صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / مدل های کسب و کار در ارزش گزاری
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

مدل های کسب و کار در ارزش گزاری

مدلهای قبلی عمدتاً بر ترکیبی از اقدامات سمت عرضه (Supply-Side) و سمت تقاضا (Demand-Side) تمرکز دارند. در این قسمت به مدلهایی می پردازیم که مزایا و نیازهای مشتریان را مد نظر قرار می دهند. اغلب این مدلها از اقدامات شرکت و محصولات و خدمات تولید شده توسط شرکت – و نه محتویات ایجاد شده توسط کاربران سایت – ارزشهای مورد نظر را برای ارائه به مشتریان ایجاد می کنند. در ادامه ۶ مدل از این نوع را بررسی می کنیم:

۱) بهترین اطلاعات: این مدل بر این اساس بنا شده است که برای مشتریان اطلاعات به هنگام، تازه و خدمات و کالاهای اطلاعاتی قابل اعتماد را در یک محیط آنلاین ایجاد کند. مثالهایی از این مورد در بین صنایع مختلفی مانند صنایع تحقیقاتی، روزنامه ها، مجلات، گزارشهای کسب و کار و سرگرمی ها دیده می شوند.

درآمد حاصله در این مدل از ترکیبی از درآمدهای ناشی از تبلیغات، فروش اطلاعات، خدمات و کالاها بدست می آید. ادراک مثبت کاربران و مشتریان در مورد بهنگام، قابل اعتماد و دقیق بودن اطلاعات ارائه شده برای این نوع وب سایتها بسیار ارزشمند و حیاتی است. مثالی از این مورد شرکت JUP.com است. عوامل کلیدی موفقیت در این مدل استخدام بهترین پرسنل، فراهم آوردن دقیق ترین و به هنگام ترین اطلاعات و بدست آوردن سود از فروش محصولات اطلاعاتی ای است که مورد توجه کاربران می باشد.

۲) وسیع ترین مجموعه (Widest Assortment): ارزش ایجاد شده در این مدل از توسعه محصول، خدمت یا اطلاعات در یک گروه محصول منتخب ناشی می شود. برای مثال Secondspin خود را به بزرگترین فروشنده در زمینه CD، فیلمهای ویدئویی و DVD دست دوم تبدیل کرده است. مشتریان به این خاطر از سایت دیدن می کنند که انتظار دارند به مجموعه وسیعی از CD های دست دوم دسترسی پیدا کنند. در این مدل درآمد از فروش محصولات بدست می آید ولیکن منبع واقعی سوددهی از قیمت گذاری مناسب در مورد محصولات مورد نیاز ناشی می شود.برای مثال CDهای مربوط به هنرمندان معروف و CDهای کمیاب ممکن است با قیمت بالاتری عرضه شوند.

014

عامل کلیدی موفقیت در این مدل عبارتست از کاهش عدم اطمینان برای مصرف کننده، ساختن مارک تجاری قوی و کیفیت اطلاعات و خدمات بیشتر. تهدیداتی که متوجه این مدل می باشد عبارتست از تخصصی شدن زیاد در مورد یک محصول.

۳) کمترین قیمت (Lowest Price): این مدل برای مشتریان تضمین می کند که کمترین قیمت را به صورت آنلاین برای آنها فراهم آورد. این مدل ممکن است مختص به یک گروه خاص از محصولات باشد و یا اینکه حیطه وسیع تری از محصولات را در بر بگیرد. درآمدها در این مدل از فروش محصولات و تبلیغات حاصل می شود.

آنچه که برای دستیابی به موفقیت در این مدل حیاتی است عبارتست از وجود سیستمهای پشتیبانی قوی و صرفه جویی های به مقیاس. به منظور دستیابی به استراتژی مناسب سایتهایی که از این مدل پشتیبانی می کنند باید دارای یک مدیریت زنجیره تامین قدرتمند، تدارکات و عملیات قوی باشند. تهدیداتی که این سایتها ممکن است با آن مواجه گردند ظهور سایتهایی هستند که وب را به منظور یافتن پایین ترین قیمتها جستجو می کنند.

۴) وسیع ترین شبکه کاربران (Broadest User Network): یک مدل تمام عیار مبتنی بر تقاضا (Demand-Base) مدلی است که بر گرد هم آیی سریع شبکه ای از کاربران بنا شده است. برای مثال مدلهای تجمیع تقاضا (Demand Aggregation) از این گونه اند. مدل درآمدی متفاوت است و شامل فروش محصولات، حق دریافتی برای انتقال و تبلیغات می باشد. آنچه که در موفقیت شرکتها و سایتهای اینچنینی کلیدی است تشکیل یک پایگاه داده قوی در مورد مشتریان و رشد سریع تعداد مشتریان است. تهدیداتی که این سایتها ممکن است با آن مواجه شوند تشکیل ائتلافهایی بین مشتریان است که سبب می شود نیازهای آنها به سایت برطرف شود.

۵) بهترین تجربه (Best Experience): در مورد هر دسته از کالاها و خدمات برای کسانی که بهترین ها را تهیه می کنند (بدون در نظر گرفتن قیمت) جایگاه ویژه ای وجود دارد. برای مثال در مورد اسباب بازی FAOSchowartz.com و در مورد گروه جواهرات Ashford.com اینگونه اند. درآمد از طریق فروش کالا و خدمات حاصل می شود ولیکن سود واقعی ناشی از قیمت بالای محصولات می باشد.

در این مدل عامل کلیدی موفقیت عبارتست از تامین بهترین محصولات، خدمات آنلاین فوق العاده، و تجربه جامع و لذت بخش مشتریان. تهدیدات عبارتند از ظهور رقبایی که کالاهای مشابه را با قیمت پایین تر ارائه می کنند، عدم درک مزایای ارائه شده از طرف شرکت توسط مشتریان و تغییر سلیقه و گرایش مشتریان به سمت علامت های تجاری جدید.

۶) ارائه خدمات خاص افراد (Most Personalized): این مدل بر اساس سفارشی کردن محصولات و خدمات بر اساس تجربیات و علاقه مندی های مشتریان بنا شده است. یک مثال مناسب در این مورد Reflect.com است. این وب سایت مدعی است که محصولاتی را به فروش می رساند که خود مشتریان آنها را تولید کرده اند (دقیقاً بر اساس سفارش خاص مشتریان ایجاد شده است) و در کمترین زمان ممکن و بدون دریافت هزینه حمل به آنها تحویل داده می شود. این سایت به مشتریان اجازه می دهد که لوازم آرایشی و کرمهای محافظ پوست خاص خود را بسازند.

عامل کلیدی موفقیت در این مدل بدست آوردن دانش عمیق در مورد علایق و سلایق خاص مشتریان و توانایی بروز کردن این اطلاعات است. کاربران باید احساس کنند برای ساختن محصولات خاص خود کاملاً امکانات لازم را در اختیار دارند. تهدیدات در این زمینه ظهور رقبایی است که در سفارشی کردن محصولات و خدمات موفق ترند. همچنین ظهور تکنولوژی های جدید که به منظور سفارشی کردن محصولات و خدمات توسط رقبا بکار گرفته می شوند تهدید دیگری است که شرکتها در این مدل با آن ممکن است مواجه گردند.

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *