچنین ،زمینه های افزایش حقوق عینک سازی به تناسب  کار بیشتری و منظم تر او فراهم می شود.

فضای شغلی

عینک سازان در فضایی سرپوشیده،خلوت و آرام بهداشتی ،با نور مناسب وتهویه مطبوع کار می کنند.آن ها کارشان را با استفاده از دستگاه های خاصی انجام می هند. عینک سازان با چشم پزشکان ،بینایی سنج ها(اپتومتریست ها) و عموم مردم در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت های

  •   خواندن نسخه چشم پزشک و ساخت عینک بر اساس دستور العمل های مجاز و قواعد و اصول عینک سازی
  • نصب عدسی بری روی قاب و تحویل آن به مشتری
  • تعیین محور و فاصله بین دو مردمک در مورد عینک های طبی
  •  سوار کردن وهم گذاری شیشه ها درون قاب یا سایر  اقلام بینایی
  • سوهان کشیدن و پرداخت عینک،لنز یا سایر اقلام بینایی
  •   به کار بردن عدسی ها در عینک سازی
  • رنگ آمیزی شیشه های عینک
  • تشخیص ماهیت نور وکاربرد آن در عینک سازی

مطلوبیت هایی شغلی

ضروری نبودن تحصیلات دانشگاهی در این شغل از جمله مطلوبیت های آن است ضمن اینکه محیط کار عینک سازان بسیار تمیز است و بسیاری این ویژگی را می پسندند.

محدودیت های شغلی

عینک سازها نمی توانند برای چشم مراجعان خود شماره تعیین کنند. آن ها فقط دستور العملی را که از چشم پزشکان دریافت می کنند انجام می دهند.

اهمیت شغلی

با بالا رفتن سطح فرهنگ و بهداشت  عمومی و توجه افراد به بهداشت و سلامت اعضای بدن خود-از جمله چشم –این شغل در کشور ما اهمیت بسزای یافته است.اهمیت و ضرورت این شغل در حفظ سلامت بینایی  انسان ها،فراهم ساختن امکان دید بهتر برای بیماران و در بعضی موارد،درمان بیمارهای عدسی چشم از طریق عینک نهفته است.

منابعی برای برای کسب اطلاعات بیشتر

با افراد شاغل در این شغل،گفت گو کنید و کتاب ها و نشریات پزشکی و بینایی سنجی را بخوانید.مراجعه به اتحادیه عینک سازان ،دانشکده ها و مراکز آموزشی مربوط نیز می توانید  پاسخ گوی سوالات شما باشد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *