صفحه نخست / مقالات / روانشناسی سازمانی / انگیزشی / مدیریت استرس و مهندسی افکار در کسب و کار
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

مدیریت استرس و مهندسی افکار در کسب و کار

استرس امروزه به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است و این امری انکار ناپذیر است. پذیرفته شده ترین تعریف از استرس این است که استرس زمانی رخ می دهد که شخص معتقد است خواسته هایش افزونتر از منابع شخصی و اجتماعی در خدمت او است.به عبارت کوتاه تر ما احساس عدم کنترل داریم.

قضاوت مردم در مورد استرس چیست؟

وقتی مردم دچار استرس می شوند دو نوع قضاوت دارند. اول اینکه آن ها احساس می کنند مورد تهدید واقع شده اند و دوم اینکه معتقدند نمی توانند با این تهدید مقابله کنند.میزان استرس هر فرد بستگی به میزان آسیبی دارد که ممکن است از موقعیت به وجود آمده ببیند و اینکه چقدر منابع آن ها با خواسته های آن موقعیت نزدیک است.

کلید این مسئله، قوی ادارک است، زیرا موقعیت ها به خودی خود استرس زا نیستند بلکه، این درک ما از موقعیت است که سبب احساس استرس می شود.

تاثیر طولانی شدن استرس بر بدن انسان

طبق تحقیقات متعدد صورت گرفته طولانی شدن استرس، موجب می شود که کل بدن انسان تحت تاثیر قرار گیرد و جسم و روح  دچار بیماری های مزمن بسیاری شود. اینجا است که مدیریت صحیح تنش های روانی تبعات آن اهمیتی وافر می یابد . 

در ادامه به راهکار هایی برای مدیریت بر افکار و تنش های روانی استرس بر کسب وکار پرداخته می شود.

هوشمندانه کار کنیم.

بسیاری از ما وقتی می خواهیم کار بیشتری انجام شود، ساعات کاری را طولانی تر می کنیم، ضرب العجل ها را عقب می اندازیم و چند کار را با هم انجام می دهیم.اگر چه این استراتژی ها ممکن است در کوتاه مدت کار ساز باشند، اما در بلند مدت دوام نمی آوردند.

کار هوشمندانه=کاهش استرس
کار هوشمندانه=کاهش استرس

این رویکرد، خیلی زود به شیوه ای در زندگی تبدیل شده و به بروز استرس زیاد و در نهایت بهره وری پایین منجر می شود. بهره وری اندازه گیری میزان کار شما است نه اینکه تا چه حد پر مشغله هستید.

بنابر این بهتر است یاد بگیرید که چطور هوشمندانه کار کنید و با استفاده از اهرم ها از زمان و منابع خود بهترین استفاده را ببرید.

با این کار می توانید بهره وری خود را بالا ببرید و وقت اضافی برای انجام کارهای دیگر به دست آورید.

برای آشنایی بیشتر با هوشمندانه کار کردن مقاله اقتصاد بی وزن را مطالعه کنید.

افزایش بهره وری و مدیریت استرس از طریق مدیریت مزاحمت ها در کسب وکار

برای ورود به حوزه ی بهره وری بالا باید اختلال ها و مزاحمت ها را کاهش داده یا رفع کنید. برنامه ای برای مدیریت مزاحمت ها، مدیریت استرس و بهبود تمرکز خود داشته باشید. وقتی کنترل زمان و برنامه ریزی خود قدم های مثبتی بر می دارید استرس ها کاهش می یابد و انرژی مثبت بیشتری را تجربه خواهید کرد.

این کار برای تمرکز بیشتر و حصول نتیجه ی بهتر الزامی است. بنابراین با شروع کار، تمام برنامه ی بهره وری شما بهبود خواهد یافت.

برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان نگرش شما اهمیت اساسی دارد. مثبت فکر کنید و با اقدامات کوچک، عملکرد خود را بهبود بخشید. با این کار انگیزه و نیروی لازم را برای ادامه ی برنامه ی خود به دست می آورید. هم اکنون باور کنید که می توانید که می توانید بهره ور باشید و به اهداف خود دست پیدا کنید.

 

کاهش استرس از طریق مدیریت تعلل در کسب وکار

کاهش استرس از طریق مدیریت تعلل در کسب و کار
کاهش استرس از طریق مدیریت تعلل در کسب و کار

هر چقدر در انجام کارها تعلل کنید، استرس و فشار بیشتری را متحمل خواهید شد. بعد از مدتی ممکن است کاملاً اعتماد خود را از دست بدهید و تصور کنید که اصلاً قادر به تکمیل کاری نیستید. کار بسیاری از مردم با وقفه های مستمر همره است. بدیهی است که نمی توان گفت که این وقفه ها چه موقع پیش می آیند.

با این حال با تعبیه ی فضاهای خالی در برنامه ی زمانبندی می توانید برنامه ی خود را منعطف کنید و به موضوعات مهم به طور موثر واکنش نشان دهید. برای چند روز کنترل کنید که چه کسانی بیشترین وقفه را در کار شما ایجاد می کنند و درخواست آن ها چقدر ضروری بوده است. وقتی تعداد وقفه ها در مثلاً یک هفته را جمع آوری کردید، مودبانه اما محکم همکارانتان را به  مدیریت و کاهش وقفه ها دعوت کنید.

 

کاهش استرس در کسب وکار از طریق مدیریت زمان

مهارت های مدیریت زمان شخصی، برای افراد موفق از مهارت های  ضروری است. افرادی که از این تکنیک ها بهره می برند در تمام جنبه های زندگی از کار گرفته تا ورزش یا خدمات عمومی نتایج عالی تری را کسب می کنند. اگر از این مهارت ها بخوبی استفاده کنید، انگاه حتی در پرفشارترین شرایط عملکرد استثنایی خواهید داشت.

پس از تسلط در این مهارت ها خواهید دید که کنترل حجم کارها را به دست گرفته اید و دیگر از استرس ناشی از کار زیاد خبری نیست.

کاهش استرس از طریق مدیریت اطلاعات

آیا کامپیوتر شما شلوغ و در هم ریخته است؟ آیا وقت زیادی را صرف جستجوی فایل هایی که به آن نیاز دارید می کنید؟ و وقتی تحت فشار هستید آیا می توانید سریع و آسان اطلاعات را فراخوان کنید؟

صرف وقت گرانبها برای یافتن داده ها می تواند لذت کار را از شما سلب کند. ما می خواهیم بتوانیم دست خود را دراز کنیم و اطلاعات مورد نیاز را درست در لحظه ای که به آن نیاز داریم برداریم تا بتوانیم از آن برای تجزیه و تحلیل های آتی یا نوشتن گزارش یا شاید ارائه ی نمایش یک مطلب استفاده کنیم. اما اغلب اوقات وقت خود و گاهی وقت افراد دیگر را برای جستجوی داده هایی که بر روی کامپیوتر خودمان داریم تلف می کنیم.

این کار به استرس ما می افزاید و کار فراخوانی داده ها را به کاری مشقت بار تبدیل می کند. پس اگر می خواهیم کار خود را با روشی زمانبند پیش ببریم باید در مدیریت پرونده ها منظم تر و کاراتر شویم.

هوشمندانه کار کنید. کنترل کارها یتان را به دست گیرید. مدیریت ساده ی فایل ها تا حدود زیادی می تواند روز کاری شما را آسان کند.

 

مدیریت منابع تولید استرس

منابع ای که سبب استرس شما می شوند را شناسایی کنید و تلاش کنید که تا حد ممکن آن ها را کاهش دهید. یکی از مهم ترین منابع معمول استرس در محل کار این است که فکر می کنید حجم کارتان خیلی زیاد است. را ه دیگر کاهش استرس استفاده از تکنیک های ذهنی است. در این تکنیک باید به یادآوری صحنه های شاد، دوست داشتنی و آرام بخش زندگی، آن ها را جایگزین لحظه های استرس آور کنید.

ممکن است، به نظر عجیب بیاید اما در واقع این تصورات خیالی اثر غیر قابل باوری در کاهش سطح استرس بدن و کنترل و مدیریت منابع تولید استرس دارند.

منبع: گفتار بیست سوم از کتاب چهل گفتار پیرامون ارتقای مهارت های شخصی در کسب و کار

 

نظر شما در مورد«« مدیریت استرس و مهندسی افکار در کسب و کار »» چست؟ منتظر دیدگاه شما هستیم.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *