کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

مدیران موفق، تغییر مسیر می دهند.

آلبرت انشیتن: دیوانگی است که کاری را چندباره تکرار کنیم و انتظار نتایج متفاوت داشته باشم!

بسیاری از صاحبان مشاغل هستند که مسیر طولانی را برای به دست آوردن یک کسب و کار، یک برند، و یا یک کارگاه کوچک تجاری طی کرده اند. تلاش های زیاد، مسئولیت های سنگین و سختی های فراوان، همه و همه را تحمل و طی کرده اند تا به جایی رسیده اند که چند نیرو و پرسنل دارند و با چنگ و دندان به حیات شغل خود ادامه می دهند.

اما ، گاهی به این فکر می کنند که ای کاش می توانستند تغییر مسیر بدهند! ای کاش می توانستند از نقطه ی دیگری به کسب و کار خود نگاه کنند! و ای کاش یک سکوی پرتاب در کسب و کار خود پیدا کنند.

مدیران-موفق-تغییر-مسیر-می-دهند!- kasbokareshoma.com-Site-successful-the-path-to-day!

خیلی سخت است که دست به چنین تصمیمی برای تغییر مسیر کسب و کار خود بزنید!

اما اگر بدانید ثمره و نتیجه این تغییر؛ یک دنیای دیگر، یک برند جهانی و یا کمپانی بزرگ است چه؟ آیا بازهم تردید می کنید؟ از طرفی به این هم ممکن است فکر کنید که اگر با این تغییر مسیر، همه چیز را از دست بدهید، و به یکدفعه، کسب و کار خود را از دست بدهید چه؟

هزار حرف و اما او اگر در ذهن شما شکل می گیرد.

اما یک راه، فقط یک راه تضمین شده وجود دارد که آن هم فقط ۵۰ درصد ماجرا را تضمین می کند. آن راه هم به یک دفتر مشاوره در کسب و کار ختم می شود. ۵۰ درصد دیگر غیر قابل پیش بینی است. چون به زمان و شرایط خاصی بستگی دارد که شما دست به عمل می زنید.

برای داشتن آن ۵۰ درصد واقعی ضمانت در موفقیت کسب و کار خود، البته به شرط تغییر در مدل کسب و کار خود، نیاز به یک مشاور ضروری و جدی است. به شما پینشهاد می کنم در هر کجای ایران هستید، قبل از اینکه وارد عمل بشوید، دست نگه دارید و با یک مشاور مورد اعتماد گفت و گو کنید.

مدیران-موفق-تغییر-مسیر-می-دهند!- kasbokareshoma.com-Site-successful-the-path-to-day!

چند نکته مهم در شروع به تغییر

وقتی تصمیم به تغییر در مدل کسب و کار خود گرفته اید، چند موضوع هست که باید همواره به خاطر داشته باشید.

 •  از همان اول به فکر بهترین شدن باشید.
  اگر قرار است دوباره به همان نقطه قبل بازگردید، پس چه حاصل از این همه تحمل سختی شروع دوباره! شما قرار است به بهترین نقطه ی ممکن در موفقیت برسید. پس به فکر بهترین ها باشید. به فکر عالی ترین ها باشید. برای اجرایی شدن اهداف و نقشه هایتان بعدا فکر خواهیم کرد. اکنون فقط به عالی شدن فکر کنید.
 • از همان اول بدانید که چه می خواهید.
  متفاوت بودن و یا بهترین بود همیشه کافی نیست. اگر ندانید که چه می‌خواهید چگونه می‌خواهید بفهمید که در جهت رسیدن به آن حرکت می کنید؟ داشتن دورنمایی از آنچه که از شرکت خود می‌خواهید، و دانستن اینکه چگونه این شرکت می‌خواهد پیشرفت و بهبودی داشته باشد، مهم است. دلیل مهم بودنش برای کارمندان شماست، منش و اخلاقی که مد نظر گرفته‌اید و مشکلی که توقع دارید همین کارمندان با درک کاملی از آن، حلش کنند. این عامل به شما این اجازه را می‌دهد که درباره‌ی تُن صدای‌تان هنگام صحبت با کارمندان و مشتری، کیفیت و طبیعت محصولات‌تان و اینکه چه عاملی را باید در نظر بگیرید تا یک محصول را محصولی موفق بدانید، تصمیم بگیرید. آنچه که می‌خواهید و دلیل آن را مشخص کنید. تعریف نکردن آن باعث می‌شود خیلی سریع به مسیرهای مختلف دیگری هدایت شوید.
 • از همان اول با تمام قوا پیش بروید.
  تصور نکنید که باید نیروی تان را ذره ذره صرف کنید. یک شروع خوب، یک شروع پر انرژی سکوی پرتاب است. پس مثل یک موتور جت بوئینگ باشید. با تمام قوا برای غلبه بر نیروی جاذبه زمین به پیش بروید.
 • از همان اول، با آرزوها و اهداف بزرگ اقدام کنید.
  دست از کار کشیدن یا تسلیم شدن در برابر ایده‌ی جدیدتان کار بسیار دشواری است. حتی ممکن برای شما در جامعه‌ی کاری‌تان و در جوامع اجتماعی تحقیر و خجالت را به همراه آورد. شاید حتی با این تفکر بزرگ شده‌ایم که «هیج وقت تسلیم نشویم»، به هر قیمتی. جامعه این تفکر را به ما القا کرده که تسلیم شدن کار بازنده‌هاست و هیچ ارزشی برای آن قائل نیستند. متاسفانه این موضوع یک گرایش کوته بینانه است که فقط باعث می‌شود انرژی و هزینه خود برای چیزی بی فایده خرج کنید. این هزینه‌ها همان هزینه‌های برگشت ناپذیر است. هزینه‌های برگشت ناپذیر می‌توانند به شکل‌های مختلفی ایجاد شوند. ممکن است به این موضوع بیش از حد فکر کنید که اگر دست از ادامه‌ی این کار بکشید دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند. ممکن است بیش از حد درگیر ایده‌ی خود شده باشید و به آن علاقه‌ی زیادی پیدا کرده باشید و یا ممکن است تفکر و دید شما به گونه‌ای باشد که نباید اجازه بدهید کسی شکست بخورد.

مدیران-موفق-تغییر-مسیر-می-دهند!- kasbokareshoma.com-Site-successful-the-path-to-day!

پیشنهاد می کنم این چند خط را قبل از شروع به تغییر در مدل کسب و کار خود چندین بار با صدای بلند بخوانید:

۱. بدانید که دیدگاه و دورنمای پروژه‌تان چیست و موفقیت را در چه چیزی می‌بینید.

۲. بفهمید که مخاطبان اصلی کارتان چه کسانی هستند و «بهترین بودن» در شاخه‌ی شما و مخاطبان‌تان به چه معناست.

۳. قدم‌های کوچک داشته باشید و کم کم خرج کنید که در صورت شکست هزینه‌ی زیادی را از دست نداده باشید. از طرفی بیش از اندازه نیز با گروه خود مصالحه نکنید.

۴. به محض اینکه دیدید نمی‌توانید در زمان در نظر گرفته شده در شاخه‌ی خود «بهترین» باشید پروژه را کنسل کنید و یا مسیر خود را دوباره تغییر دهید.

۵. با احساساتی که بعد از ترک کردن پروژه‌تان به سراغتان می‌آید، کنار بیایید و در صورت بروز بحران بدانید که این هم حل خواهد شد.

۶. هیچ وقت از ساختن شبکه دست نکشید. این شبکه، شبکه‌ی شما خواهد بود. از کارمندانتان بخواهید پیشرفت‌هایشان را پُست کنند، از آن‌ها نظر و پیشنهاد بخواهید و در صورت پیشرفت و بهبود کار آن‌ها را در جریان بگذارید.

علیرضا جعفری

مشاور و مدرس کسب و کار در بندرعباس
مدیر وب سایت کسب و کار شما

نظر شما درباره «مدیران موفق، تغییر مسیر می دهند.» چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *