کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

مشکلات کسب و کار

ساعت تقریبا پنج بعد از ظهر بود، بعد از انجام ساعت‌ها کار، صدای زنگ تماس موبایلم به صدا درآمد و شماره یکی از دوستان قدیمی به نام مهدی را مشاهده کردم که با من تماس گرفته، بعد از پاسخ‌گویی و کلی احوال‌پرسی، متوجه شدم که درخواست دیدار حضوری را دارد و با لحنی ناراحت داشت صحبت می کرد، خواستم تلفنی بپرسم که مشکلی پیش‌آمده، که از پرسیدن سؤال منصرف شدم و با پایان مکالمه به سمت محل قرار ملاقات با مهدی حرکت کردم.

یک ساعت بعد به محل ملاقات رسیدم و یکدیگر را ملاقات کردیم و مهدی شروع کرد به صحبت کردن و از شرایط کارش گفت و اینکه دچار مشکل شده و شرایط اقتصادی مناسبی را ندارد و کلی احساس ناامیدی پیدا کرده بود.

البته لازم است که بگویم مهدی یک فروشگاه عرضه محصولات جانبی موبایل داشت و در ابتدا شروع کار خیلی هم راضی بود ولی با گذشت زمان در سیستم فروش دچار مشکل شده بود و از اینکه روزهادر فروشگاه فروشی نداشت احساس نارضایتی می کرد و این عدم فروش باعث شده بود که مهدی دچار مشکلات زیادی شود.

از مهدی خواستم که درباره کارش توضیح بدهد که واقعا چه محصولی را به مشتریان عرضه می کنه و هدفش از فروش چنین محصولی چی چیزی می باشد؟

مهدی در پاسخ به سوال من شروع کرد به توضیح دادن که واقعیتش من محصولاتی را به مشتری عرضه می کنم که جز ملزمات ضروری آنها نیست و راستش را هم بگم خودم هم اگر جای آنها بودم چنین محصولی را نمی خریدم و کلی اظهارات دیگر که بله مجبورم یک کاری را داشته باشم و کسب در آمد کنم، نمیشود که آدم بیکار باشه و…….

آن چیزی که من از صحبت های مهدی متوجه شدم این بود که او کار و محصولش را دوست نداشت و به همین دلیل هم در فروش محصول دچار مشکل شده بود، که من سعی کردم با توضیحاتی درباره هدف در کسب و کار و مشکلات اتفاقی بوجود آمده در کسب و کار و اینکه چه رویکردی با مشکلات داشته باشیم شرایط را برای ادامه فعالیت و تلاش برای ایجاد تغییرات در کسب و کارش را برای او ایجاد کنم.

هدف

نخستین هدف برای خیلی از افراد در آغاز یک کسب و کار بدست آوردن سود است و اینکه یک در آمد قابل قبولی را داشته باشد و اتفاقا در شروع یک هیجان خاصی را دارند که یک کار جدید را آغاز کرده اند.

همین افراد اگر کارشان را درست انجام دهند و برخی از مهارتها و تکنیک های لازم را آموزش ببینند و آنها را یاد بگیرند، خیلی زمان زیادی را سپری نمی کنند تا به هدف خودشان که کسب سود و درآمد قابل قبول است برسند.

اتفاقات و پذیرش آنها

اتفاقاتی که در کسب و کار شما رخ می دهد مثلا اینکه شما موفق به فروش خوب می شوید و یا نمی شوید مسیر کسب و کار شما را مشخص نمی کند، آنچه که مسیر موفقیت در کسب و کار شما را مشخص می کند نحوه برخورد و نوع پذیرش شما است که با این اتفاقات پیش آمده را دارید.

برای تمام کسب و کارهای بزرگ و موفق دنیا هم این شرایط پیش آمده است که دچار اتفاقات بد شده اند و اینکه در مسیر پر پیچ و خم دنیای کسب و کار دچار طوفان های سنگین شده اند و در تلاطم امواج ورشکستگی قرار گرفته اند و تنها دلیل سربلندی و خروج با موفقیت آنها از این امواج خروشان اتفاقات بد، نوع نگاه و پذیرش این امواج و اینکه به این موضوع اندیشیدن که چگونه از این شرایط خود را خارج کنند.

کسب و کار شما در نهایت با هر شرایطی و در هر زمانی که از این شرایط بحرانی خارج شود برنده میدان است، زیرا که شما تجربه ای را کسب کرده اید که می توانید از آن درس های بزرگی را بگیرید و تا در شرایط بعد اگر در شرایط بحرانی در کسب و کار خود قرار گرفتید بتوانید بهتر عمل کنید.

برای اینکه کسب و کار پر سودی داشته باشید بهتر است هر روز دانش خود را در زمینه اینکه من چگونه می توانم کسب و کار پر سود تری را داشته باشم، بالا ببرید و هیچ وقت به فکر این نباشید که مشکلات در کسب و کار شما ایجاد نشود، بلکه بهتر است بیاندیشید که چگونه می توانم دانش خود را برای حل چنین مشکلاتی بالا ببرم و کسب و کار خود را با مهارت و توانایی بهتری هدایت کنم.

مطمئن باشید تا زمانی که شما پذیرای مشکلات احتمالی بوجود آمده در کسب و کارخود باشید، هیچ وقت این مشکلات نمی توانند کسب و کار شما را از بین ببرند و شما فردی خواهید بود که با اندیشیدن پیروز میدان کسب و کار خواهید شد.

موفق و پایدار باشید.
علیرضا جعفری

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

یک پیام

  1. بسیار عالی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *