کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

هدف و ارزش

هدف و ارزش

متاسفانه هیچ کس نمی تواند هدف و ارزش را به شما بیاموزد. میلیون ها نفر هر سال برای یادگیری توسعه ی رهبری و آموزش، وقت صرف می کنند و نتیجه ای هم نمی گیرند زیرا نگاه بیشتر برنامه های رهبری بر روی ویژگی های فردی و شخصیتی رهبران بزرگ بوده است و می کوشند تا شرکت کنندگان در این برنامه ها را به تقلید از آن ها بر انگیزند.

اغلب، الگوهای رفتاری ساده ای را طراحی می کنند و از شرکت کنندگان می خواهند که در ایفای این نقش ها سهیم شوند و تمرین کنند. اما  تقلید از رفتار یا شخصیت کسی دیگر به معنای رهبری نیست. هیچ نسخه ای وجود ندارد که به کمک آن بتوان رهبری خوب شد.

چگونه شخصی به خود انر‌ژی می دهد؟

نخستین گام، داشتن تعریفی روشن از منابع انرژی فردی است و منابع اولیه برای همه ی ما، هدف و ارزش هایمان است.

داشتن تصویری روشن از هدف و ارزش ها، به این سادگی هم نیست و به سطح بالاتری از خودآگاهی نیاز دارد. بسیاری از مردم زندگی می کنند، بی آنکه بدانند به راستی از زندگی چه می خواهند. انگار آن ها از آنچه برایشان اهمیت دارد، بی خبرند و زندگی خود را با انفعال کامل به پایان می برند.

تا به حال برای رئیسی دمدمی مزاج و غیر قابل پیش بینی کار کرده اید؟ دست بر قضا برای کسی کار کرده اید که از هدف و ارزش هایش بی خبر باشد؟ وقتی شما از اهداف بزرگ تر و ارزش های خود اطلاعی ندارید، هر موقعیتی که پیش رویتان قرار بگیرد، حکم مرگ و زندگی را برایتان پیدا می کند؛ بر هیجانات خود تسلط ندارید و در نتیجه رفتارتان متغیر است. داشتن هدف و ارزش های روشن، اساس خودآگاهی کامل است که به نوبه ی خود شالوده ی رهبری را می سازد.

ذات رهبری

هدف و ارزش هایی که راهگشای شما در مسیرتان باشد، برای رهبران واقعی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا رهبری در ذات خود، خلق آینده ای است که بهتر از امروز باشد. چنین مسئله ای مستلزم آن است که شما در قدم اول، بتوانید این آینده ی بهتر را پیش خود مجسم کنید. بدون هدف روشن فردی، عملا ً غیر ممکن است که بتوان آینده ای بهتر را تصور کرد.

هنگامی که تصویری از آینده ی مطلوب در ذهن شما جان می گیرد؛ قدم بعدی، تعیین ارزش هایی است که شما را در پیگیری هدفتان راهنمایی می کند. هدف و ارزش های شما هویت رهبری شما را تعریف می کنند و به شما انرژی می بخشند تا راهتان را ادامه دهید. شما نیز همانند معماران که پیش از ساخت ساختمان، نقشه های آن را می کشند؛ باید هویت رهبری خود را از پیش طراحی کنید.

هدف و ارزش
هدف و ارزش

در اوج خستگی چگونه به خود انرژی داده اید؟

برای لحظه ای فکر کنید که مدت ها سخت کار کرده و در پایان به دستاوردی استثنایی رسیده اید. شاید این دستاورد، چیزی مرتبط با کارتان باشد مثل طراحی دورباره ی کل فرآیند یا نحوه ی  عملکرد پروژه ای همگانی یا حتی بازآفرینی پروژه ای ورزشی نظیر بالا رفتن از کوه یا کاری از این دست . این شانس از آن شما بوده که در ذهن خود تصویری روشن از آینده ای که برای خلق آن تلاش می کردید، داشته باشید و همچنین از ارزش ها و اصولی آگاه باشید که باید از آن ها هنگام رویارویی با دشواری ها و حل آن ها در راه نیل به هدفتان استفاده می کردید.

احساس خستگی

آیا در این صورت برایتان پیش آمده که احساس خستگی کنید؟ یا گاهی دلتان خواسته که ادامه ندهید؟ در چنین مواقعی چگونه به خود انرژی داده اید؟ هر بار که شما احساس کرده اید زیر بار مشکلات از  پای در می آیید، آینده ای را به یاد خود آورده اید که قصد ساختنش را داشته اید و نتیجه ی نهایی را پیش خود تجسم کرده اید. این تجسم موفقیت پیش بینی شده، شما را به ادامه واداشته است.

اگر مجبور بودید که تصمیمی دشوار بگیرید، شاید از ارزش هایتان کمک گرفته اید. درک روشن از هدف و ارزش هاست که به شما انرژی می دهد. شاید افسوس پاداش های ماهانه یا نیاز به حفاظت از خود در برابر تهدید های گوناگون به شما انرژی خواهد داد، اما چنین منابعی موقتی و زودگذر هستند. رهبری روندی طولانی است و شما به منابع پایان ناپذیر انرژی نیاز دارید.

راه یگانه برای تعریف هدف و ارزش

یگانه راهی که شما برای تعریف هدف و ارزش هایتان دارید، آن است که از خود پرسش هایی سخت بپرسید و صادقانه به آن ها پاسخ دهید. شاید پاسخ ها در همان نخستین بار به ذهن شما راه پیدا نکنند، پس مجبورید آنقدر این سوال ها را از خود بپرسید تا به پاسخ های مناسب برسید.

به زمان زیادی نیاز دارید تا برای این پرسش ها پاسخ روشن پیدا کنید، این بهترین نوع سرمایه گذاری زمانی، است و یکی از دستاوردهایش آرامش درونی شماست که کمک می کند همه چیز را چون منظره ای در برابر خود تجسم نمایید. کسانی که چنین تصویر روشنی ندارند،‌از آرامش نیز بهره ی کمتری می برند و اگر شما آرامش نداشته باشید، نمی توانید رهبری تاثیر گذار باشید.

در اینجا سوالاتی را می خوانید که آن ها در رسیدن به این تصویر بسیار موثر هستند. سه سوال اول،‌شما را در تعریف هدف خود یاری می رساند و سه سوال آخر به تعریف ارزش های شما می پردازد.

سوالات اساسی

۱- چه چیز برای من از اهمیت بیشتری بر خوردارند؟

۲- آیا دوست دارم که:‌

الف. زندگی ساده ای را رهبری کنم که هر کس در آن سهم کوچکی از شادی داشته باشد؟

ب. با تلاش فردی به موفقیتی بزرگ دست پیدا کنم؟

ج. دیگران را برای رسیدن به آینده ای بهتر هدایت کنم؟

د. کاری کاملاً متفاوت در زندگی ام انجام دهم؟

۳- به چه نتایجی می خواهم برسم؟

۴- دوست دارم دیگران مرا چگونه ارزیابی کنند؟

۵- چه ارزش هایی بر رفتار من حاکم خواهند بود؟

۶- در چه شرایطی احساس قدرت می کنم؟

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

استراتژی

دانلود فایل پی دی اف استراتژی

دانلود فایل استراتژی   http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل ۱.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل دوم.pdf http://dl.kasbokareshoma.com/pdf/فصل سوم.pdf  

۲ پیام ها

  1. درود بر شما مقاله آموزشی قشنگی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *