صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / چگونه می توان به کسب و کار موفق دست پیدا کرد؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

چگونه می توان به کسب و کار موفق دست پیدا کرد؟

در زندگی روزمره ما؛ هر روزه شاهد ایجاد کسب و کارهای جدید بیشتری هستیم. کسب و کارهایی که به امید موفقیت شروع به کار می کنند، اما متاسفانه نمی توانند به راه خود ادامه بدهند و پس از مدتی شکست می خورند و به دنبال کسب و کار دیگری می روند.

اما می توان به جای رسیدن به نقطه شکست در کسب و کار، به تغییراتی کوچکی دست زد تا کسب و کار خود را تغییر دهیم.

تصور کنید، یک دویِ مارتون است. تنها کسانی می توانند در این امر موفق شوند که با نفس گیری درست و تا خط پایان به راه ادامه دهند. اما برای داشتن یک کسب وکار موفق، باید در مسابقه خودتان بدوید.

042

سرعت دستگاه دوی در جای ورود فزاینده محصولات همسان به اندازه ای زیاده شده است تنها شماری اندک امید پیروزی دارند. حتی برندگان هم باید نگران باشند که دیگرانی در حال آماده شدن برای یورش بی امان و به زیر کشیدن آنها در نسل آتی محصولات هستند.

به همین دلیل بهتر است از دستگاه دویِ در جا پایین بیایید و مسابقه خودتان را راه بیاندازید. در کسب و کار خود بازنگری کنید و آن را وسیله انتقال تجربه به مشتریان ببینید. آن مشتریان را به فرآیند نوآوری خود فراخوانید و آن جا هم باز نایستید.

کل فرآیند نوآوری خود را باز کنید تا بهترین ایده ها و فناوری های دیگران را برای کسب و کار خود فراهم آورید و به دیگران هم اجازه دهید تا در مدل های کسب و کار شان از نوآوری های شما بهره گیرند. اگر از منطق رویکرد نوین خود پیروی کنید، شاید بتوانید در مدل کسب و کار خود نیز نوآوری کنید. شیوه ارزش آفرینی و تصاحب بخشی از آن ارزش برای کسب و کارتان را بازتعریف کنید.

کار رقبای شما در تقلید نوآوری هایتان بسیار دشوارتر خواهد شد. زیرا بخشی از نوآوری هایتان ریشه در دانش نهفته دارد و کپی کردن آن دشوار است. زیرا شما مشتریان تان را مستقیما در نوآوری های خود بازی داده اید.

این مشتریان، که با زمان و آفریده های خود در فرآیند نوآوری شما سرمایه گذاری کرده اند، در جاهایی که دیگر شرکت ها از آنها استقبال کنند، دیگر پشت شما را خالی نمی کنند.

043

باید برای خوب ماندن در کسب و کار خود بجنگید. این جنگ را از درون خود آغاز کنید. جنگی که با تغییر در نگاه شما به کسب و کار خود آغاز می شود.

بعد از اینکه به ضرورت تغییر در کسب و کار خود رسیدید، باید به طراحی مدل و کسب و کار بپردازید. شاید لازم باشد بخشی از اطلاعات قدیمی را دور بیندازید. به دور از هر گونه برداشت شخصی، هر پیشینه ذهنی و از قبل تعریف شده، اطلاعات کسب کنید.

“نگویید این را که می دانم! این که برای من مناسب نیست! یا این درباره ی من درست نیست!”

این طرز فکر را کناری بگذارید. کسب و کار خود را دوباره از نو بچینید. اگر لازم است جای اعضای کسب و کار خود را تغییر دهید. اگر صاحب فروشگاه و یا کسب و کار کوچکی هستید که نیاز به جذب مخاطب دارد، به راه حل هایی فکر کنید که مخاطب را می تواند جذب کند.

گاهی این راه حل ها خیلی ساده و پیش پا افتاده است. می توانید به مقاله ای که در همین رابطه نگارش شده است ؛ باعنوان کسب و کار خود را متحول سازید، مراجعه کنید. خواندن آن را به همه دوستانی که در پی تحول در کسب و کار خود هستند؛ توصیه می کنم. 

نگران تغییراتی نباشید که قرار است اتفاق بیفتد. کافی است مرحله به مرحله پیش بروید. در هر مرحله جزییات را به دقت بررسی و یادداشت کنید. به خوبی وارد عمل شوید. دست از تلاش نکشید. مرحله اول را تمام کنید و پس از آن وارد مرحله بعد شوید.

به طور مثال اگر قرار است، مجموعه فروش اینترنتی خود را تغییر دهید، در ابتدا بنویسید که چه تغییراتی در اولویت اول قرار دارند.

مثلا: تغییر حساب های بانکی

برای این کار شخصی را مسوول نمایید و از دور به کار او نظارت داشته باشید. بعد از آن به الویت دوم بپردازید. اگر قرار است محصولات را تغییر دهید، می توانید از تغییر نیازهای افراد شروع کنید.

ببینید بیشترین مراجعه کنندگان به چه محصولات و خدماتی هستند. روی آنها تمرکز کنید. از تبلیغات و سرمایه گذاری روی بخش های دیگر هم غافل نباشید.

کافی است مرحله به مرحله به تغییر دست بزنید.

من ؛ علیرضا جعفری، به عنوان شخصی که مدت زیادی است به صورت حرفه ای مشاور کسب و کار هستم، به شما پیشنهاد می دهم، دست به تغییر بزنید. تغییر در نوع نگاه و بعد از آن تغییر در کسب و کار شما اتفاق می افتد، اگر همین روز تصمیم بگیرید تا بهترین باشید. در کنار شما هستم و به شما پیشنهاد می کنم حتما کتاب فرمول پی؛ که چکیده ای از تجربیات من؛ از مشاور در کسب و کار است را حتما مطالعه بفرمایید.

موفق باشید.

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *