صفحه نخست / مقالات / مشاوره در کسب و کار / راه اندازی کسب وکار جدید / چگونه می توانم کسب و کار جدیدی راه اندازی کنم؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چگونه می توانم کسب و کار جدیدی راه اندازی کنم؟

چگونه طراحی یک مدل کسب و کار موفق را بیاموزیم؟

پیش از هر چیز پیشنهاد می دهیم که مقاله طراحی کسب و کار جدید (قسمت اول) را بخوانید، تا با مفاهیم ابتدایی و ضروری برای طراحی مدل و کسب خود آشنا شوید. و پس از آن برای اینکه بتوانید یک مدل کسب وکار موفق را طراحی کنید؛ باید در این بخش به سراغ مشتریان بالقوه خود بروید. شیوه های درست برخورد و حفظ مشتریان بالقوه را می توانید در مقاله ی مشتری مداری بخوانید.

018

با مشتریان بالقوه خود ملاقات کنید. اگر بازخوردهای مشتریان نشان داد که نیاز به تغییر وجود دارد، به عقب بازگردید و اجزای سازنده مربوط را اصلاح کنید.

اجزای سازنده مدل کسب و کارتان را باید قبل از این عمل به خوبی بشناسید. تا بتوانید در این فرآیند که ما نام آن را چرخش می نامیم، به خوبی و درستی عمل کنید. 

این فرآیند را در حال حاضر برای دیگر مشتریان هم می توانید به کار ببرید. با آنها گفت و گو کنید. نظرات آنها را یادداشت و بررسی کنید.

هنگامی که مدل کسب و کار مناسبی به نظرتان رسید، سعی کنید با فروش آن به یک مشتری، اعتبار آن را بسنجید. اگر مشتریان آن را نخریدند، دوباره چرخش انجام دهید و مدل خود را بر اساس دلایل عدم خرید اصلاح کنید.

این کار هم می تواند ساده باشد و هم سخت! فقط کافی است از نگاه یک مشتری به اعتبارسنجی دست بزنید. منطقی باشید و به دور از هر نوع قضاوتی، دست به کار شوید.

هنگامی که مشتری مدل شما را بخرد، یا شما استخدام شده اید یا آماده هستید تا به عنوان یک کارآفرین مشتریان جدید ایجاد کنید.

بیرون بروید

کشف مشتری با چیزی که – استیو بلنگ – آن را بیرون رفتن می نامد شروع می شود. نام دیگرش – شبکه سازی – است.

شبکه سازی یعنی برقراری ارتباط و ملاقات با مشتریان بالقوه. خبرگان یا افرادی که می توانند شما را به مشتریان بالقوه و اهل فن معرفی کنند و کشف کردن این که آیا مدل شما به خوبی کار می کند یا خیر!

به یاد داشته باشید. اجزای سازنده مدل شما شامل تعداد زیادی از فرضیه ها است. هر جز سازنده در تابلوی طراحی شما باید از سوی مشتری مورد آزمون قرار گیرد.

برای مثال:

  • آیا مشتریان به کاری که شما در قالب آن می خواهید به آن ها کمک کنید، اهمیت می دهند؟ آیا آن ها تمایل برای پرداخت پول برای کمک به شما، آن گونه که در مقاله راه های جذب مشتری گفته شده است، دارند؟
  • آیا مشتریان مطمئن هستند که شما منابع کلیدی مورد نیاز را برای ارائه ارزشی که وعده داده اید، در اختیار دارید؟ آیا فعالیت های کلیدی پیشنهادی شما، از ارزش پیشنهادی پشتیبانی می کند؟
  • باید ببینید، مشتریان تمایل دارند از طریق چه کانال هایی مورد تماس قرار گرفته شوند؟ و خدمت خود را چگونه تمایل دارند دریافت کنند؟ آیا پیشنهاد مناسبی در زمینه ارتباط با مشتریان ارائه می دهید؟
  • آیا می توانید هزینه های مورد نیاز برای پیاده سازی مدل خود را تقبل کنید؟

این سوال ها تنها می تواند از طریق ملاقات با مشتریان بالقوه در محل کار یا زندگی آنها به پاسخ درستی برسد.

کلید کشف

کلید کشف مشتری اثر بخش اجتناب از – فروش – است. ملاقات های شما باید بر سنجش اعتبار فرضیه های مدل کسب و کار شخصی تان از دیدگاه مشتری متمرکز باشد.

همان طور که بلنک می گوید، سعی نکنید به مشتریان بقبولانید که آنها با مشکلات و فرصت هایی که شما فکر می کنید، رو به رو هستند!

کار را با مخاطبانی که به آن ها نزدیک تر و صمیمی تر هستید آغاز کنید. با خانواده. دوستان. همسایه ها. همکاران. اعضای یک گروه. در یک شبکه شروع به فعالیت کنید.

به آن ها بگویید در حال بازآفرینی شغل خود با اهداف جدید هستید.

پیشنهاد می کنیم:

  • از آنها بپرسید آیا کسی را می شناسند که علاقه حرفه ای نسبت به اهداف شما داشته باشد؟

تا جایی که می توانید اسم مخاطب خاص به دست آورید. این اسامی در مراحل بعد مرجع و سکوی پرش شما هستند.

موفق باشید..

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *