صفحه نخست / مقالات / روانشناسی سازمانی / انگیزشی / چگونه زیاد کار کنیم و کم خسته شویم؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چگونه زیاد کار کنیم و کم خسته شویم؟

فرهنگ کار مضاعف از جمله مواردی است که ضرورت عملیاتی شدن آن در جامعه بیش از پیش احساس می شود، چرا که توسعه، رشد و تعالی هر ملتی در گرو کار و تلاش سودمند آن جامعه است. افزایش فرهنگ کار موجب بهبود بهره وری شده و می بایست در لایه های مختلف اجتماعی نهادینه شود.پر واضح است که اراده ی تغییر می بایست در تک تک افراد حاصل شود و لذا نیاز است تا در رویه های مدیریتی و فرهنگ سازی، اندکی تجدید نظر شود. عواملی بسیاری در توسعه ی فرهنگ کار دخیل هستند از جمله عوامل درونی و انگیزه های فردی، عوامل مدیریتی و تدوین برنامه های مشخص کاری، کنترل گلوگاه ها، وجود سیستم های مدون و شفاف پاداش و مزایا، و عوامل فرهنگی کلان، که هر یک سهم بسزایی در شکوفایی یا سرکوب فرهنگ کار ایفا می کنند.

بالانس میزان ساعات کاری با توجه به شرایط اقتصادی

شرایط اقتصادی حاکم ایجاب می کند که افراد ساعات بیشتری در شبانه روز را به کار و فعالیت بپردازند. از سویی رهبران و مدیران سازمانی نیز اوقات زیادی را صرف کار و کوشش می کنند، ولی ممکن است پس از مدتی دچار فرسودگی شغلی شوند.

چگونه می توان فرهنگ کار را در سازمان خود نهادینه کرد؟

ما به عنوان یک کارآفرین، مدیر و یا رهبر سازمان وظیفه داریم که این فرهنگ را ابتدا از خود آغاز کنیم.

در ادامه به برخی راهکارها برای نهادینه سازی فرهنگ کار پرداخته می شود:

 

• یک شبکه ارتباطات مثبت طراحی کنید

انسان های مثبت اندیش، مگرشی شفاف و عمیق به مسائل داشته و از نظام آفرینش شناختی صحیح دارند، لذا جهان را دارای هدفی مشخص می دانند، بنابراین کمتر دچار یاس ، نومیدی و پوچی می شوند.

امید از وجوه تمایز آدمی با دیگر موجودات است، افراد مثبت اندیش بر نقاط مثبت تمرکز دارند و همچنین همواره انتظار رویدادهای مثبت را می کشند. آن ها روابط اجتماعی سازنده ای دارند، از ترس شکست به کنج عافیت نمی خزند ، تفکر راهبردی دارند و بر قابلیت ها و شایتگی های خود تمرکز دارند.

بنابر این اطراف خود را با کسانی پر کنید که به شما فایده می رشانند و در تقویت روجیه ی شما موثر هستند. همواره مهره های خالی شبکه ی ارتباطی خود را با افراد مثبت اندیش تکمیل کنید و سعی کنید تا حد ممکن از تاثیرات نیکوی آن ها بهره برداری کنید. آن ها بویژه در مواقع بحرانی، شما را به کار و سخت کوشی ترغیب می کنند تا به پیشرفت دست یابید.

•به کار خود عشق بورزید

 

فرهنگ کار
فرهنگ کار

هیچ گاه به کاری کمتر از آن چه به آن عشق می ورزید مبادرت نکنید. ارتباط بین درآمد و میزان علاقه به کار، ارتباطی تنگاتنگ است. ضمن آنکه حیات بشر محدود تر از آن است که بخواهد به کارهایی غیر از کارهای مورد علاقه خود بپردازد. مفهوم کار و تفریح برای کسانی که به کار خود علاقه دارند همسان است. آن ها انگیزه ی بالایی به کار دارند و با بهرو وری بسیار زیادی فعالیت می کنند.

اهمیت کار از آنجا شروع می شود که کار کردن تاثیراتی چندگانه بر زندگی ما دارد و علاوه بر رفع نیازهای فیزیکی و مادی می تواند عطش ما را به کسب موفقیت، برقراری ارتباطات ، پذیرش اجتماعی، احساس ارزشمندی، و … بر طرف سازد.

علاقه به کار می تواند موجب تسریع رفع این نیازها (اعم از مادی یا معنوی) شود و شیرینی کار را به کام آحاد جامعه بچشاند. بسیاری افراد تنها به دلیل عدم علاقه به کار خود، سالانه مبالغ کلانی را از دست می دهند. حال آنکه اگر به کاری که به آن علاقه و اشتیاق داریم بپردازیم، دچار فرسودگی و خستگی ناشی از کار نخواهیم شد. اطمینان یابید که کار را تنها در ازای پول انجام نمی دهید.

•فرهنگ سازی کنید

انسان موجودی اجتماعی و کار نیز پدیده ای اجتماعی است . چنانچه هر روز با کسانی همکاری می کنید که میل و اشتیاقی به کار خود ندارند، آنگاه محیط و زیست بوم کار برو به فرسودگی خواهد گذاشت.

در عین حال منابع انسانی شایسته و هوشمند که از کار خود لذت می برند موجب می شوند که سازمان به فضایی مساعد و محیطی مناسب برای یادگیری تبدیل شود.

فرهنگ سازی را از درون خود شروع کنید، چرا که فرهنگ پدیده ای مسری و قابل سرایت به دیگران است. نهادینه سازی فرهنگ کار، مستلزم وجود بعضی زیر ساخت ها از جمله نظام انگیزش و تشریک مساعی است.

بهتر است به عنوان یک کارفرما در حین استخدام نیروهای خود دقت کافی را به خرج دهید و کارمندانی را به سازمان خود وارد کنید که از هر نظر به کاری که خواهند کرد افتخار کنند.

•اهداف خود را بشکنید

میل به پیروزی از نیازهای اساسی هر انسانی است. چناچه کسب وکار تان از ریل رشد و توسعه خارج شده باشد و یا نتوانید به اهداف خود دست یابید، دچار فرسودگی خواهید شد.

چاره این است که همواره طعم موفقیت های کوچک را بپچید. بنابر این ضروری است که اهداف بزرگ خود را به هدف های کوچکتر و در دسترس تر بشکنید. اینگونه احتمال موفقیت بالاتر خواهد رفت و احساس رضایت درونی تان افزایش می یابد.

روی تعیین اهدافی تمرکز کنید که می توان ظرف یک یا دو هفته به آن دست یافت. البته نباید خیلی اهداف را ساده گرفت و از طرفی نباید با دست نیافتن به تمام اهداف سر خورده شد.

•سحر خیز باشید تا کامروا شوید
سحر خیزی
سحر خیزی

 

سحر خیزی و شروع صبح با حرکات ورزشی موجب مصاعف شدن انرژی و انگیزه ی درونی می شود و از تنش ها و استرس های درونی می کاهد. تغذیه ی سالم و نرمش مرتب روزانه، نوشدارویی  معجزه آسا در مبارزه با فرسودگی شغلی است.

•به خود پاداش دهید

نتایج تحقیقات جدید نشانگر آن است که پاداش ها بویژه پاداش های معنوی تاثیر شگرفی بر انگیزش درونی افراد داشته و آن ها را به کار بیشتر و اثر بخش تر وامی دارد.

برقراری توازن میان زندگی شخص و کاری مهمترین عامل در کامیابی در زندگی است و از پادش های موثر در تحریک انگیزیشی افراد به شمار می رود و می تواند آثار و برکات بسیاری داشته باشد.

اگر در مقام یک مدیر فعالیت می کنید، می توانید از ابزار پاداش به منظور انگیزش زیر دستان خود و ترغیب آن ها به کار مضاعف بهره ببرید. بنابراین می توان با پاداش، این رفتار مثبت را تقویت کرد.

اهتمام به ضرورت کار از الزامات پیشرفت شخصی و اجتماعی است و می بایست در برنامه های مدیریت بر خویشتن و رهبری بر سایرین مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: گفتار بیست یکم از کتاب چهل گفتار پیرامون ارتقای مهارت های شخصی کسب وکار اثر جناب آقای پرویز درگی

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

۴ پیام ها

  1. نکات خوبی بود
    اما عنوان چگونه زیاد کار کنیم و کمتر خسته نشویم کمی با متن فاصله دارد
    سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *