صفحه نخست / مقالات / بازاریابی / اصول فنون بازاریابی / هفت مهارت پایه ای برای آنها که می خواهند بازاریاب خوبی باشند
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

هفت مهارت پایه ای برای آنها که می خواهند بازاریاب خوبی باشند

بازاریابی
بازاریابی

بازاریابی مدرن رفته رفته از حالت تک قطبی خارج شده و از این رو نیازمند افرادی چند وجهی است. بازاریابی علم و هنری چند وجهی است که مهارت های چند گانه می طلبد. برخورداری از قابلیت های چندگانه و توسعه ی مهارت ها و به کارگیری آن ها از جمله ملزمات دست یافتن به مهارت های چند وجهی در بازاریابی است. 

مهارت های مورد نیاز برای بازاریاب خوب شدن چیست؟

  • هوش نوشتاری
  • هوش کسب وکار
  • هوش تحلیلی و توانایی تغییر داده ها
  • هوش رهبری کسب وکار
  • کنجکاوی، چابکی، تجربه آموزی
  • هوش فناوری
  • هوش جامعه شناسی

هوش نوشتاری:

امروزه بازاریابی با استفاده از محتوا ( content marketing) به قدری اهمیت یافته که برخی اعتقاد دارند که بازاریاب موفق کسی است که به فنون ژورنالیسم آشنایی داشته باشد. بنابر این برخورداری از توانایی نگارش و تولید متون روان، صریح و اقناع کننده برای رسانه های مختلف، اعم از رسانه های چاپی سنتی و یا وبلاگ ها، از اهمیت وافری بر خوردار است.

هوش کسب وکار:

برای آنکه بتوانید در تجارت تاثیر گذار باشید و به طریق درست عمل کنید، می بایست از درک صحیحی نسبت به کسب وکار برخوردار باشید، بویژه درک هدف کسب وکار، عوامل محرک آن( بخصوص محرک های رشد درآمد)، شناخت مخاطرات کسب وکار و درک مسائل و اولویت های کسب وکار از جمله مواردی است که بازاریابان هوشمند نسبت به آن واقف هستند.

ضمن آنکه توانایی برقراری موثر ارتباطات و برگزاری هوشمندانه ی مذاکرات مرتبط با کسب وکار، به عنوان یکی از ارکان هوش کسب وکار، موجب اعتماد آفرینی و ایجاد حس احترام حرفه ای در طرف مقابل خواهد شد.

هوش تحلیلی و توانایی تغییر داده ها:

بازاریابان توانمند می دانند که برای تاثیر گذاری بر تصمیمات راهبردی چگونه از داده ها بهره ببرند. هوش تحلیلی اشاره ای به توانایی انسان در مواجهه ی اثر بخش با موضوعات مختلف دارد.

انسان هایی که از هوش و درک تحلیلی بالایی برخوردار هستند دارای توانایی کلامی، قابلیت تفکر انتزاعی، توانایی در پردازش اطلاعات و توانایی در ساماندهی اطلاعات هستند. آن ها قادرند تا از میان بی نظمی و آشفته بازار اطلاعاتی، نظمی منطقی استخراج کنند.

هوش رهبری در کسب وکار:

متخصصان بازاریابی امروزه ناگزیر هستند تا از مهارت های رهبری بهره مند باشند تا بتوانند برند خود را به سوی پیشرفت هدایت کنند.

رهبری، نوعی از توانمندی است که دیگران را وادار می سازد تا با اشتیاق و از سر میل، دنباله رو اهدافی مشخص باشند.

رهبری یک سازمان برای سازگار پذیری با تغییرات در محیط متلاطم کسب و کار و بقا رشد در چنین محیطی، نیازمند وجود ویژگی های خاصی است.

یکی از مهمترین این ویژگی ها و خصایص که می تواند به رهبران و مدیران کسب وکار در مهندسی و کنترل این تغییرات کمک کند، مقوله ی هوش رهبری سازمانی است.

پیتر دراکر از اندیشمندان برجسته ی علم مدیریت درباره ی اهمیت مدیریت و رهبری در سازمان می گوید:

همان گونه که درختان از بالا سرخود دچار فرسودگی و فساد می شوند و از بین می روند، یک سازمان هم زمانی دچار فرسودگی و فساد می شوند و از بین می روند، یک سازمان هم زمانی دچار اضمحلال می شود، که مدیر آن از توانایی مدیریت بی بهره باشد.

سازمان های فاقد رهبر

سازمان های فاقد رهبر دچار یک آشفتگی هستند. تا زمانی که رهبر سازمان، با انگیزش کارکنان آن ها را به سوی اهداف و آرمان های سازمانی هدایت نکند، فعالیت های مدیریتی مثل برنامه ریزی، سازماندهی و تصمیم گیری نیز عقیم خواهد ماند.

بدین رو، وجود جوهره ی رهبری در کالبد سازمان از ملزومات موفقیت سازمان ها در عصر حاضر است.

کنجکاوی، چابکی، تجربه آموزی:

نسل فعلی و نسل های آینده مقیم دنیای دیجیتال هستند و با این ابزار رشد می کنند و ایده های گوناگون و محتوای مختلف را تجربه و آزمون می کنند.

بنابراین بازاریابان برجسته با درک چنین شرایطی، حتماً زمانی را صرف مطالعه، جستجو و آزمون تجارب می کنند، تا بدین وسیله اندیشه ی تحول آفرین خود را تغذیه کنند، ایده های ناب و خلاقانه بسازند و با حساس شدن حسگرهای خود در اثر روزآمدی بتوانند به سرعت در مقابل تغییرات واکنش نشان دهند.

هوش فناوری:

چنانچه بازاریابان اندک درکی نسبت به ابزارها و کاربردهای تکنولوژی داشته باشند و آن را به کار گیرند، آنگاه خواهند توانست تا به ایده های خود لباس حقیقت بپوشانند و آنها را به پدیده تبدیل کنند و از سویی تفکر جانبی و خلاق را نیز در خود تقویت کنند.

هر چند که شرایط عدم قطعیت اقتصادی همچنان سرزنده و چابک می تازد، با این حال بنا بر پیش بینی آی بی آی ای ورلد( IBIS WORLD، از بزرگترین و فعالان بخش تحقیقات صنعتی) برخی صنایع همچنان به رشد خود ادامه می دهند، از جمله صنایع اتومبیل سازی و موتوری، آموزش آنلاین، خرید آنلاین و بیو تکنولوژی.

بنابراین بازاریابان فرصت های بسیار ارزنده ای بویژه در این حوزه ها دارند. بهره مندی از دانش بازاریابی در فضای دیجیتال از این رو اهمیتی وافر می یابد.

هوش جامعه شناسی:

همان طور که می دانیم درک رفتار مصرف کننده و مطالعه ی آن از پیش فرض ها و ملزومات بازاریابی مدرن است، اما از سویی درک جامعه در معنای گسترده تر مصرف کنندگان و چگونگی تاثیر گذاری اجتماع بر رفتار و نحوه ی انتخاب افراد- چیستی، چرایی و چه زمانی و چه مکانی- از جمله مواردی است که بازاریابان خبره به اهمیت آن واقف هستند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *