صفحه نخست / مقالات / تغییر در مدل کسب و کار / چطور می توان برای دستیابی به موفقیت مسیر فکری را تغییر داد؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چطور می توان برای دستیابی به موفقیت مسیر فکری را تغییر داد؟

روان شناسان برای دستیابی به شادکامی، توصیه های ویژه ای دارند. شیوه فکر کردن شما تمام ابعاد زندگی تان را تحت الشعاع قرار می دهد. اگر سعی کنید به حس درونی خود توجه کنید، می توانید با الگوی فکری خود آشنا شوید و پی ببرید چگونه روی برخورد شما با موقعیت های دشوار زندگی تأثیر می گذارد. بسیاری از انسان ها پی برده اند وقتی که به واژه های درونی خود توجه می کنند، اغلب با افکاری منفی مواجه می شوند. افکاری مانند «من نمی توانم» و «اگه نتوانم چی؟» می توانند آثار منفی بر رفتار شما به جای بگذارند. این به نوبه خود، تمامی نقاط زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی که تحت فشار هستیم، هورمون های به خصوصی در بدن ما تولید می شوند. اگر به ندرت تولید شوند ضرری ندارند اما چنانچه به طور دایم در بدن جریان داشته باشند، ضررهای زیانباری به بار خواهند آورد.

بیماری قلبی در نتیجه تولید مداوم هورمون های استرس به وجود می آید. رمز زندگی کردن بدون افکار منفی و بدون در نظر گرفتن احساسات لحظه ای، شناختن خود است. برای بیشتر افراد گام نهادن به سوی آگاهی مثبت مستلزم برداشتن قدم های کوتاه در مسیری است که انتخاب کرده اند. نکات زیر می توانند ابزار مؤثری در رسیدن به زندگی رضایت بخش باشند.

مدیران-موفق-تغییر-مسیر-می-دهند!- kasbokareshoma.com-Site-successful-the-path-to-day!

خواب راحت برای تقویت و حفظ سطح انرژی بدن، سیستم ایمنی، شفافیت ذهنی و احساسی و به طور کلی کیفیت زندگی ما حیاتی است. وقتی حال تان خوب است، عملکردتان نیز بهتر می شود. اگر دوست دارید بهتر بخوابید، نکات زیر به شما کمک می کنند:

  • فعالیت های ذهنی را در شب کم کنید.
  • برای روز بعدتان برنامه ریزی کنید.
  • رایحه های آرامش بخش، نور و موسیقی می توانند بسیار مؤثر باشند.
  • اگر مشکل خواب دارید، مکان دیگری را در منزل برای خوابیدن انتخاب کنید.
  • به صدای طبیعت گوش دهید. (امواج، باد، آبشار، رودخانه و غیره)
  • داروهای طبیعی مانند هومیوپاتی، گیاهان دارویی و برخی از ویتامین ها می توانند تأثیر مثبت داشته باشند. (کلسیم، ملاتونین، گل ساعتی یا سنبل الطیب قبل از خواب).
  • تمام چراغ ها را خاموش کنید.

نکته آخر بسیار حایز اهمیت است چون هنگام خوابیدن با چراغ روشن، تولید ملاتونین (هورمون اصلی خواب و ترمیم سلول ها) کاهش می یابد.

کسب-و-کار-kasbokareshoma.com-Business

نگرش خود را مثبت کنید

به واژه های درونی توجه کنید. یک یا چند ورق کاغذ را به دو ستون تقسیم کرده و به مدت چند روز پیاپی در ستون سمت راست، تمامی افکار منفی را که به ذهن تان خطور می کنند یادداشت کنید. هر یک از فکرها را به صورت مثبت در ستون دوم بازنویسی کنید و این کار را در ذهن خود نیز تمرین کنید تا به صورت عادت درآید. برای مثال: «من نمی توانم این کار را امروز تمام کنم» به این صورت نوشته شود: «من احتمالاً تا امشب بیشتر این کار را تمام می کنم.» ارتباط برقرار کردن را بیاموزید و از به زبان آوردن چیزهایی که احساس می کنید ممکن است به احساس آزردگی، انزجار، عصبانیت و دلهره ختم شوند، پرهیز کنید.

تصمیم بگیرید روز مثبتی داشته باشید

منتقد درونی ما همان صدای واژه های درونی است که ما با خود می گوییم و از خود ایراد می گیریم؛ حس آزاردهنده یا صدای درونی که موجب می شود از خود و دیگران انتقاد کنیم. وقتی که می آموزیم با طبل خواسته ها و نیازهای دیگران رژه برویم، به انتقاد کردن از خودمان عادت می کنیم و نیز یاد می گیریم زمانی که آنها طبق خواسته های ما عمل نکنند و نیازهای ما را برطرف نسازند، از آنها انتقاد کنیم. منتقد درونی هنگام قضاوت خودمان و دیگران صدایش را بلند می کند، صدایی که آماده انتقاد و سرزنش است؛ صدای اسارت ما در نفس های مان و در نیازهای دیگران. گاه منتقد درونی به ما احساس خودناباوری می دهد و گاه به ما اجازه می دهد تا درباره دیگران احساسات منفی و قضاوت کننده ای داشته باشیم.
زمانی که به منتقد درونی گوش می دهیم، در واقع به جنبه های منفی که ما را از خود برتر و نیز از دیگران دور می سازد گوش می دهیم.

جاده زندگی

خودبرتر ما از آنجایی می آید که در آن خودباوری و عشق به خود وجود داشته باشد. زمانی که بتوانیم خودمان را از صمیم قلب دوست داشته باشیم و بپذیریم، قادر خواهیم بود آنهایی را که در دنیای ما نقش دارند، به عنوان شریکان راه خودسازی مان ببینیم. عشق جاده ای است که ما را به بذر خلاقیت و مکانی که بتوانیم در آن رشد کرده و بیاموزیم تا دیگران را در شادی خود سهیم کنیم، نزدیک تر می کند. ما همگی در سفر انسانیت همسفر هستیم و بزرگ ترین چالش ما در مسیر راه موفقیت شخصی و نیز شغلی این است که نسبت به انسانیت خود، عشق ورزی کرده و آن را با دیگران که ما را در مسیر زندگی با یکدیگر خواهر و برادر می کند، تقسیم کنیم. یک روز هفته را برای خاموش کردن صدای منتقد درونی خود اختصاص دهید تا خود را از صفات منفی و قضاوت های خود آفریده رها سازید. ۲۴ ساعت تمام، قضاوت ها و نگرش های منفی را از وجودتان حذف کنید و تنها روی جنبه های خوب زندگی خود و افرادی که به طور روزانه با آنها در ارتباط هستید، تمرکز کنید. به منتقد درونی تان یک روز مرخصی دهید و با این کار یک روز کامل را با خود برتر، ارزشمندتر و کامل ترتان صرف کنید.

رمز خودکاوی

دست کسی را بگیرید. کمک کردن به دیگران حس خوبی به ما می دهد. بعد معنوی خودتان را پیدا کنید. تحقیقات نشان داده است افرادی که از طریق تماس داشتن با افراد روشن بین، با اعتقادات شخصی و به خصوص بعد معنوی خود آشنا شده اند، عمر طولانی تر و زندگی بهتری دارند. به دیگران فرصت دهید تا دوست تان بدارند. توانایی عشق ورزیدن دو طرفه والاترین خصلت انسانی به شمار می آید. ارتباط ما انسان ها به طور کلی با این نیاز بسیار حیاتی قطع شده است و علایم این خلاء نیز احساسات حاکی از ترس (افسردگی، تنهایی، عذاب وجدان و خشم) است. بخندید و در مسایل روزمره نیز نکته ای خنده دار پیدا کنید. خندیدن عامل مؤثری در تقویت حالات روانی است. اگر غمگین هستید کتاب های طنز بخوانید، فیلم کمدی ببینید یا هرچند وقت یک بار از خودتان مسخره بازی درآورید! گاهی اوقات به خودتان فرصت دهید تا بتوانید دنیا را از دید یک کودک ببینید. توجه داشته باشید که رسانه های خبری اغلب اطلاعاتی را منتشر می کنند که به احساس ترس، افکار و احساسات منفی ختم می شود. وقت گرانبهای تان را صرف انجام کارهای مثبتی مانند مطالعه یک کتاب مثبت، قدم زدن در طبیعت یا انجام کارهای خیر کنید. خودتان را از «بار احساسی» که شما را از روشن بینی واقعی جدا می سازد، آزاد کنید. هر آنچه لازم دارید در اعماق وجودتان، همین حالا نیز وجود دارد. پس قدرت خودتان را با پیروی کردن کورکورانه از دیگران، از دست ندهید. در عوض به خوبی هایی که هم اکنون نیز در قلب تان لانه کرده اند، اعتماد کنید. تنها با رجوع کردن به قلب تان می توانید به صورت شفاف ببینید.

منبع: کوچه ما، شماره ۱۰.

علیرضا جعفری

مشاور و مدرس کسب و کار در بندرعباس
مدیر وب سایت کسب و کار شما

نظر شما درباره «چطور می توان برای دستیابی به موفقیت مسیر فکری را تغییر داد؟» چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *