صفحه نخست / مقالات / آموزشی / عدم تمرکز در کسب و کار
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

عدم تمرکز در کسب و کار

هر کدام از ما در جایی، مرحله ای از زندگی به یک حس سردرگمی می رسیم. جایی که زندگی مان پر از اما و اگرهایی می شود که بخشی خیالی و بخشی واقعی هستند.

اما این حس سردرگمی از کجا سرچشمه می گیرد؟

شاید اولین و مهمترین نقطه ی آغاز برای این حس، نرسیدن به اهدافی باشد که در برنامه مان قرار داده بودیم.

ببینید این جریان ذهنی طبیعی است که شک کنیم. این یعنی ما نیاز به تغییر داریم. اما باید مراقب حس عجیب و قوی به نام – مقاومت – باشیم.

مقاومت عامل اصلی شک است. باز هم می گوییم شک و تردید پیدا کردن چیز خوبی است به شرط اینکه کنترل شود.

برای کنترل شک و تردید باید علت اصلی آن را پیدا کنید. به طور مثال اگر در حرفه ی خود به مقام و درجه ای که می خواستید نرسیدید، علت آن چه بوده؟ آیا شما کوتاهی کردید؟ آیا زمان و برنامه ریزی کافی نداشته اید؟

اگر در شغل و کسب و کار خود به درآمد مطلوبی که در نظر داشتید نرسیدید، و شک کرده اید که آیا این حرفه ی شما است یا خیر؟ باید قدرت تغییر یافتن را هم داشته باشید.

ببینید این عدم دست یافتن به درآمد مناسب، علتش در کجاست؟ کم کار کرده اید؟ سرمایه ی کافی نداشتید؟ ایده های نو نداشتید؟ و…

این پرسش ها را به صراحت پاسخ دهید. حتی اگر راه حل آنها را نمی دانید اما این پرسش ها را بپرسید. دقیق و مشخص با خودتان حرف بزنید. پاسخ ها را جمع بندی کنید. در ادامه به شما می گوییم این پرسش و پاسخ، چه نسخه ی پزشکی خارق العاده ای برای بیماری کسب و کار شماست!

گاهی ما انسان ها، با اولین شک همه چیزمان را می بازیم. خودمان را ضعیف ترین آدم روی زمین می بینیم و شروع به دست و پا زدن های بیهوده می کنیم. برای سرکار نرفتن بهانه جویی می کنیم. برای کمبود درامدمان به دیگران برچسب می زنیم که فلان شخص، فلان کار را با شما کرده که این چنین شده اید!

مراقب این بهانه جویی ها باشید!!! این ها همه همان شگردهای مقاومت برای از پا درآوردن شماست.

اما یادمان باشد، مشکل اساسی هست که در ما خیلی خیلی تقویت شده است.

مشکل را در همان نسخه ی پزشکی که بالا برای خود نوشتید پیدا کنید!

عدم تمرکز.

ما انسان ها از عدم تمرکز در رنجیم. نمی توانیم روی یک مسئله متمرکز شویم و این بزرگترین ضعف ما برای رسیدن به هدف و نتیجه است.

دونده ای را در نظر بگیرید. در بزرگترین مسابقه ی عمر خود شرکت کرده است. با امادگی کامل. همه چیز طبق برنامه است. او در نقطه ی شروع، استارت را به خوبی زده، از رقبا پیشی گرفته، اما همین که به نیمه ی راه می رسد، خودش را جلوتر از بقیه می بیند. تمرکزش به جای اینکه به مسابقه باشد، به پشت سرش است. جایی که دیگران هستند و او نیست. این غرور نیست که او را به شکست وا می دارد. بلکه عدم تمرکز او به خط پایان است که نمی گذارد پیروز شود.

او تمرکز خود را از دست می دهد. خط پایان دور و دورتر می شود و دونده ی ما درست در جایی که همه انتظار پیروزی او را دارند، از حرکت می ایستد. یا بهتر است بگوییم دیگران از او پیشی می گیرند و او شکست می خورد.

می بینید عدم تمرکز با انسان چه می کند؟

پس هر جایی که در مسیر شغلی خود، احساس کردید از اهدافتان دور شده اید، خود را همان دونده ی مسابقه ببنید. تمرکز. تمرکز. تمرکز.

گاهی رسیدن به خط پایان تنها نقطه ی پیروزی نیست، بلکه همین که مسیر را ادامه می دهید هم خود یک پیروزی بزرگ است. به شرط اینکه پیوسته و منظم باشید.

حواستان به مقاومت – چیزی که نمی خواهد شما موفق شوید – باشد.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *