کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

پرستاری

پرستاری

به مراقبت از بیماران با استفاده از دستورات پزشکی «پرستاری» میگویند.

پرستار کیست؟

«پرستار» کسی است که مجموعه ای از فعالیت ها درمانی را برای مراقبت از بیمار، بهبود و نجات جان او انجام میدهد.

پرستاری
پرستاری

ویژگی های پرستار

  •    صبور،پر تحمل وبا گذشت :پرستار باید بتواند در شرایط سخت وبحرانی، حتی زمانی که خسته است یا آمادگی جسمی وروحی لازم را ندارد،به دیگران کمک کند.پس صبروتحمل از ویژگی های بسیار مهم اوست.
  •    خوش لباس وخوش برخورد است : پرستار با بیمارانی در تماس است که اغلب روحیه بالایی ندارد.پس لباس و نوع برخوردار او میتواند باعث  رضایت یا رنجش بیماری ها شود.
  •    روابط  عمومی بالای دارد :بسیاری از بیماران در واقع نیازمند کسی که بتواند به آن ها اطلاعات درست بدهد.یک پرستار با بیمارانی اقوام و فرهنگ های مختلف و خانواده های آن ها سرو کار دارد وباید بتواند با همه آن ها ارتباط خوب و موثری داشته باشد.
  •  منظم،دقیق ومسئولیت پذیر است :اجرای مو به مو و دقیق دستورات پزشک بر عهده پرستاراست.او باید وظایف خود را درست و در زمان مقرر انجام دهد.
  •     بر اعصاب خود مسلط است:لازم است پرستار بر اعصاب خود مسلط باشد تا در مواقع حساس وشب بیداری ها به خوبی از عهده مسولیت خویش برآید.

ورود به شغل

برای آغاز به کار ابتدا باید مدرک «کارشناسی پرستاری»را دریافت کنید.امکان ادامه تحصیل در رشته پرستاری تا مقطع دکتری در ایران وجود دارد.خوب است بدانید که پرستاران در سطح کارشناسی ارشد ودکتری حق انتخاب گرایش های زیادی را دارند.همچنین در حین کار باید دوره های تکمیلی و آموزش را بگذرانند. این دوره ها بنابر نیاز بیمارستان و بخش های که پرستار در آن ها حاضر است،برگزار می شود.

پیشرفت شغلی

اگر فردی تحصیلات مرتبط وتجربه کافی داشته باشد.می تواند رئیس پرستاری کل بیمارستان شود. از طرفی،یک پرستار می تواند به صورت مستقل فعالیت کند؛یعنی با تاسیس مرکز بهداشت خصوصی به ارزیابی سلامت افراد جامعه بپردازد یا مهد کودک دایر کند.

فضایی شغلی

پرستاران به اتاقی تمیز وآرام احتیاج دارند که چند دقیقه از روز را در آن استراحت کنند ونیروی لازم برای اوامه کار به دست آورند.آن ها علاوه بر کار در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی-درمانی می توانند در بخش صنعت(برای مراقبت از سلامت و بهداشت کارکنان صنایع مختلف)،سازمان تربیت بدنی و مراکز ورزشی(به عنوان یکی از اعضای گروه مراقبت های پزشکی)،شرکت دارویی و وارد کنندگان مواد و تجهیزات پزشکی (به عنوان ویزیتور)یا به عنوان پرستار خصوصی بیماران در منزل آن ها مشغول به کار شوند.

با توجه به اینکه پرستارها رابط میان پزشک و بیمار هستند. با بخش های آزمایشگاه،رادیولوژی،داروخانه،اتاق عمل و…در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

اطلاعت از دستورات پزشک،رعایت حال بیماران ورعایت اصول اخلاقی از مهمترین ضوابطی است پرستاران باید رعایت کنند. دیگر وظایف آن ها عبارت اند از:

·    مراقبت و حمایت از بیمارو خانواده او (انتقال خواسته ها و نیاز های آن ها)

·    آموزش دادن به بیمار برای تطابق با مشکلات وناراحتی های پیش آمده

·    نظارت بر رژیم غذایی بیمار ومصرف داروهایی که پزشک تجویز می کند؛

·    آگاهی از روحیات بیماران و ایجاد رابط خوب وموثر با آنان با هدف تقویت روحیه بیماران

·    تحقیق درباره روش های مراقبتی اعمال شده و همچنین نحوه کاهش تعداد روز ها بستری یک بیمار (بنابراین،لازم است پرستار از بیماری ها و داروها شناخت کافی داشته باشد و این اطلاعات را به روز نگه دارد.)

·    مسئولیت مدیریت بخش (اولویت بندی برای رسیدگی به بیماران و تصمیم گیری به موقع در مورد بیماران اورژانسی).

مطلوبیت های شغلی

با علمی که پرستار از علوم پزشکی دارد،به نوعی پزشک خانواده و اطرافیان خود محسوب میشود و میتوانددر شرایط بحرانی به آن ها کمک کند. همان طور که پیش از گفته شد، برخی از پرستارها نیز پرستار خانگی می شوند و به این ترتیب درآمد بالایی کسب می کنند.

محدودیت های شغلی

پرستارن ساعات کاری زیادی وفشرده ای دارند وبا انواع آلودگی و بیماری های مختلف در تماس اند.از آنجا که پرستاران نوبت (شیفت)کاری دارند و گاهی روزهای عید یا تعطیلات نیز کار کنند، نمی توانند برای زندگی شخصی خود برنامه ریزی جامعی داشته باشند. این موضوع برای افرادی که مسئولیت های خانوادگی (مخصوصا افراد متاهل )،محدودیت بزرگی محسوب میشود.

اهمیت شغلی

پرستاری مکمل شغل پزشکی است و خدمات پزشکی تنها با وجود پرستاران تاثیر گذاری مطلوبی دارد.پرستاران نقش عمده ای در بهبود بیماران دارند و خدمات درمانی تجویز شده را اجرا یا به بیماران یاد آوری میکنند. پرستاری حرفه ای است که در جهت حفظ و ارتقای سلامت،پیشگیری ازبروز بیماری ها ،تسکین درد ها و بازگرداندن سلامتی به بیماران گام بر می دارد.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

پرستاران ،دانشجویان و استادان این رشته ضمن راهنمایی شما می توانند کتاب هاو نشریات را در زمینه معرفی کنند.در نهایت ،به مراکز نیز می توانید مراجعه کنید:انجمن پرستاران ایران و وزرات بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *