صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / چه کسی را استخدام کنیم؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چه کسی را استخدام کنیم؟

برای اینکه بهتر بدانیم که چه کسی را استخدام کنیم، از داستان مصاحبه با یک مخترع به نام آقای جیمز دایسون شروع خواهیم کرد.

خبرنگار فوربز یک بار از دایسون ( دایسون فردی مخترع که پنج سال بر روی ایده اش وقت گذاشت و در ۵۱۲۷ بار تلاش خود، نسخه کارآمد جاروبرقی های بدون کیسه ی دو سیلکونی را تولید کرد. دایسون به ۵۱۲۶ بار موفق نشدن خود افتخار می کند)  پرسید که چرا بسیاری از شرکت ها ادعا می کنند که قصد استخدام نوآوران را دارند، اما در نهایت «« افراد شرکتی»» را استخدام می کنند.

کسانی که همان عملکرد را برای سال ها در دیگر شرکت ها داشتند.

جیمز دایسون
جیمز دایسون

به اعتقاد دایسون:‌ 

مشکل اینجاست که شما بخش منابع انسانی و استعداد یابی دارید و باید فرم های زیادی را تهیه کنید. سپس آن ها سعی می کنند افرادی را استخدام کنند که با آنچه که در آن فرم ها گفته شده مطابقت داشته باشند.

من همیشه با این نظر جنگیده ام، این نظر که وقتی شما کسی را استخدام می کنید، کسی را استخدام کرده اید که در زمینه و رشته ی شما تجربه داشته است و اصطلاح وحشتناکی وجود دارد که می گوید:

«« خیلی سریع آماده ی کار در این فعالیت جدید می شوم و موفق خواهم بود»»، من از این ایده متنفرم.

 استخدام مناسب

در بعضی موارد، ممکن است آن ها برای شما مناسب باشند، اما در بیشتر موارد، شخص ممکن است نوع نا مناسبی از تجربه داشته باشد و مجبور باشید به او دوباره آموزش دهید.

بنابراین من ترجیح  می دهم تا افراد را به طور مستقیم از دانشگاه استخدام کنم یا افرادی را به کار بگمارم که در زمینه های دیگر مشغول به کار هستند، اما کارهای خوبی را انجام می دهند.

این رویکرد می تواند به شما کمک کند که پاسخ مناسبی  برای این سوال که چه کسی را استخدام کنیم داشته باشید.

بسیار دشوار است که به مسئولان استخدام بفهمانیم این طور بیندیشید.

نظرات دایسون شیوه ی اپل در استخدام کارمندانش را بازتاب می دهد. شارون ابی از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۶۸ در اپل مشغول به کار بود که سه سال به عنوان مسئول استخدام در آن شرکت فعالیت می کرد.

او در مصاحبه اختصاصی نظرش را درمورد استخدام اینگونه بیان می کند:‌

ما نمی خواستیم کسی را استخدام کنیم که آرزویش این بود که همراه با یک ساعت مچی از جنس طلا  بازنشسته شود. ما کارآفرینان را طلب می کردیم، سهیم شوندگان پر انرژی که نقش و جایگاه قبلی خود را از این نظر که چه چیزی را به اشتراک گذاشته بودند و نه اینکه چه عنوانی داشتند، تبین کرده بودند.

ما فقط افراد متخصص در یک رشته را استخدام نمی کردیمَ مجموعه ای از افرادی را داشتیم که نماینده ی تمام جنبه های گوناگون زندگی انسان بودند.

بر این باور بودیم که استعداد از هر جایی می آید.

ویژگی اصلی:‌انتظار برتری. ما به دنبال افرادی می گشتیم که اشتیاق ساختن چیزهای جدید داشتند. به عنوان مسئولان استخدام، ما بیکار نمی نشستیم.

من با بعضی از مدیران جدل می کردم که می خواستند یک جایگاه را خیلی سریع پر کنند تا یک پروژه آغاز به کار کند، اما اگر شش ماه هم طول می کشید تا بهترین نفر برای آن جایگاه پیدا شود، آن ها مجبور بودند صبر کنند.

به دنبال افرادی بودیم که انرژی،  آفرینش چیزهای جدید را داشتند.

اگر قصد استخدام شدن در سازمان ها را دارید و یا قصد دارید به دوستان خود در امر استخدام مشاوره دهید می توانید از این فایل پی دی اف چگونه استخدام شوم استفاده کنید.

 

چگونه استخدام شوم؟
چگونه استخدام شوم؟

 

استخدام
استخدام

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *