صفحه نخست / مقالات / بازاریابی / راه های جذب مشتری
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

راه های جذب مشتری

خدمات دهی به مشتری

مشتری مداری در یک کسب و کار موفق از اصول حرفه ای کار است. یعنی شناخت نیازهای مشتری و ارائه ی مطلوب خدمات به او در زمان مناسب! این تعریف کامل و جامعی از مشتری مداری است. اما سوال این است! در چه زمان و چه طور این خدمات به مشتری ارائه شود تا او بداند که شما اصول حرفه ای مشتری مداری را می دانید؟ و رعایت می کنید؟ دانستن و آگاهی مشتری، به عمل خودآگاه شماست که به او فرصت می دهد تا دوباره به فروشگاه یا شرکت شما بیاید و از خدمات شما استفاده کند.

بگذارید مثالی بزنیم.

شما به عنوان یک خریدار به فروشگاه کفش می روید. فروشنده سرش شلوغ است. چند مشتری را هم زمان پاسخ می دهد. در نتیجه شما هستید که با سلام گفتن یا شاید هم با نگاه تان به او می فهمانید که به فروشگاهش آمده اید. خب در اولین گام باید بگوییم که فروشنده ضعیف عمل کرده. خوش آمد گویی در هر شرایطی اولین اصل است. او نمره ای در این مرحله نمی گیرد.

دومین قدم این است که شما به سراغ بازدید از فروشگاه می روید. کفش ها را نگاه می اندازید. فروشنده هم چنان مشغول پاسخ گویی به مشتری های پیش از شماست. این هم از گام بعد که ضعیف برداشته شد. او با ندیده گرفتن شما یک مشتری بالقوه را از دست داده است. حتی اگر شما قصد خرید هم نداشته باشید اما این موضوع باعث می شود تا برای دوباره آمدن بی میل و رغبت شوید.

حال بیایید عکس این قضیه را هم بینیم. وارد فروشگاه می شوید. فروشنده استقبال گرمی از شما می کند. این خوب است. اما نباید زیاد خود را صمیمی بگیرد و وقتی شما آنچه را که نیاز دارید به او می گویید با دقت گوش می دهد. به شما چند مورد را پیشنهاد می دهد. آن ها را برای شما می آورد. اما اکنون زمان آن است که شما را تنها بگذارد تا با مدل هایی که در ذهن دارید کنار بیایید. آنها را بپوشید. اندازه کنید. چند قدم راه بروید. حالا تصور کنید فروشنده مدام از شما سوال کند! مدام بپرسد خوب است؟ بزرگ است؟ چطور است؟ مدام پرسش و عرضه ی کالای دیگر. اینها همه به جای اینکه شما را جذب کند کلافه می کند. دلتان می خواهد موقعیت را ترک کنید. از گرفتار شدن خسته می شوید. می بینید. خیلی ساده است. تنها باید رعایت کرد که فاصله با مشتری حفظ شود در عین حال به حقوق او احترام گذاشت.

این موضوع را می توان به ارائه ی خدمات هم تعمیم داد. وقتی به سراغ یک شرکت خدماتی می روید و از او لیست خدمات می خواهید، این شخصِ ارائه دهنده است که باید در تخصص خود بهترین برخورد را با شما داشته باشد. بهترین برخورد همان رعایت فاصله زمانی و احترام امیز با مشتری است. فرض کنید شما ارائه دهنده ی خدمات یک شرکت هستید. وقتی با مشتری برخورد دارید باید فاصله زمانی در پی گیری مجدد را خیلی خوب رعایت کنید. نه آنقدر طولانی باشد که مشتری گمان کند شما هیچ اهمیتی به او نمی دهید و نه آنقدر مداوم و تکرار شود که مشتری را کلافه کنید و با دیدن نام شما یا شماره شما عصبی شود.

رعایت تعادل خیلی مهم است. نه خیلی صمیمی و نه خیلی رسمی برخورد کردن نکته ی موفقیت در اولین گام است.

گاهی ارائه ی خدمات به مشتری مستلزم این است که به صورت مجازی باشد. راه های ارتباط مجازی خیلی خوب است اما باید همواره خاطرمان باشد این راه های ارتباط مجازی مثل پیامک، تلگرام، ایمیل هم حریم خصوصی افراد هستند.

برای ورود به این حریم خصوصی از مشتری اجازه بگیرید. برای ارسال هر مطلب یا فایل یا عکس ابتدا از او بپرسید که آیا تمایل به دریافت چنین چیزی را دارد یا خیر! حواستان باشد. رعایت حریم خصوصی افراد در دنیای مجازی، اول از همه احترام به خودتان و حرفه تان است.

ادامه در قسمت دوم

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *