صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / مدل کسب و کار اینترنتی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

مدل کسب و کار اینترنتی

ارائه سرویس های آنلاین به چه صورت است؟

پیش از این در مقاله مدل کسب و کار شما، توضیح دادیم که افراد برای ارائه ی خدمات مطلوب شرکتی به چه روش هایی باید آشنایی داشته باشند تا بتوانند بهترین نوع ارائه ی خدمات را داشته باشند. در ادامه به صورت جزیی تر سیستم فعالیت شرکت های آنلاین را توضیح می دهیم.

زمانی که ارزش قابل ارائه به مشتریان مشخص شد گام بعد راه اندازی محصولات خدماتی یا اطلاعاتی است که به صورت آنلاین ارائه می شوند. به طور خاص تیم مدیران باید در این مرحله سه وظیفه عمده را انجام دهند. (۱) شناسایی حیطه عمل (۲) شناسایی فرایند تصمیم گیری مشتریان (۳) نگاشت سرویسهای مورد نظر (محصولات، خدمات و اطلاعات) به فرایند تصمیم گیری مشتری.

001

۱- حیطه عمل: حیطه عمل به تعداد گروه هایی از محصولات و خدمات مربوط می شود که در سایت ارائه می شوند. این امر شامل پیوستاری است که در یک سر آن شرکتی است که بر یک نوع محصول تمرکز دارد و در طرفی دیگر شرکتهایی که انواع مختلفی از محصولات را ارائه می کنند. در زیر دو سر این پیوستار شرح داده شده اند:

۱-۱- تسلط بر یک حیطه خاص از سرویسهای مورد نظر در بازار: این مفهوم به شرکتهایی اشاره دارد که بر یک گروه از محصولات، خدمات و یا اطلاعات در بازار تکیه می کنند.

۱-۲- تسلط بر چندین گروه: یکی از جذابیتهای دنیای آنلاین گسترش محصولات ارائه شده از یک گروه به گروه های بیشتری از محصولات و خدمات است به عبارتی شرکتها در این حالت بر حیطه وسیعی از خدمات و محصولات تسلط می یابند. یک مثال معروف در این مورد شرکت آمازون است که فعالیت اولیه آن در زمینه کتاب بود و بعد از آن به سمت فروش CD، تصاویر ویدئویی، اسباب بازی و حراجی روی آورد.

۲- شناسایی فرایند تصمیم گیری مشتری: گام دوم در شکل دهی و توسعه یک سرویس آنلاین مطالعه فرایند تصمیم گیری مشتری برای گروههای متفاوت محصولات است. این فرایند به سه مرحله قابل تقسیم است: قبل از خرید، هنگام خرید و بعد از خرید. قبل از خرید ابتدا مصرف کننده یک مشکل یا نیاز را شناسایی می کند، به دنبال ایده ای مناسب در مورد نیاز خود می گردد و جایگزینهای مختلف را ارزیابی می کند. در مرحله خرید انتخاب خود را انجام داده و وارد فرایند خرید می شود. مراحل پس از خرید شامل تصمیم گیری در مورد این است که آیا خرید رضایت بخش بوده است یا خیر و به عبارتی درجه رضایتمندی مشتری مشخص می شود و در نتیجه مشتری در صورت رضایت به یک مشتری متعهد تبدیل خواهد شد. نهایتاً مشتری پس از مصرف تصمیم می گیرد که آیا خرید را تکرار کند یا خیر.

۳- سرویسهای مورد نظر به فرایند تصمیم گیری مشتری: سومین گام در توسعه یک سرویس آنلاین شامل محصول و خدمات به فرایند تصمیم گیری مشتری است. وب سایتی که در اختیار مشتری قرار می گیرد باید او را در تمام مراحل تصمیم گیری به پیش برده، هدایت کند و او را به پی گیری فرایند خرید ترغیب کند. فرایند تصمیم گیری باید برای هر کدام از محصولاتی که در سایت ارائه می شوند مورد حمایت کامل قرار گیرد.

تعیین سرویسها و خدمات مورد نظر و همچنین ویژگیهای وب سایت مربوط به این خدمات گامهایی حیاتی در فرمولبندی مدل کسب و کار هستند چرا که سیستم منابع شرکت را با مطالعه آنان می توان تعیین کرد. سیستم منابع نشان می دهد که چگونه یک شرکت باید سیستمهای داخلی (و شرکای تجاری) خود را ساماندهی کند تا قادر باشد ارزش یا ارزشهای مورد نظر را در قالب محصولات، خدمات و اطلاعات به مشتریان منتقل کند. مطالعات و مشاهدات حاکی از آن است که فاکتوری که شرکتهای بسیار موفق را از دیگران متمایز می سازد نه ارزش ارائه شده در قالب محصولات و خدمات بلکه انتخاب فعالیتها و برنامه هایی است که برای انتقال به ارزشهای مورد نظر به مشتری مورد استفاده قرار می گیرند. این امر شامل انتخاب و بررسی قابلیتها و توانمندیهای خاص یک شرکت است که از طریق آنها می توان ارزش مورد نظر را به گونه ای متفاوت و برتر از دیگر شرکاء عرضه کرد.

توانمندیها و فعالیتهای خاص یک شرکت که با سرویسهای ارائه شده مرتبط اند باعث ایجاد مزیت رقابتی می شوند. این را می توان یک اصل در امر دنیای تجاری و کسب و کار در نظر گرفت. برای انطباق این اصل با مفاهیم بازارهای آنلاین باید ۴ اصلاح مهم در شرح توانمندیها و فعالیتهای خاص یک شرکت نسبت به بازارهای سنتی صورت پذیرد. بنابراین اعمالی که اکنون باید انجام پذیرند نه تنها شامل انتخاب قابلیتها و فعالیتهایی برای انتقال ارزش های مورد نظر به مشتری است بلکه در بر گیرنده تامین تمام منابع مورد نیاز برای تبدیل کردن توانمندیها و فعالیتها به واقعیتهای اجرایی و عملی در دنیای آنلاین است.

ادامه دارد…

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

یک پیام

  1. خیلی ممنون از مطالب ارزشمندتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *