صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / ویژگی های یک مشاور موفق در کسب و کار
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

ویژگی های یک مشاور موفق در کسب و کار

در ابتدا به تعریف مشاوره و شخصی که به او مشاور می گویند می پردازیم. راهنمایی و مشاور دو لغت نزدیک به هم هستند. اما در عین حال تفاوت هایی دارند. مشاور همان طور که از اسم آن مشخص است، شخصی است که مورد مشورت قرار می گیرد. این شخص به هیچ عنوان در شرایط و مسائل دخالت نمی کند و فقط راهکارهایی را پیشنهاد می دهد.

راهنمایی به معنای هدایت فرد به زمینه مناسب تحصیلی و شغلی و سازگاری با محیط اجتماعی است. راهنمایی در این معنا فرایندی برای هدایت و سازگاری فرد است. راهنمایی به افراد کمک می کند تا با توجه به توانمندیهای خویش از فرصتهای مناسب تحصیلی و حرفه ای استفاده و رشته و شغل مورد علاقه خود را انتخاب کنند. بر این اساس کاتز (۱۹۶۶) معتقد بود که راهنمایی نوعی مداخله در انتخاب هاست و به مراجع کمک می کند تا از فرصتهای موجود تحصیلی و شغلی یکی را برگزیند. همچنین راهنمایی به سازگاری افراد با محیط کمک می کند تا بتوانند به تقاضاهای متنوع محیطی پاسخ مناسبی دهند.

005

یک مشاور حرفه ای چگونه فردی است؟

مشاور حرفه ای عبارت است از کمک به فرد در انتخاب شغلی متناسب با استعداد به علایق و تجربیات او بوده نیازهای او را ارضا کند وباعث بهبود وضعیت شخصی فرد و در ادامه جامعه گردد.

اساس راهنمایی یا مشاوره حرفه ای بر این اصل مبتنی است که علایق و استعدادهای فرد از یک سو، و خصوصیات مشاغل از سوی دیگر، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

در این بررسی از طریق اظهارنظر صاحبان مشاغل، مشخص می شود که در هر حرفه یا کسب و کار، چه توانایی ها را نیاز دارد. پس از آن توانایی ها و نیاز های فردی، با توانایی ها لازم مشاغل و نیازهای درونی فرد، منطبق و جهت مناسب به شخص مراجعه کننده، ارایه می شود.

006

ویژگی های یک مشاور

بعد از اینکه فرد را به عنوان یک مشاور شغلی با شرایط اولیه بپذیریم، باید ویژگی هایی شخصیتی و علمی داشته باشد که بتواند در نقش یک مشاور شغلی خوب در کسب و کار، این شخص را صاحب نظر دانست و با او مشورت کرد.

این ویژگی ها می تواند این طور بیان شود:

  • یک راهنمای فردی باشد. یک مشاور خوب در کسب و کار باید قبل از هر چیز، بتواند مشکلات کنونی فرد را بشناسد، بدون اینکه در مشکلات شخصی او دخالت کند. این امر کمی دشوار است. اما یک مشاور با اشنایی با فنون مشاوره می تواند به راحتی حد و مرز دخالت در امور فردی را رعایت کند.
  • شناسایی مهارت های فردی؛ یکی از مهمترین وظایف یک مشاور خوب در کسب و کار، شناسایی مهارت های فردی است که به او مراجعه کرده است. این شناسایی می تواند از طریق مصاحبه و گفت و گو، پیدا کردن علائق و توانایی ها و شناسایی نقاط ضعف اشخاص باشد. برای این امر آزمون هایی با استانداردهای جهانی طراحی شده است. اما استفاده و کاربرد این آزمون ها با شناخت و علم به انها امکان پذیر است. پس قبل از هر چیز، باید یک مشاور خوب برای استفاده از این ازمون ها آموزش لازم را ببیند.
  • شناسایی مهارت شغلی؛ شناسایی مهارت های شغلی یک امر دو طرفه است. یعنی با استفاده از آنچه مراجعه کننده از خود می گوید که در شناسایی مهارت فردی مشخص می شود، مهارت های شغلی او نیز مشخص می شود. باید توجه داشت خیلی از افراد رشته ی تحصیلی خاصی را تحصیل کرده اند. اما اکنون در شغل دیگری که غیر مرتبط هست فعالیت دارند. شما به عنوان یک مشاور کسب و کار، نمی توانید به او پیشنهاد دهید که به یکدفعه از حرفه ی خود دست بردارد و به حرفه ی مرتبط با تحصیلش بپردازد. بلکه باید میزان رضایت فردی و شغلی را ارزیابی کنید. این امر را با احتیاط انجام دهید. پس از آن می توانید اگر رضایت نداشت، راهکارهایی برای تغییر مسیر پیشنهاد دهید.
  • نظرات خود را تحمیل نمی کند. یک مشاور هرگز نظرات خود را تحمیل نمی کند. بلکه پیشنهاد می دهد. هدف یک مشاور پیدا کردن راهکار است. رسیدن به حال خوب است. نباید با نظریات یکطرفه و بدون بینش به یکباره از او بخواهید که تمام راهی را که آمده است را نفی کند. بلکه آرام آرام با او هم قدم شوید. او را راهنمایی کنید نه اینکه او را بازخواست کنید.

در اسلام هم به امر مشاوره بسیار تاکید شده است. مشاوره در امور در سه معنا به کار می رود:

اول) مشاوره به معنای مشورت در امور شخصی: در این معنا به افراد توصیه شده است تا در مسائل شخصی با صاحب نظران مشورت کنند و از تجارب آنان استفاده کنند. پیامبر اسلام فرمودند: هرکس که با خردمندان مشورت کند به راه صواب هدایت شود (ارشاد مفید، ص ۱۴۲).

دوم) مشاوره به معنای نظرخواهی از دیگران برای تصمیم گیریها. توجه به آراء دیگران برای تصمیم گیری مورد عنایت اسلام است. علی (ع) میفرماید؛ هرکس از نظریات مختلف استقبال کند و با آنها توجه کند مورد اشتباه را میشناسد، در نتیجه در تصمیم گیری کمتر دچار خطا و اشتباه می شود (نهج البلاغه فیض، حکمت۱۶۴).

سوم) مشاوره به معنای فرایند کمک برای حل مشکلات: احادیثی از قبیل هیچ پشتانی مانند مشاوره نیست (نهج البلاغ فیض، کلمات قصار، ۵۱). انسانی خردمند از مشاوره بی نیاز نیست (غررالحکم،ج ۶، ص ۳۸۹)، ناظر به این معناست که مشاوره و نظرخواهی به کمک افراد می شتابد و به آنان در حل مشکلات کمک می کند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره alireza

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *