صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / قوانین مالیات های مستقیم در بخش حقوق و دستمزد
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

قوانین مالیات های مستقیم در بخش حقوق و دستمزد

با بکار گیری و استفاده از قوانین مالیات های مستقیم در بخش حقوق و دستمزد، علاوه بر این که حداقل مالیات مربوطه را می توان پرداخت نمود، می توان برای تنظیم لیست حقوق و مزایای پرسنلی که در سطوح بالاتری از درآمد قرار دارند به نحو شایسته اقدام نمود.

مالیات مستقیم
مالیات مستقیم

مالیات مستقیم در بخش حقوق و دستمزد

یکی از مواردی که برای تمام مودیان مالیاتی و مدیران عامل و فعالان اقتصادی بایستی مد نظر بوده و به آن دقت و توجه خاص شود، موارد و مسائل مربوط به مالیات حقوق و دستمزد بوده که باید در انجام آن بدون هیچ گونه چشم پوشی برنامه ریزی و آن را به انجام رساند.

در تنظیم لیست حقوق و دستمزد بایستی نکاتی را رعایت کنیم تا در این بخش دچار خسارت نشویم. برای روشن شرن موضوع باید از انجام هر گونه همکاری بدون قرارداد اجتناب ورزیم. به هیچ دلیلی بخصوص موضوع بیمه قراردادها، از اعلام میزان پرداختی به کسی که او را استخدام کرده ایم در لیست حقوق و دستمزد خودداری نکنیم.

برای افرادی که ممکن است بصورت آزمایشی هم در مجموعه مشغول به کار باشند حتما قرارداد تنظیم کنیم. اطلاعات کامل افراد متقاضی همکاری و بخصوص سابقه کاری تائید شده از کارفرمای قبلی ایشان را بدون هیچ تعارفی، تقاضا کنیم.

پرداخت حقوق و دستمزد

در هر ماه و هر زمان وجهی را پرداخت کردیم حتما دلیل آن را بصورت واضح و مشخص در متن چک تقدیمی یا واریزی مربوطه معلوم کنیم و برای یک به یک آن به دریافت یک امضا از فرد استخدام شده اکتفا نکنیم و به صورت مشخص با دست خط گیرنده وجه مشخص شود دلیل دریافتی چه بوده و در نهایت برگه های تسویه حساب را برای هر ماه و هر سال دریافت کنیم. در مجموع بدون اعمال قانون و رعایت قوانین مربوطه و تنظیم قرارداد کار نکنیم.

مواد قانونی در بخش حقوق و دستمزد

مواد قانونی که بایستی در این موضوع، یعنی مالیات حقوق و دستمزد به آن توجه شود شامل موارد ذیل می باشد:

۱- طبق مواد ۸۲ قانون مالیات های مستقیم، هر درآمدی که نتیجه انجام تسلیم نیروی کار فرد حقیقی به فرد حقیقی یا حقوقی باشد، چه درآمد مربوطه نقدی وچه غیر نقدی باشد، مشمول مالیات خواهد بود.

۲- طبق ماده ۸۳ قانون مالیات های مستقیم، درآمد مربوط به حقوق و دستمزد شامل حقوق اصلی یا همان مزد بعلاوه مزایای مستمر و غیر مستمر می باشد و طبق تبصره های این ماده برای مسکن، اتومبیل و سایر مزایای که به فرد تعلق می گیرد حسب مقررات بایستی مالیات مربوطه از او کسر و به حساب خزانه واریز شود.

۳- طبق ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم، میزان معافیت مالیات بر درآمد حقوق بصورت سالیانه بر اساس قانون بودجه سنواتی مشخص می شود و هر ساله امکان تغییر وجود خواهد داشت.

۴- طبق ماده ۸۵ قانون مالیات های مستقیم، نرخ مالیات بر درآمد حقوق مازاد برماده ۸۴ و تا ۷ برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد آن به نرخ ۲۰ درصد خواهد بود.

۵- طبق ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم، کارفرما مکلف به کسر مالیات طبق جدول سالیانه از فرد گیرنده حقوق بوده و تا پایان ماه بعد به همراه اطلاعات کامل دریافت کنندگان حقوق، باید وجه مالیات را به حساب خزانه واریز نماید.

۶- طبق تبصره ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم، کارفرما در مواردی که پرداخت هایی خارج از لیست داشته باشد( تحت هر عنوان ) بایستی به صورت مقطوع ۱۰ درصد کسر و به عنوان مالیات مربوطه به همراه اطلاعات کامل تا پایان ماه بعد به حساب خزانه واریز نماید.

۷- طبق ماده ۸۷ قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که بیشتر از مالیات متعلقه پرداختی اتفاق افتاده باشد، مودی می تواند بعد از انقضای تیر ماه سال بعد تا آخر آن سال با درخواست کتبی تقاضای استرداد داشته و اداره امور مالیاتی نیز مکلف است حداکثر طی سه ماه رسیدگی لازم را به انجام و در صورت احراز اضافه پرداختی و نبود بدهی مالیاتی نسبت به استرداد وجه اقدام نماید.

۸- طبق ماده ۸۹ قانون مالیات های مستقیم، بجز کسانی که معاف از پرداخت مالیات هستند، صدور پروانه خروج از کشور و یا تمدید پروانه اقامت و یا اشتغال اتباع خارجه موکول به ارائه مفاصا حساب مالیاتی یا تعهد کتبی کارفرما می باشد.

۹- طبق ماده ۹۰ قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که پرداخت کنندگان حقوق، مالیات مربوطه را در موعد مقرر پرداخت نکنند یا کمتر از میزان واقعی پرداخت کنند، اداره امور مالیاتی ذی صلاح مکلف به مطالبه مالیات و جرائم با صدور برگ تشخیص می باشد.

۱۰- طبق ماده ۹۱ قانون مالیات های مستقیم، و بخصوص بندهای آن می توان مواردی که در پرداخت حقوق و مزایای مربوطه شامل معافیت است ( مانند بند ۶ که بیان می دارد هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل از پرداخت مالیات معاف است ) در تنظیم لیست حقوق و دستمزد استفاده و برای موارد مورد نیاز بهره برد.

 

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *