صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / موفقیت در کسب و کار (قسمت اول)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

موفقیت در کسب و کار (قسمت اول)

کارآفرینی و نوآوری در بخش های متعدد اقتصادی مطلبی است که مدت ها در کشور ما مورد بحث است. برای گسترش و اهمیت عملی شدن این موضوع در کشورمان تسهیلاتی نیز برای کارآفرینان در نظر گرفته شده است. اما مسلما در این راه برای موفقیت و امکان ادامه مسیر آشنایی با راهکارهای مناسب و درست الزامی است. در این مقاله، به ده راهکار مناسب که به کسب و کار شما خلاقیت، نظم و انعطاف پذیری می دهد اشاره خواهد شد. کسانی که در این زمینه فعال هستند، در هر کجای دنیا با به کار بستن این اصول کلی می توانند امیدوار باشند که گام های نخستین خود را به درستی برداشته اند.

این اصول را به خاطر بسپارید:

 • به موفقیت فکر کنید. اگر بخواهید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید، باید آرزوهای بزرگی نیز در سر داشته باشید. هر داستانی از موفقیت با یک آرزوی بزرگ آغاز می شود. شما می بایست چشم اندازهای بزرگ را برای خود متصور باشید، این که فردی مشهور و صاحب اعتبار هستید. باید از آن چه که می خواهید بدان برسید، تصویری روشن داشته باشید و آنقدر آن آرزوی خود را در سر پرورش داده باشید که آن را کاملا احساس کرده و برایتان دست نیافتنی نباشد. به طور مثال تصور کنید که اگر در کار خود موفق شوید، چه تحولی در زندگی شما و اجتماع ایجاد خواهد شد؟ اگر کسب و کار شما به موفقیت و درآمد بالا برسد شما از چه اعتباری برخوردار خواهید شد؟ و تا چه حد به اقتصاد منطقه خود کمک کرده اید؟
 • انگیزه پیدا کردن برای انجام امور کسب و کار شما در راهی قدم می گذارید که در صورت موفقیت، بخشی یا تمام زندگی شما تغییر خواهد کرد. برای رسیدن به این مقصود شما می بایست انرژی و اشتیاق خود را بیش از پیش کرده و آنها را آشکار کنید. چرا باید این گونه باشد، زیرا ما همیشه نسبت به آرزوهای خود و آنچه که دوست داریم بی رحمیم. در حقیقت، برای آنچه که بسیار دوست داریم، تلاش لازم را انجام نمی دهیم در حالی که می بایست نهایت تلاش خود را بکنیم. یا این که اگر شما از کاری که انجام می دهید رضایت کافی را نداشته باشید آیا تصور می کنید که واقعا می توانید در آن کار به موفقیت برسید و یا در بازار رقابت امروز که هر روز بیش از پیش به تلاش و فعالیت نیاز دارد، باقی بمانید؟
  اگر هم با همه عدم علاقه خود در کار بتوانید خود را در گردونه رقابت حفظ کنید ولی مطمئنا به موفقیت های بزرگ دست نخواهید یافت. موفقیت های بزرگ و استثنائی در صورتی به دست خواهند آمد که ما در زمینه آن کار، علاقه داشته باشیم که کار کنیم و یا حداقل برای آن ارزش قائل باشیم. برای کسانی که با چنین حس و حالی کار می کنند، این که مجبور باشند برای آن کار حتی ۱۵ تا ۱۸ ساعت در روز وقت بگذارند نه تنها خسته کننده نیست که موجب لذت آنان از کار خواهد بود. موفقیت در فعالیت های اقتصادی و مالی تنها نیازمند صبر و کاری طاقت فرسا است که تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که شما در مورد آن کار احساس مثبتی داشته باشید.
 •  تاکید بر شناخت نقاط قوت خود بگذارید با این امر رو به رو شویم، شما نمی توانید برای همه اطرافیان خود همه چیز و همه کس باشید! هر کدام از ما نقاط قوت و ضعفی داریم. برای آن که بتوانید مفید واقع شوید، می بایست نقاط قوت خود را شناسایی کنید و بر روی آن تمرکز بیشتری داشته باشید. شما زمانی می توانید بیشترین موفقیت را به دست آورید که تلاش خود را به سمتی که در آن می توانید بهترین باشید هدایت کنید. به طور مثال اگر در فعالیت های اقتصادی، شما در بازاریابی توانایی بیشتر دارید از آن نهایت بهره را ببرید. اما در بخش هایی از کار که در آن ضعیف هستید، کمک بگیرید و از آن ابایی نداشته باشید. اما برای تبدیل نقاط ضعف خود به نقاط قوت نیز تلاش کنید و برای آن از تعلیم و آموزش در حین کار بهره ببرید.
 • به شکست فکر نکنید. به عنوان یک کارآفرین و پیش قدم در انجام یک کار شما نیاز دارید که هدف خود را کاملا باور کنید، آن زمان است که می توانید به آن عمل کنید. شما می بایست ایمان و اعتقاد قوی به خودتان، ایده ها و نظرتان و ظرفیت های خود داشته باشید.
  باید از سایه تردید عبور کنید و به یقین و اعتماد در کار خود برسید. هرچه قدر میزان ایمان و اعتقاد خود را افزایش دهید، با سرعت بیشتری به اهداف خود دست خواهید یافت. هر چند که باید در این میان تعادلی وجود داشته باشد. تعادل بین اعتماد به نفس و محاسبه دقیق خطرات کار به جهت دستیابی به هدف بالاتر. کارآفرین موفق، کارآفرینی است که خوب می تواند محاسبه کند و میزان خطر در کار را کاهش دهد تا به سود بالاتر برسد.

ادامه در قسمت دوم

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

۲۱ پیام ها

 1. man movafagh khahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam shod.
  YES

 2. واقعا” تا شک و دودلی باشه هیچ کاری شروع نمی شه.

 3. با سلام
  فکر می‌کنم مورد آخر یعنی فکر نکردن به شکست از همه‌اش مهم‌تره، البته فکر می‌کنم که این موردو باید در ابتدا می‌آوردین چراکه کسی که به شکست فکر می‌کنه اصلا شروع به انجام کاری نمی‌کنه که بخواد موارد دیگه رو در نظر داشته باشه.

 4. من همیشه کارآفرینی رو دوست داشتم و آرزو دارم یه روز بتونم با استفاده از تواناییهای خودم کارآفرینی کنم. ممنون از مطالب مفید شما

 5. مشکل اینه که اکثر به شکست فکر می کنند تا اینکه به موفقیتها و نقاط قوت خود فکر کنند. همین نکته می تونه عامل خیلی از موفقیتها باشه .
  پیروز باشید.

 6. جالب بود که بیشتر به نقاط مثبت تاکید داشتید برعکس خیلیا که تمرکزشون روی رفع نقاط ضعفه

 7. ممنون که با مقلتون راهنمایی کردید، لطفا در باره این موارد بیشتر بنویسید نحوه نگارشتون دوست داشتنی هستش

 8. کاملاً موافقم،مطالب عالى و مفیدى بود،تمرکز بر نقاط قوت و تقویت آنان،باعث میشه اگر هم ضعفى وجود داشته باشه،پوشش داده بشه

 9. تاکید روی نقاط قوت به جای نقاط ضعف واقعا مهم است. عالی بود.

 10. باور راسخ مانند یک سکان کشتی است که در یک لحظه باید به ان فرمان داد وگرنه به صخره میخوریم و می میریم.اگر تردید کنیم به کشتی خورده ایم و نابود گشته ایم.
  ممنون از شما

 11. اینکه به شکست فکر نکنیم به نظر شما منطقیه؟ نباید براش آمادگی داشته باشیم تا بتونیم ازش جلوگیری کنیم؟

  • فکر کنم منظورشون این بوده که همواره به شکست فکر نکنید، نه اینکه اصلاً به شکست فکر نکنید. به هرحال باید فرد خودش رو برای موقعیت‌های مختلف آماده کنه

 12. بسیاری از مردم در مورد نقاط قوت خود هیچی نمی دونند و فکر می کنند که آدم ضعیفی هستند و نمی تونند کار بزرگی را انجام بدهند و به اهداف خود برسند. کم هستند افرادی که خودشون را قبول دارند و اعتماد به نفس کافی دارند و همین انسان ها هم هستند که کارهای بزرگی می کنند و به اهداف بزرگی می رسند و در دنیا تأثیر گذارند.
  ممنون مطالب مفیدتون

 13. کار آفرین هدفش رو میبینه و از هر لذتی حاضره دست بکشه تا به هدفش برسه

 14. بسیار عالی بود و استفاده کردم
  درصورت امکان درخصوص روش های تشخیص کارآفرینی در دانش آموزان و اینکه چطور می توانیم بذر کارآفرینی را در آنها بکاریم نیز مطلب قرار دهید.
  ممنون از مقالات بسیار خوب شما

 15. متاسفانه نقاط قوت خودمون رو تأدیبه میگیریم و در هر کاری میتوانیم با پشت کار و تلاش زیاد نقاط ضعف خود رو بپوشونیم
  ممنونم از راهنمایی شما

 16. برامون بگین که چطور میتونیم توی این مسیر و توی این بازار خراب انگیزه راه انداری کسب و کار باشیم

 17. (اگر بخواهید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید، باید آرزوهای بزرگی نیز در سر داشته باشید.)به نظر من مهم همینه.

 18. خیلی خوب بود مرسی

 19. خوش بینی بیش از اندازه یعنی حماقت!!!
  باید نقاط ضعف خود را نیز بشناسیم تا بتوانیم با قدرت تمام نقاط قوت خود را قوت ببخشیم.

  • علیرضا جعفری

   سلام دوست عزیز
   منم با شما موافقم که شناخت از نقاط ضعف خودمون می تونیم راحت تر نقاط قوت خودمون رو تقویت کنیم.
   ولی این موضوع می تونه با نگاه مثبت مسیر هموار تری داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *