صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / مدیریت کسب و کار و حل مشکلات در کسب و کار
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

مدیریت کسب و کار و حل مشکلات در کسب و کار

بسیاری از مدیران در کسب و کارهای خود زمانی که به مشکل در سازمان یا موسسه خود پی می برند، حال این مشکل در قسمت مالی باشد یا نیروی انسانی، به شیوه ی مدیریت خود شک می کنند. گمان می کنند که در مدیریت خود ضعیف عمل کرده اند و یا آن طور که باید نتوانسته اند، در حرفه و کسب و کار خود مدیریت سازمان یافته داشته باشند.

اما پیش از هر چیز به این دسته از مدیران پیشنهاد می کنیم به جای زیر سوال بردن شیوه مدیریت خود، کمی به عقب بازگردند. به زمانی که مدل کسب و کار خود را طراحی می کردند. شاید طراحی مدل کسب و کار آنها به شیوه درستی نبوده و نیاز به بازطراحی داشته باشد. اگر هم به عنوان مدیریتی وارد سازمان یا موسسه ای شده اید و اکنون به مشکل در سازمان پی برده اید، پیشنهاد من به عنوان مشاور در کسب و کار این است که به تحلیل سازمانی و بازطراحی مدل کسب و کار خود دست بزنید.

مدل کسب و کار خود را باز طراحی کنید.

ما در ابتدا نیاز به یک تابلوی طراحی داریم.

تابلوی طراحی همان طور که برای توصیف مدل های کسب و کار سازمانی به کار می رود، برای تشریح مدل های کسب و کار شخصی نیز مفید است. البته این دو تفاوت هایی نیز دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در مدل کسب و کار شخصی، منبع کلیدی خود شما هستید. علایق. مهارت ها. توانایی ها و شخصیت شما و دارایی که در تملک خود دارید یا اداره می کنید. در سازمان ها، منبع کلیدی اغلب شامل حیطه گسترده تری از منابع می شود. برای مثال سایر افراد دیگر.

در مدل کسب و کار شخصی، به هزینه های نرم (مثل فشارهای روانی در زمان مشکلات)، و منافع نرم (مثل رضایت خاطر کارکنان) نیز که ماهیتی کمیت ناپذیر دارند، توجه می شود.

اما در مدل کسب و کار سازمانی غالبا تنها هزینه ها و منافع مالی را در نظر می گیرد.

برای اینکه بتوانیم تابلوی کسب و کار شخصی خود را طراحی کنیم، در نظر گرفتن یک سری اجزای سازنده که در ادامه به شما توضیح می دهیم، کمک بزرگی می کند.

تابلوی طراحی برای مدل کسب و کار شما

در اینجا برای شما عناوین را ذکر می کنم. اما شما باید برای کسب و کار خود، به صورت جزیی تمام موارد را در برگه های مجزا یادداشت کنید. مثلا اگر کسب و کار شما، پوشاک است، در قسمت مشتریان دقیقا بنویسید مشتریان شما چه کسانی و با چه سطح سلیقه ها هستند.

مشتریان: آنهایی که کمکشان می کنید. نیازهایشان را رفع می کنید. به شما سود می دهند.

ارتباطات با مشتریان: همه روابط و تعاملات شما با مشتریان. راه های ارتباطی متفاوت.

کانال ها: تمامی امکانات که به ارائه خدمت کمک می کند. راه های معرفی شما به مشتریان.

ارزش ایجاد شده: همان فعالیت هایی که به مشتریان کمک می کنید تا به رفع نیازهایشان زودتر دست پیدا کنند.

فعالیت های کلیدی: تمامی فعالیت هایی که شما باید انجام دهید.

شرکای کلیدی: تمامی افرادی که به شما کمک می کنند تا به خدمت رسانی به مشتریان دست یابید.

منابع کلیدی: آن چیزی که هستید و همه دارایی هایی که دارید.

درآمدها و منافع: تمام چیزهایی که به دست می آورید.

هزینه ها: همه آن چیزی که از دست می دهید.

***وقت طراحی است!

کاغذ و مداد و یادداشت های برچسبی را بردارید. به خاطر داشته باشید، زمانی که به طراحی اولیه نخستین مدل از کسب و کار خود مشغول می شوید، خود را محدود به کاری کنید که برای امرار معاش آن را انجام می دهید.

ترسیم تصویری دقیق و شفاف از فعالیت های حرفه ای، مبنایی برای بررسی های آتی در مورد عناصر شغلی، کسب و کار شما، مثل فشارهای روانی، انتظارات، مشارکت اجتماعی و شناخت مشتریان و غیره ایجاد می کند.

پس با دقت به موارد که از شما خواسته شده، پاسخ دهید. ادامه به شما می گوییم که چطور می توان از مشکلات ، برای موفقیت در کسب و کار استفاده کرد.

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *