صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / چگونه طراح صفحات وب شویم
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چگونه طراح صفحات وب شویم

طراحی صفحات وب

به مجموعه اقداماتی که برای نمایش دادن اطلاعات خاص شامل متن،تصویر،صدا،فیلم و….. بر روی اینترنت انجام می گیرد«طراح وب» می گویند.

طراح وب سایت
طراح وب سایت

طراح وب کیست؟

«طراح وب»کسی است که با در نظر گرفتن  هدف یک وبگاه و مخاطبان آن به کمک ذوق وقریحه خویش به طراحی،برنامه نویسی،بارگذاری و به روزرسانی وبگاه ها و وب نوشت ها می پردازد.

ویژگی های طراح وب

  • توانایی فعالیت در گروه را دارد:اکثر طراحان وب بخشی از یک گروه حرفه ای هستند که روی وبگاه (وب سایت)کار می کنند. بنابراین،مهم است که دانش خود را با هم به اشتراک بگذارند تا نتیجه بهتری به دست آورند.

 

  • فردی خلاق و نوآور وصاحب ذوق هنری است:با توجه به اهمیت زیبایی صفحات وب در جلب رضایت مشتریان و جذب کاربران برای بازدید از وبگاه،خلاقیت و نوآوری به همراه ذوق هنری در طراحی وب لازم است.

 

  • انعطاف پذیر است:سلیقه افراد و شرکت ها متفاوت است.در عین حال،ممکن است مشتریان عقیده وتصمیم خود را بارها تغییر دهند و حتی سلیقه خود را به طراح وب تحمیل کنند. در چنین شرایطی هم طراح وب نباید برنجد یا عصبانی شود.

ورود به شغل

علاقه مندان می توانند در هنرستان در رشته«طراحی صفحات وب»تحصیل کنند.آموزشگاه های فنی حرفه ای هم مهارت های لازم برای این حرفه را در سر فصل های  تعریف شده با همین  عنوان یا به صورت مستقل آموزش می دهند.علاقه مندان به ادامه تحصیل در این زمینه می توانند در مقاطع  دانشگاهی مختلف (از کاردانی تا دکترا )در یکی از شاخه های کامپیوتر(فناوری اطاعات،نرم افزار،سخت افزار و….)تحصیل کنند.

در واقع،در ایران رشته ای دانشگاهی با عنوان طراحی صفحات وب وجود ندارد و بسیاری از کسانی که در این زمینه فعالیت  می کنند،ممکن است تحصیلات دانشگاهی مرتبط نداشته باشند و با یادگیری مهارت های لازم به این شغل وارد شده باشند.البته برای  پیشرفت  سریع تر در این شغل بهتر است  در یکی از گرایش های مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده باشید.

پیشرفته  شغلی

پیشرفت در این حرفه لزوما به تحصیل در این رشته محدود نمی شود و یاد گیری مهارت های به روز این حرفه در بخش های مختلف آن مانند برنامه نویسی(انواع زبان های برنامه نویسی وب) و گرافیک(نرم افزارهای کاربرد همچون photoshop,flash)اطلاعات در زمینه ITو آشنایی با استانداردها در پیشرفت  افراد اثر گذار تر است. شرکت در آزمون های استاندارد جهانی و دریافت  گواهی نامه های مرتبط نیز در ارتقای شغلی طراحان وب تاثیر دارد.

فضای شغلی

طراح وب با در دسترسی داشتن وسیله کار خود(رایانه)در هر فضایی می تواند مشغول به کار شود.البته شرایط کاری و تعاملات شغلی او بسته به اینکه در جایی استخدام شوند یاطراحی وب را به صورت خصوصی و مستقل انجام دهند.این کار به سرمایه و امکانات مالی چندانی نیاز ندارد.وتنها چیزی که در آن اهمیت دارد،گرفتن سفارش کار است.

 

ازآنجا که در دنیای امروز انجام دادن فعالیت ها-از تجارت تا فرهنگی-به نحوی با اینترنت مرتبط است.طراحان وب باید قابلیت بر قراری ارتباط با افراد در تمامی شاخه های کاری را داشته باشند.

وظایف و مسئولیت ها

  • جمع آوری داده های(اطلاعات)و تدوین متون وبگاه ها

 

  • طراح فلوچارت(نمودار برای نمایش داده ها)اولیه برای مشخص کردن مسیر های دستیابی به متحوای وبگاه

 

  • طراحی قالب گرافیکی وبگاه

 

  • برنامه نویسی صفحات وب که یکی از بخش های تکمیلی و کلیدی کار طراحی وبگاه برنامه نویسی است؛پیاده سازی کار به صورت بهینه با استفاده از تکنیک های موثر کد نویسی در این حوزه قرار می گیرد.

 

  • دردسترسی قرار دادن وبگاه در اینترنت وپشتیبانی از وبگاه بنابر قرار داد نوشته شده؛طراح وب در این قسمت مسئولیت های متفاوتی می تواند.

 

  • داشته باشد که خدمات میزبانی و ثبت دامنه،پشتیبانی فنی و پشتیبانی به منظور به روز رسانی وبگاه از آن جمله اند.این وظایف در ساخت وبگاه به طور کلی وجود دارد و در فعالیت های گروهی هر بخش از این وظایف به متخصص آن واگذار می گردد و شخصی با سمت مدیر،این گروه را رهبری می کند.

 

  • مدیر گروه باید با همه تکنیک های طراحی گرافیک و کد نویسی برنامه نویسی و همچنین اصول مدیریتی آشنا باشد.برخی از وظایف او بررسی وضعیت سرور از نظر صحت کار کرد،کندی یا ترافیک آن،بررسی صحت پیوند(لینک)های موجوددر وبگاه،بررسی و رفع اشکالاتی که بازدیدکنندگان وبگاه مطرح می کنند،ثبت وبگاه و بالا بردن رتبه آن در موتورهای جست وجو،ارسال به موقع اطلاعات جدید وبگاه در ساعات خاصی در شبانه روز و بررسی امکان دو یا چند زبانه کردن وبگاه است.

مطلوبیت های شغلی

این شغل تنوع زیادی دارد و خسته کننده نیست. ضمن خانم ها در محیط منزل می توانند به آن مشغول شوند.

محدودیت های شغلی

بر حسب قوانین هر کشور گاه  عواملی محدود کننده،همچون مجاز نبودن به استفاده از عناصر  دلخواه، برای طراحان وجود دارد.

اهمیت شغلی

وبگاه می تواند متعلق  به سازمان ها،شرکت ها،اشخاص و….. باشد طراحی وبگاه برای دستیابی به بازارهای هدف بر خط (آنلاین)و جلب  توجه کنندگان به وبگاه،ترغیب آن ها به خرید محصولات و خدمات و ایجاد انگیزه برای بازگشت دوباره است البته باید توجه داشت که وبگاه ها صرفا برای مقاصد تجاری و اقتصادی  طراحی نمی شوند بلکه کاربرد های بسیار متنوعی دارند؛ از جمله اطلاع رسانی.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

اطلاعات بیشتر و تخصصی تر را با مراجعه به شرکت هایی که در زمینه ساخت وبگاه فعالیت می کنند یا مطالعه دانش نامه آزاد و یکی پدید می توانید  به دست آورید.

 

ندا محمدی

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *