صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / چگونه می توانیم یک مدیر موفق باشیم.
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چگونه می توانیم یک مدیر موفق باشیم.

در مقاله قبلی؛ با عنوان مدیران موفق چگونه عملکردی دارند؟ با شما درباره مدیریت موفق در کسب و کار صحبت کردیم. و پس از آن به نکات طلایی در موفقیت یک مدیر در زمینه کسب و کار پرداختیم.

ادامه نکات طلایی مدیران موفق در کسب و کار را می توان این طور بیان کرد:

8

خود فیلترینگ هستند.

این اصطلاح را به خاطر بسپارید. یعنی شما باید قبل از اینکه دیگران به عملکرد شما نقد یا تحلیلی داشته باشند، شما برای خود یک منتقد و یک تحلیلگر باشید. درباره عملکرد خودتان! اگر در جایی اشتباه رفتار کردید، آن را بپذیرید و دست به اصلاح بزنید. نه اینکه برای حل آن دست به دامان تغییر در بقیه اجزا بزنید. از خودتان شروع کنید. عملکرد خود را فیلتر کنید. خود فیلترینگ باشید.

همواره نیاز به آموختن دارند.

مدیران موفق، کسانی هستند که همیشه خود را برای آموختن نکات جدید و به روز شده مشتاق نشان می دهند. خیال نکنید الان که در جایگاه یک مدیر هستید، دیگر نیازی نیست بیاموزید! این تئوری اشتباه را از سر بیرون کنید. همواره، هر جا و از هر شخصی که لازم است باید مسائل جدید را بیاموزید. این هیچ ارتباطی به ضعف شما ندارد. برعکس، این موضوع به کارمندان شما می آموزد که آن ها هم مثل شما در پی کسب اطلاعات جدید مشتاقانه عمل کنند.

016

روابط دوستانه با اعضا مجموعه خود دارند.

یک مدیر موفق همواره در عین حال که قاطع و مصمم است، هیچ وقت به کارمندان خود نگاه زیر دست ندارد. به آنها احترام می گذارد. با آنها وقت می گذارند. در زمانی که لازم است از نظر روحی و روانی پشتیبان مجموعه خود می شود.

می توانید، شما به عنوان یک مدیر موفق در کسب و کار خود، ترتیب یک جشن و یا نهار کاری بدهید تا اعضای تیم به شناختی نسبی از شما دست یابند. در خصوص پیش زمینه و تجارب خود توضیحات مختصری بدهید اما از بیان مغرورانه دستاوردهای گذشته پرهیز کنید و با نگاهی واقع گرایانه و سرشار از اشتیاق از برنامه های آتی و جمعی خود سخن بگویید.

از نشان دادن نقاط ضعف و آسیب پذیر خود باکی نداشته باشید، تحقیقات جدید روانشناسی نشان داده که افرادی که آشکارا نقاط ضعف خود را کتمان نکرده و ابراز میکنند مورد علاقه طیف بیشتری از مردم بوده و کاریزمای بالاتری دارند. کافی است آنها بدانند که در چه مواردی میتوانند دست یاریگرتان بوده و به شما نکات تازه یاد بدهند.

راحت طلب نیستند.

برای یک مدیر موفق، راحت طلبی یک کلمه ناآشنا و غریبه است. هیچ زمانی از شرایطی که دارند سوء استفاده نمی کنند. یعنی وقتی می بینند که همه چیز رو به راه است، و مجموعه در حالتی ثابت قرار دارد، از این موقعیت با خیال راحت نمی گدرند و نمی گویند، “خوب همه چیز سر جای خودش است. می توانم کمی به خودم استراحت بدهم.” نه! بلکه در چنین شرایطی می کوشند بهترین راه حل ها را برای بالا بردن سطح کیفی فعالیت مجموعه جستجو کنند.

پس به کنج راحتی نمی روند. همیشه در وسط میدان، با لباس نبرد، آماده حضور دارند. به کارکنان و پرسنل خود هم می گویند که همیشه در کنارشان قرار دارند. برای پیشرفت!

یک مدیر موفق یک رهبر موفق هم هست.

شاید در یک جمله بتوان واژه رهبری را به بهترین شکل توصیف کرد: رهبران شایسته افرادی هستند که از عدم آسودگی احساس آسودگی کنند.
ذات رهبری ایجاب میکند که افراد روزانه با موقعیتهایی روبرو شود که ایشان را از کنج عافیت خودشان دور میکند. خواه ارائه بازخوردی سخت، یا اخذ تصمیمات قاطعانه باشد؛ تمامی اینها بخشی از شغل جدید شما هستند. یادگیری چگونگی مدیریت عدم آسایش یکی از مهارتهای مهم رهبران تازه کار است. آنها باید بتوانند گلیم خود را از بحران بیرون کشیده و سوار بر موج آن شوند. با مخفی شدن پشت میز تنها صورت مساله پاک میشود. چاره همان جمله ای است که جناب آقای  پرویز درگی همواره تکرار میکنند: پشت میز جای کوتاهی برای دیدن بازار است. پس رنج ناآرامی را به تن بخرید تا گنج پیروزی را بدست آورید.

علیرضا جعفری

می توانیم مشاوره بگیریم

به شما پیشنهاد می کنم اگر برایتان مقدور است؛ یک بار این موضوع را تجربه کنید و از یک مشاور کسب و کار در زمینه فعالیت خود مشاوره بگیرید. مشاوره در کسب و کار می تواند به شما گره های کور را نشان دهد و بهترین راه برای باز شدن این گره های کور را به شما بیاموزد.

اینکه در آینده چه بر سر مجموعه شما می آید، به خود شما و به شیوه عملکرد شما بستگی دارد. اما مهم ترین مسئله این است که شما تلاش کنید. تلاش کنید تا بتوانید بهترین باشید.

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

۲ پیام ها

  1. با سلام و احترام خدمت شما
    تشکر میکنم ازمطالب کاربردی شما و تقاضا دارم در مورد انتخاب یک شغل خوب مقاله در سایت قرار دهید.

    باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *