صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / چه افرادی می توانند طراح صنعتی شوند؟ 
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چه افرادی می توانند طراح صنعتی شوند؟ 

طراحی صنعتی

به طراحی کلیه لوازم ، تجهیزات و محصولات مورد استفاده انسان،از لوازم آشپزخانه گرفته تا سیستم های رایانه ای،خودرو،مبلمان و….. که در کارخانه های صنعتی تولید می شوند،«طراحی صنعتی» می گویند.

طراح صنعتی
طراح صنعتی

طراح صنعتی کیست؟

«طراح صنعتی»کسی است که با در هم آمیختن علم و هنر،به خلق کالا و محصولات تازه و یا طراحی کاربردهای جدید برای ابزارآلات می پردازد.

ویژگی های طراحی صنعتی

  • خلاق و مبتکر است: ایده پردازی مهم ترین ویژگی یک طرح صنعتی است. با وجود تولید انبوه محصولات،او برای ارائه طرح های جدید و متفاوت باید ابتکار داشته باشد.

 

  • نسبت به جامعه و محیط اطراف خود عمیقی دارد:طراح صنعتی مشاهده گر خوبی است.او نگاه دقیقی به دنیای اطراف خود دارد و در طرح هایش نیاز های فردی، اجتماعی و فرهنگی کشورش را در نظر می گیرد.

 

  • با پشتکار و صبور است:طرحی که یک طراح صنعتی ارائه می کند،ممکن است مورد پستد صاحبان صنایع نباشد یاپس از تولید مورد استقبال عموم قرار نگیرد؛بنابراین او نباید نا امید شود بلکه لازم است با صبر و پشتکار به مسیر خویش ادامه دهد وطرح خودرا  اصلاح کند.

ورود به شغل

حداقل تحصیلات برای ورود به این شغل، کارشناسی است.«طاحی صنعتی»در ایران زیر مجموعه گروه هنر است و به صورت نمیه متمرکز ارائه  می شود(یعنی داوطلبان پس از قبولی در کنکور سراسری باید نمره  قبولی در مرحله  عملی را نیز کسب کنند.)به دلیل نوپا بودن این رشته،در دانشگاه های ایران دکترای طراحی صنعتی  وجود ندارد.

ضمن اینکه به دلیل تخصصی شدن گرایش ها وتنوع  علاقه ها و زمینه  فعالیت  افراد،در دانشگاه های خارج از کشور دوره های دکترا طراحی  به صورت گرایش ها تخصصی ارائه می شود و رشته  جامعی به عنوان طراحی صنعتی،که دربرگیرنده همه مباحث  طراحی  باشد،وجود ندارد.

لازم  است بدانید تجربه در این کار بسیار  مهم است پس می توانید  فعالیت های  حرفه ای  خود را دوران دانشجویی شروع کنید تا بعد از فراغت  از تحصیل کارنامه ای عملی  داشته باشید  و راحت تر وارد بازار کار شوید.

پیشرفت شغلی

آموختن مهارت های  رایانه ای مثل کار کردن با نرم افزار هایی چون تری دی مکس،تر دی استودیو و برنامه های سه بعدی  دیگر  به شما کمک  می کند تا طرح های بهتری  ارائه های کنید ضمنا شرکت در مسابقات جهانی  طراحی  صنعتی  به هر چه بیشتر  شناخته  شدن شما کمک می کند.  در نهایت ،شما می توانید  شرکتی تاسیس کنید.

فضای شغلی

شرکت های طراحی  داخلی،سازمان های مرتبط با مبلمان شهری، شرکت های تبلیغاتی  تولیدات وسایل  خانگی،اداری  و ورزشی  شهرداری ها و سازمان زیبا سازی،کارخانه های تولید خودرو ،کارخانه هایی که به بسته بندی های متعدد و متنوع نیاز دارند و سایر  شرکت هایی که به امر برند (هویت سازمانی) اهمیت می دهند،عمده موسساتی هستند که طراحان  صنعتی  را جذب می کنند.

بنابراین ،محیط کاری طراحان  صنعتی  متعدد قوانین  و ضوابط آن ها متفاوت است. طراحان صنعتی بنابر زمینه  وحیط کاری خود با افراد وابسته به آن حیطه در ارتباط اند؛برای مثال،اگر شما طراح صنعتی وسایل کودکان باشید ؛با پزشکان ،متخصصان  روان شناسی کودک و….. همراه می شوید تا وسایلی مناسب برای کودکان طراحی کنید.

وظایف و مسئولیت ها

  • ایده پردازی برای نو آوری
  • طراحی محصولی جدید با توجه به فرهنگی  بومی  واقتصادی منطقه وبر طرف کردن معایب  محصولات  قبلی شامل:

کلیه فضای شهری مانند پارک ها،نمایشگاه ،مراکز خرید،ایستگاه های تاکسی،اتوبوس

طرح مهماری  خانگی،اداری،تجاری

بدنه و فضای داخلی خودرو

  • نمونه سازی و طراحی رایانه ای (لازم است کالا قبل از تولید به کمک نرم افزار های سه بعدی از زوایای  مختلف تحلیل و بررسی شود)
  • نظارت بر ساخت و کیفیت کالا(زمانی که طرح و قالب کار از کشور دیگری وارد شده باشد،لازم است یک طراح صنعتی بر پروسه ساخت وکیفیت مطلوب نظارت  داشته باشد.)
  • نظارت بر بسته بندی کالاها و محصولات مختلف.

مطلوبیت های شغلی

طراحی صنعتی به دلیل گسترگی،تنوع زیادی دارد و شاغلان آن تا سال ها احساس کسالت و خستگی نمی کنند. شاغلان این  رشته در مواقع ابداع کنندگان بسیاری از وسایل هستند و با ارائه طرح های جدید می توانند به استقلال و خودکفایی هرکشور کمک کنند.

محدودیت های شغلی

در ایران به دلیل پایین بودن فناوری تولید  و وارداتی بودن کالا ها،نیاز به طراحی از مرحله صفر خیلی کم است و بسیاری از تولیدکنندگان و کارخانه داران برای طرح جدید سرمایه گذاری نمی کنند. به همین دلیل طراحان  صنعتی بیشتر برای طرح های اصلاحی به کار گرفته می شوند. مسئله دیگر این است که صاحبان صنایع معمولا این رشته را نمی شناسند.

حتی در بسیاری از کارخانه ها مهندسان مکانیک، کار طراحان صنعتی را انجام می دهند؛ یعنی  هم طراحی یک محصول و هم تولید آن بر عهده مهندس مکانیک است.بنابراین دانش آموختگان این رشته هنوز حضور فعالی در صنعت ندارد.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر  در مورد این شغل  می توانید به دانشگاه ها بروید و با استادان و دانشجویان این رشته صحبت کنید یا با مراجعه به کار خانه ها و سایر مراکزی که با این رشته در ارتباط اند. از نزدیک سوال هایتان  را با افراد  مطلع در میان بگذارید.

ندا محمدی

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *