صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / مالیات دریافت و پرداخت اجاره و کرایه
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

مالیات دریافت و پرداخت اجاره و کرایه

مالیات های مستقیم برای موضوع دریافت و پرداخت اجاره و کرایه در یک سازمان اقتصادی.

موضوعی که برای بسیاری از مدیران عامل بسیار مهم جلوه داده شده و گاهی موجب تشویش اذهان ایشان می شود موضوع پرداخت اجاره و کرایه برای محل دفتر یا انبار یا شعبه و موارد مشابه بوده و هست.

مالیات های مستقیم برای موضوع دریافت و پرداخت اجاره و کرایه در یک سازمان اقتصادی.
مالیات های مستقیم برای موضوع دریافت و پرداخت اجاره و کرایه در یک سازمان اقتصادی.

 

این موضوع متاسفانه بدلیل بزرگ نمائی مالیات اجاره برای مالکین بسیار خطرناک جلوه داده شده، در حالی که اگر طبق قرارداد رسمی فی مابین و ارائه آن در اسناد و مدارک مالی شرکت و محاسبه مالیات متعلقه و پرداخت آن بصورت منظم اقدام کنیم نه تنها مشکلی نداشته بلکه برای مالک نیز اطمینان خاطری فراهم خواهیم آورد.

این موضوع به همین سادگی نبوده و باید در تنظیم اظهارنامه مالیاتی نیز همین مطلب را بخوبی حلاجی کرده و بتوانیم منطبق بر قانون آن را مطرح و به انجام برسانیم.

ضمن اینکه در برخی از شرکت ها تراکم هزینه آنقدر بالاست که صورت سود و زیان خود منجر به زیان بوده و نشان دادن این گونه هزینه فقط بار مالیاتی برای مجموعه به دنبال خواهد داشت. در هر حال موضوع اجاره و کرایه و مالیات متعلقه مبحثی است که باید برای اظهار آن خیلی دقت داشت تا مجموعه و مالک را  دچار چالش نگردانیم. 

مواد قانونی مالیاتی در موضوع دریافت و پرداخت اجاره و کرایه

۱- طبق ماده ۵۲ قانون مالیات مستقیم، هر شخص حقیقی یا حقوقی از مالک خود درآمدی داشته باشد بعد از برخورداری از معافیت های مالیاتی مربوطه، مشمول مالیات بر درآمد املاک می باشد.

۲- طبق ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم، به صورت خلاصه، درآمد مشمول مالیات بر املاک شامل اجاره نقدی و غیر نقدی بعد از کسر ۲۵ درصد مشمول مالیات برای هزینه ها و استهلاک می باشد.

۳- طبق تبصره ۱ ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم، محل سکونت پدر یا مادر یا همسر و فرزند و یا اجداد و افراد تحت تکفل اجاری تلقی نمی شود. به عبارتی این تبصره برای تنظیم اسناد خارج از عرف، مورد قبول واقع نخواهد شد.

۴- طبق ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم، درآمد اجاره بایستی با عرف هم خوانی داشته باشد و هر گونه تنظیم اسناد خارج از عرف، مورد قبول واقع نخواهد شد.

۵- طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، واحدهای خالی در شهرهایی با بیش از یکصد هزار نفر جمعیت از سال دوم مشمول مالیات خواهند بود که میزان آن در سال دوم نیمی از مالیات متعلقه و سال سوم معادل مالیات متعلقه و سال چهارم یک و نیم برابر مالیات متعلقه می باشد.

۶- طبق ماده ۵۵ قانون مالیات های مستقیم، مالکی که ملک خود را اجاره می دهد و در منزل دیگری ساکن می شود که برای آن اجاره می پردازد، (با ارائه مستندات کامل) مبلغ اجاره پرداختی او از درآمد دریافتی اش کسر خواهد شد.

۷- طبق ماده ۵۷ قانون قانون مالیات های مستقیم، شخص حقیقی که درآمدی به جز اجاره املاک ندارد، درآمدش تا سقف معافیت های مالیاتی حسب ماده ۸۴ معاف و بقیه آن مشمول خواهد بود، این برخورداری منوط به ارائه اظهارنامه مالیاتی و صداقت در ابراز درآمد مربوطه است.

۸- طبق ماده ۶۵ قانون مالیات های مستقیم، انتقال قطعی املاک از طرف شرکت های تعاونی مسکن به اعضای آن مشمول مالیات نیست.

۹- طبق ماده ۷۵ قانون مالیات های مستقیم، مستاجرین املاک اوقافی نسبت به عرصه ملک مورد نظر مشمول مالیات خواهند بود، بدون در نظر گرفتن این مطلب که در اعیان، متحدثه در ملک داشته باشد و یا نداشته باشند.

۱۰- طبق ماده ۸۰ قانون مالیات مستقیم، مودیان مشمول این فصل باید تا پایان تیرماه هر سال، اظهارنامه مخصوص مالیاتی سالیانه خود را ارائه دهند.

 

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *