صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / مدیران موفق چگونه عملکردی دارند؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

مدیران موفق چگونه عملکردی دارند؟

دوستان عزیز، سلام. می خواهم در این مقاله از چند ویژگی مهم مدیران موفق در شیوه مدیریت کسب و کار موفق خود با شما صحبت کنم. مدیران موفق عنوانی است کلی برای تمام مدیرانی که در حرفه و کسب و کار خود، توانسته اند به خوبی و درستی عمل کنند.

اما قبل از اینکه وارد بحث شویم، باید ببینم چه ملاک هایی برای موفقیت در کسب و کار مهم است؟ و بعد بگوییم که فلان مدیر شرکت یا موسسه، با توجه به این ملاک ها، توانسته در مدیریت کسب و کار خود موفق باشد.

3

ملاک های موفقیت در کسب و کار را بشناسیم.

از دیدگاه هر شخصی ممکن است موفقیت یک تعریف متفاوت با دیگری داشته باشد. اما همیشه برای موفقیت یک تعریف کلی می توان داشت. به خصوص اینکه، موفقیت را در شرایط معمولی بررسی کنیم نه در شرایط خاص! موفقیت در کسب و کار، (در شرایط معمولی) یعنی رسیدن به یک برنامه ریزی درست و هدفمند، نسبت به نیازهای یک موسسه، یا شرکت، یا کارخانه و… که با توجه به شرایط فعلی، پلان تجاری و مالی شرکت را همواره به صورت مشخص و در جهت رشد، ارتقا بخشد.

در مورد مدیریت موفق در بخش کارکنان هم تعریف دیگری دارد که در حال حاضر مورد صحبت ما نیست.

خوب برگردیم به ملاک های موفقیت در کسب و کار و تعریفی که به صورت کلی از آن ارائه دادیم. از شما می خواهیم، به عنوان یک مدیر ببینید پلان اقتصادی موسسه در زمانی که به شما واگذار شده چطور بوده؟ و اکنون (در بازه زمانی مدیریت شما) به چه نقطه ای رسیده است؟

می توانید نموداری برای ماه ها و سال های مدیریت خود طراحی کنید. این نمودار یک نمودار عملکردی خیلی خوب و البته محرمانه است که می تواند به شما بگوید چطور عملکردی داشته اید. این نمودار را می توانید در اختیار یک مشاور کسب و کار قرار دهید و از او بخواهید تا به شما در تحلیل رفتار مدیریتی کمک کند.

2

نکات طلایی برای یک مدیر موفق

در دام افکار منفی گرفتار نمی شوند.

غرق شدن در آنچه روانشناسان از آن با عنوان ذهنیت عملکرد یاد می کنند اغلب به معنای گیر افتادن در دام چرخه معیوب احساس بی کفایتی و محدودیت است. زمانی که نواقص خود را بزرگنمایی کرده و اجازه دهید اعتماد به نفس تان را تحت الشعاع قرار دهد، فراموش میکنید که قابلیت پیشرفت بهبود دارید. و زمانی که این اتفاق افتاد دست از تلاش برای بهتر بودن خواهید برداشت.

اجازه ندهید عملکردتان ولو ضعیف؛ افکارتان را تحت سلطه درآورد. آنچه در نظر شما نقص جلوه میکند میتواند فرصتی برای توسعه باشد. این هم نیازمند تغییری ساده در ذهنیت ما است: هر وظیفه چالش زایی را بعنوان فرصتی برای بهبود یک مهارت در نظر بگیرید نه دروازه ای رو به شکست و ناکامی.

همواره متواضع و البته قاطع هستند.

متواضع بودن و در عین حال قاطع بودن سخت است. وقتی شما قاطعیت دارید، به شما لقب مغرور خواهند داد. اما این شما هستید که می توانید با عملکردی درست به دیگران بفهمانید که انسانی متواضع هستید. اما درباره حرفه خود و شیوه مدیریت خود قاطعانه عمل می کنید.

بهترین راه حل آن است که با نگرشی متواضعانه؛ و ذهنیت یادگیرنده و باز با شغل جدید خود مواجه شوید. شما ارتقا یافتید چرا که از دیدگاه راس سازمان، پتانسیل لازم را داشته اید. اما این ابداً به معنای آن نیست که شما همه چیز را میدانید و زیردستانتان از این نعمت بی بهره اند. در واقع؛ برترین رهبران میدانند که همیشه باهوش تر از آنها نیز در حلقه خانواده کاری شان وجود دارد. کنترل نفس موجب ایجاد احترام از سوی دیگر همکاران میشود و خصوصیات رهبری در فرد را تقویت میکند.

ادامه در قسمت دوم

 علیرضا جعفری
مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

۶ پیام ها

 1. سلام ، با تشکر از سایت خوبتون
  سوالی داشتم از خدمت شما آقای جعفری .
  شما اطلاعات خوبی در اختیار مخاطبینتان قرار میدهید اما من خودم شخصا نمیتوانم به خوبی موضوعات را درک کنم .
  موضوعات کمی غیر مرتبط هستند. با اینکه اطلاعات محتوای خوبی دارند اما من را که سردرگم میکنند

  • علیرضا جعفری

   سلام دوست عزیز
   متشکر از شما و پیام خوبی که ارسال کردید .
   شماره تلفن ۰۹۱۲۹۲۱۷۳۰۴ که برای برقراری تماس در اختیار شما هست خوشحال خواهم شد اگر بتونم در این مسیر پاسخگوی سوالات شما باشم.

 2. salam aghaye jafari meshe begin raze moafagheyateton dar shakhe kasbokar chie?

 3. سلام من میخواهم بیشتر با الویت های انتخاب شغل آشنا شوم آیا شما در این زمینه در تهران کلاس های حضوری برگزار میکنید؟
  آیا پکیج خاصی دارید که من را بتوانید راهنمایی کنید؟
  چطور من باید با این موضوع بیشتر آشنا شوم؟
  منتظر پاسختان هستم.

  • علیرضا جعفری

   سلام دوست عزیز
   برای آشنایی با اولویت های انتخاب شغل می تونم دوره رایگان سایت و کتاب فرمول پی که در سایت هم قرار دراه رو معرفی کنم ضمنا شماره تماس ۰۹۱۲۹۲۱۷۳۰۴ هم برای تماس و دریافت مشاوره رایگان در اختیار شما قرار داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *