صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / میزان حقوق و دستمزد در بخش خصوصی
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

میزان حقوق و دستمزد در بخش خصوصی

معیار اندازه گیری و تخصیص حقوق و دستمزد در بخش خصوصی به چه صورت می باشد؟

حقوق و دستمزد
حقوق و دستمزد

حقوق به میزان حق الزحمه شما در ازای انجام خدمتی می باشد.

در دنیای اقتصاد و خارج از مرز و بوم ما شرایط متفاوت تری نسبت به کشور ما ایران وجود دارد. چرا که در دنیا تعریف از شغل و بدست آوردن شغل و میزان حق الزحمه دریافتی متفاوت می باشد. کارشناسان و صاحب نظران در دنیای کسب وکار بر این باور هستند که بین امنیت شغلی و بهره وری رابطه مثبت و معنی داری وجود دارد.

با این وجود برخلاف تعریف امنیت شغلی در دنیا تعریف متفاوت تری از امنیت شغلی در کشور ما ایران دریافت می کنید. در دنیا امنیت شغلی یعنی تامین و بدست آوردن شغلی با امنیت که بتواند هزینه های زندگی شما را تامین کند و شما را از آن کار اخراج نکنند البته که پارامترهای متفاوتی ازقبیل بهره وری و میزان دست آورد تاثیر زیادی در میزان حقوق خواهد داشت.

اما در کشور ما ایران تعریف متفاوت تری از امنیت شغلی وجود دارد که شاید این تعریف معترضان زیادی هم داشته باشد و به این معنی که ما در شغلی فعالیت کنیم که در هر شرایطی چه با بهره وری و بدون بهره وری و خارج از هرگونه تحلیل و بررسی حقوق و مزایای خود را دریافت کنیم.

برای همین است در کشور ما که هزینه های زندگی بر مبنای عوامل خارجی بسته می شود و کارکنان دولتی که با توجه به تعریف بالا از آن دسته از کارکنانی هستند که دارای امنیت شغلی هستند میزان حقوق و دستمزد شان را بر اساس افزایش هزینه ها و قیمت ها بالا می برند.

اما در بخش خصوصی که چون همانند بخش دولتی درگیر افزایش هزینه ها هستند  و برای جبران این افزایش هزینه ها که بیشتر به عوامل خارجی بستگی دارند و نمی توانند افزایش درآمد داشته باشند مجبور هستند که هزینه ها را کاهش دهند.

در این شرایط اولین موضوعی که پیش روی مدیران خواهد بود جذب نیرو با کمترین دستمزد و افزایش خیلی پایین در سال های بعد می باشد.

نتیجه اینکه در بخش خصوصی چون کسب درآمد در کشور ما ایران با شرایط موجود و وابستگی زیاد به فشارهای بیرونی دارد بسیار پایین است.

افزایش حقوق نیز بدلیل پایین نگهداشتن هزینه های تمام شده کمتر است.

 

همران عزیز اگر در این خصوص نظری دارید کامنت کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *