صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / مدل های کسب و کار اینترنتی پر سود
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

مدل های کسب و کار اینترنتی پر سود

مدل های سود دهی و درآمد زا برای کسب وکار اینترنتی

مدل های سوددهی برای شرکت های آنلاین چه هستند؟

در این قسمت به مدلهای درآمدی ای می پردازیم که با توجه به سیستم منابع قابل تحققند. این موضوع شامل سه بحث عمده است:

(۱) مدلهای درآمدی که نوعاً در کسب و کارهای آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند.

(۲) مدلهای ایجاد سود که مد نظر سهامداران و سرمایه داران است.

(۳) مدلهای رشد و اینکه چگونه یک شرکت می تواند رشد درآمدها را محقق کند.

۱- انواع مدلهای درآمد

موارد زیر از شایع ترین موارد درآمد می باشند:

 • تبلیغات: یک سایت می تواند از طریق فروش آگهی (مانند استفاده از Bannerهای تبلیغاتی)، گرفتن اسپانسر (Sponsorship) و یا شکل های دیگر ارتباطی به کسب درآمد بپردازد.
 • فروش محصول، خدمات یا اطلاعات: این مورد به درآمدهایی اشاره دارد که از طریق فروش محصولات و کالاها در وب سایت ایجاد می شوند.
 • تراکنشها: این مورد به درآمدهایی اشاره دارد که وب سایت در اثر تسهیل تراکنشها و مبادلات بین مشتریان خود دریافت می کند. (مانند شرکت e-bay)
 • حق اشتراک: این مورد به درآمدهایی اشاره دارد که یک سایت در ازای اشتراک مجلات، روزنامه ها و یا ارائه خدمات و اطلاعات مختلف کسب می کند.

۲- مدلهای سوددهی مورد توجه سهام داران

در حالی که مدلهای درآمد گردش نقدینگی در سازمان را به وضوح شناسایی می کنند ولی این موضوع که یک سازمان چگونه گردش نقدی و ارزش سهام را ایجاد می کند مبهم باقی می ماند. مدلهای سوددهی مدلهایی هستند که چگونگی ایجاد ارزش و سود سازمانی را بیان می کنند و مورد توجه سهام دارانند. در ادامه ۱۰ مدل سوددهی متفاوت برای دنیای آنلاین ارائه شده است و فاکتورهای کلیدی موفقیت در مورد هر کدام بیان شده اند. زمانی که یک شرکت اقدام به ساختن مدل کسب و کار خود می کند باید همچنین در نظر داشته باشد که چگونه دیگر شرکتها ممکن است به واکنش درآیند. از این رو باید تهدید هایی که در مورد هر کدام از مدلها محتمل هستند مورد توجه قرار گیرند. همچنین این نکته قابل ذکر است که یک شرکت در یک زمان ممکن است دارای بیش از یک مدل باشند.

ابتدا سه مدل که کاربر و شرکت را مد نظر قرار می دهند را مورد توجه قرار خواهیم داد که در آن تعداد زیادی از فروشندگان و خریداران گرد هم می آیند. سپس به مدلهایی می پردازیم که که عمدتاً بر اساس محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکتها بنا شده اند.

007

۲-۱- مدلهای مبتنی بر کاربر و شرکت:

این مدلها را به این خاطر با این نام می نامیم که هم شرکت و هم کاربر در محتوا و ارزش افزوده ای که در محصولات و خدمات نهفته است دخیل است.

 • Metamarket Switchboard: این مدل تعداد زیادی از فروشندگان و خریداران را به عنوان کاربران سایت گرد هم می آورند تا فعالیتهای مورد نظر خود را به انجام رسانده و اهداف آنها محقق شود. مدل درآمد در این حالت ممکن است تراکنشها، فروش محصولات و تبلیغات باشد. در این مدل استفاده از نفوذ علامت تجاری برای ارائه اطلاعات مختلف در مورد محصولات و کالاها، ارائه اخبار مربوط به موضوعات مرتبط با گروه های خاص و نهایتاً فروش محصول می تواند باعث ایجاد ارزش افزوده در شرکت مورد نظر گردد. برای مثال کاربران با دریافت خبرنامه های ارائه شده از طرف وب سایت در مورد یک محصول جدید و با توجه به حسن شهرت سایت تمایل بیشتری به خرید آن پیدا می کنند. این امر سبب مراجعه بیشتر خریداران و فروشندگان به سایت و انجام حجم بیشتری از تراکنشها و آگهی ها در وب سایت خواهد شد که به تولید ارزش افزوده بیشتر می انجامد. فاکتورهای کلیدی موفقیت برای این مدل شامل دستیابی و دسترسی به تعداد زیادی از خریداران و فروشندگان است. از طرفی تهدید کلیدی در این مورد عبارتست از شکل گیری بازارهای مشابه در سطوح بالاتر که در دسترس مشتریان این سایتها قرار می گیرند.
 • حراجی های معکوس و سنتی: حراجی های سنتی همچون eBay به منظور گرد هم آوردن تعداد زیادی از فروشندگان و خریداران طراحی شده اند. فروشندگان قیمت را تا جایی بالا می برند که پیشنهاد دیگری ارائه نگردد. خریداری که بیشترین قیمت را پیشنهاد کند کالا را برده است. حراجی های معکوس مانند Freemarkets.com که یک سایت B2B است به فروشندگان اجازه می دهد که قیمت پیشنهادی را پایین تر بیاورند تا جایی که دیگر پیشنهادی ارائه نشود. فروشنده ای که کمترین قیمت را پیشنهاد کند برنده خواهد بود. سایتی که در این مابین نقش هاب را ایفا می کند در آمدی را در ازای انجام هر تراکنش دریافت می کند. عامل کلیدی موفقیت در این مدل همانند Metamarket Switchboard است از طرفی این مدل زمانی که سیستمهای Back Office قوی باشند به خوبی جواب می دهد. در این مدل نیز تهدیداتی مانند ظهور جایگزینهای دیگر وجود دارد. همچنین این مدل ممکن است با ظهور یک فروشنده با قیمتهای پایین تر به خطر بیفتد.
 • Category Switchboard: این مدل مشابه Metamarket Switchboard است با این تفاوت که در این مدل تنها بر یک دسته محصول خاص تمرکز می شود. علامت تجاری این سایتها با یک محصول خاص پیوند خورده است. عامل کلیدی موفقیت در این مدل همانند Metamarket Switchboard است ولی تهدیداتی که متوجه آن است مقداری متفاوت است. تهدیدی عمده ای که این سایتها را ممکن است با مشکل مواجه کند عبارتست از ظهور یک Metamarket Switchboard که در زمینه محصول مورد نظر ( به همراه دیگر زمینه ها) نیز فعالیت می کند. برای مثال eToys که در زمینه اسباب بازی فعالیت می کند ممکن است از طرف سایتهای دیگر مانند amazon.com  یا Wal-Mart که یکی از زمینه های فعالیت آنها اسباب بازی است مورد تهدید قرار بگیرد.
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

۳ پیام ها

 1. اطلاعات مفید و کاربردی بود
  سپاسگزارم
  سالم و تندرست باشید

 2. کدام مدل کارایی بیشتری برای کشور های در حال توسعه دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *