صفحه نخست / مقالات / روانشناسی سازمانی / انگیزشی / چگونه می توان انگیزه را در کارکنان افزایش داد؟ – قسمت اول
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چگونه می توان انگیزه را در کارکنان افزایش داد؟ – قسمت اول

سلام دوستان خوب همراه. در این مقاله درباره انگیزه سازی و تاثیر آن بر پیشرفت در کسب و کار خواهیم پرداخت. خیلی از سازمان ها و مجموعه های در حال کار، همه ی عوامل لازم برای موفقیت را دارند، اما هنوز به نقطه و سکوی پرتاب خود نرسیده اند.

علت آن را باید در کارکنان و نداشتن انگیزه لازم برای پیشرفت آنها، جست و جو کرد.

شما هر چقدر در حرفه ی خود بیشترین سرمایه گذاری را داشته باشید، باز هم سرمایه های اصلی شما، کارکنان شما هستند. بدون آنها، سازمان شما، تنها موجودی های حساب های مالی، ابزار و خدماتی هستند که بدون استفاده و کاربری می مانند. پس برای این سرمایه های اصلی، باید بهترین برنامه ریزی را داشته باشید.

نقش انگیزش در یک سازمان، مانند یک موتور محرکه، یا مهم تر از آن، سوخت یک موتور محرکه است. اگر این سوخت و ساز تامین باشد، شما بهترین عملکرد را دارید. و گرنه نمی توانید به پرواز درآیید.

17

تعریف انگیزه در روان شناسی چیست؟

انگیزش (Motivation): حالتی در افراد که آنان را به انجام رفتار و عمل خاصی متمایل می سازد. بحث و بررسی در خصوص ارضای نیازها و عوامل دلگرمی و اثربخشی بیشتر کارکنان و ایجاد محیط صمیمی و پر جاذبه برای آنان در محیط های سازمانی توجه هر فرد دلسوز به آینده این مرز و بوم را به خود معطوف می دارد. چرا که با تلاش و همفکری و هماهنگی کلیه آحاد و سازمانهای جامعه است که می توان بطور طبیعی امیدوار بود از طریق اعمال یک مدیریت صحیح و علمی کشور واقعا در جهت توسعه و پیشرفت قدم های اساس بردارد.

سوال اینجاست؟ چرا و چگونه پاره ای موارد از طریق ایجاد انگیزش و ارضای نیازهای منطقی و معقول کارکنان در دلبستگی به کار و بالا بردن روحیه آنها تاثیر مثبت حاصل شده و یا بالعکس در اثر کم توجهی و ضعف مدیریت تا چه حد در روحیه و انگیزه افراد اثر سوء گذاشته است؟

چرا برخی افراد در شرکت با وجود امکانات و مزایای یکسان، فعال و دارای انگیزه و برخی دیگر با تمامی مشکلات ماندگار می شوند؟

در چه صورتی افراد حداکثر توان خود را در کار به عمل می آورند؟ چگونه می توان روحیه شغلی آنان را افزایش داد؟ 

شناخت اینکه کارکنان نیازهای متفاوتی را دنبال می کنند، می تواند به مدیر این مطلب را تفهیم کند که چرا رفتار کارکنان متفاوت است؟

سرانجام اینکه در سطح کلی آگاهی از فرایندهای انگیزش برای شناخت پویایی سازمان ضروری است چرا رفتار مردم اینگونه می باشد؟

چه چیزی موجب عملکرد خوب یا بد می شود؟ و…

پاسخ به اینگونه سوالات با شناخت آنچه کارکنان را بر می انگیزاند روشن می شود؟

042

چطور برای کارکنان خود، انگیزه سازی کنم؟

به عنوان یک مدیر وظیفه دارید، در کارکنان ایجاد انگیزه کنید. در یک بررسی کلی می‌توان گفت: انگیزه زمانی به وجود می‌آید که در کارکنان احساس امنیت و ثبات شغلی، مشارکت و نقش موثر در سازمان و همچنین شادابی و نشاط وجود داشته باشد. هر یک از این موارد نیز نتیجه عوامل فرد دیگری است که به آنها اشاره می‌شود.

در یک سازمان موفق اولین و مهم‌ترین رکن موفقیت را انتخاب صحیح و به جای کارکنان می‌دانند. امروزه نیروی کار توقعات بیشتری دارد و برای کار و زندگی مطلوب کاری اهمیت خاصی قایل است. در نتیجه متخصصان امور نیروی انسانی باید مشاغل را طوری طراحی کنند که کار در محیط سازمان برای کارکنان مطلوب و رضایت‌بخش باشد.

شغل مناسب بر اساس دانش، مهارت، تجربه، علاقه و خصوصیات و توان فردی در انجام یک وظیفه معین تبیین می‌گردد و لازم است تفکیک شغلی بر پایه توانایی‌های فردی باشد و تقسیم تخصصی کار صورت گیرد. حین به‌کارگیری مشاغل و مهارت‌های گوناگون نباید از جریان صحیح اطلاعات نیز غافل ماند؛ چرا که به تبادل اطلاعات مفید سازمانی کمک می‌کند. به هنگام سازماندهی مجدد به عنوان حامل انگیزشی مهم در همسو نمودن کارکنان با اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت سازمانی یاری می‌رسانند.

ادامه دارد…

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *