کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

راه اندازی کسب و کار موفق

چطور می توانم یک کسب و کار جدید راه اندازی کنم؟

در مقاله قبل به شما چند پیشنهاد ارائه دادیم. برای اینکه بتوانید بهترین طراحی مدل کسب و کار جدید را برای خود داشته باشید. واضح است که برای داشتن کسب و کار موفق باید انواع مدل های کسب و کار را بشناسید.

شناسایی اینکه مدل کسب و کار شما چیست، کار ساده است. به شرط اینکه، روی شغل و حرفه خود تمرکز داشته باشید و بتوانید مدیریت فردی موفقی داشته باشید. اما مهم ترین مسئله داشتن انگیزه برای یک کسب و کار جدید و البته پر سود است. برای داشتن یک مدل کسب و کار موفق مراحل متعدد و راهکارهای موثر وجود دارد. من علیرضا جعفری، مدیر سایت کسب و کار شما، به شما چند پیشنهاد ساده و البته کارآمد ارائه می دهم تا بتوانید بهترین نتیجه را از راه اندازی یک کسب و کار جدید داشته باشید.

024

برای داشتن یک کسب و کار موفق چه کارهایی می توان انجام داد؟

یکی از مهم ترین مسائل ارتباط به مشتریان است. ارتباط با مشتریان را در مقاله مشتری مداری به خوبی توضیح داده ایم. اما راه ارتباط درست با مشتریان؛ در یک کسب و کار موفق و جدید به چه صورت است؟

آیا هر شخصی می تواند ادعا کند که درباره ارتباط به مشتریان موفق است؟ واضح است که پاسخ ما – نه – است. زیرا برای ایجاد ارتباط باید با اصول و فنون بازاریابی موفق در کسب و کار آشنا باشیم. پس از آن با راه های ارتباط موثر با مشتریان و پس از آن با اجرای آنها آشنایی داشته باشید.

با مشتریان جدید خود تماس بگیرید.

به خاطر داشته باشیم، مشتریان خاص همیشگی نیستند. اما می توانیم از طریق آنها با مشتریان دیگر آشنا شویم و پیوند وفاداری ببندیم.

اصل مهم در نزدیک شدن به افرادی است که با کسانی که ما با آنها ارتباط – گرم و صمیمی – داریم، مرتبط هستند. دوستانِ دوستان ما، یا حداقل آشنایانِ آشنایان ما.

تنها باید حواس مان باشد از تماس با افراد جدید، بدون معرفی بپرهیزیم. این کار خارج از اصول حرفه ای و شغلی ما است.

هر چیز فوق العاده ای که در شغل شما اتفاق می افتد، همیشه از طریق کسی که می شناسید، آغاز می شود. نیازی نیست که به جستجو در اینترنت بپردازید.

جهش بزرگ بعدی شما از طریق یک فناوری اسرارآمیز یا کشف اطلاعات جدید، صورت نمی گیرد. جهش بعدی شما از طریق کسانی صورت می گیرد که آنها را می شناسید.

بروید بیرون و مردم را بشناسید. (دِرِک سیورز – کتاب مدل کسب و کار شما)

دقت کنید، اکثر افراد متخصص علاقمند هستند که با افراد متخصص دیگر در ارتباط باشند و درباره کار و اهداف آینده کاری خود صحبت کنند. بنابراین گوشی تلفن را بردارید، تماس بگیرید و یک قرار ملاقات تنظیم کنید. اگر مخاطبان شما مردد بودند، به آنها نشان دهید که این ملاقات چقدر به نفع آنهاست.

اگر باز هم با شماموافق نبودند و با شما قرار ملاقات نگذاشتند، ناامید نشوید. از او بخواهید افراد دیگری به شما معرفی کند که با اهداف شما یکی هستند. از او تشکر کنید و به او یادآوری کنید که هر زمان لازم می داند می تواند با شما تماس بگیرد.

ایجاد رابطه ی دوستانه کلید موفقیت در این مرحله است. مطمئن باشید او بعدا به شما و ایده های شما فکر خواهد کرد و شاید تبدیل به یک مشتری بالقوه شود.

telephone_receiver_312940

چطور برای اولین بار با یک نفر ارتباط برقرار کنیم؟

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که نگران اولین باری هستند که می خواهند با مشتری صحبت کنند. به شما پیشنهاد می دهیم:

یک نفس عمیق بکشید. تلفن را بردارید. لحن و گفتار زیر را تمرین کنید:

سلام دوست عزیز. من فلان شخص هستم. شما را شخصی به نام x به من معرفی کرده است. من متخصص امور و کارشناس فروش مسکن هستم. علاقه زیادی دارم تا با شما درباره ی روش های جدید و پیاده سازی ایده هام بیشتر صحبت کنم. البته اگه فرصت دارید و شما هم مثل من علاقمند هستید، ازتون اجازه می خوام که با هم در این باره بیشتر صحبت کنیم. اما اگر وقت ندارید، می تونم بعدا تماس بگیرم و یا حتی با شما یک قرار حضوری داشته باشم.

خوب، اکنون دوباره نفس عمیق بکشید. منتظر بمانید تا پاسخ بشنوید. آرام باشید. اگر آرام و با اعتماد به نفس صحبت کرده باشید، دیگر مهم نیست که چه پیش می آید. مهم این است که شما بهترین عملکرد را داشته اید.

034

راز یک گفت و گوی خوب کاری

در اینجا یک سوال جادویی را خواهید دانست.

اینکه چطور بتوانید یک مصاحبه شغلی و یا یک گفتگوی کاری را هدایت کنید، نیاز به تمرین دارد. اما یک سوال جادویی وجود دارد. که همیشه باعث پیشرفت کار می شود.

“من چه چیزی دیگری باید در مورد … بدانم؟”

به طور مثال، وقتی درباره فروش یک تور تفریحی صحبت می کنیم، با پرسش من چه چیز دیگری باید در مورد این تور بدانم؟ شما را به ایده ها و تئوری هایی دعوت می کند که شاید قبل از این حتی به آنها فکر نکرده باشید.

اکثر افراد حرفه ای تئوری های در مورد چالش ها، فرصت ها و بالا و پایین های حرفه ای خود دارند و پذیرای فرصت هایی برای به اشتراک گذاشتن ایده ها هستند.

شما به سادگی با این سوال، او را به دعوت به این کار می کنید. به عنوان یک شنونده صادق که مشتاق است بینش های فرد مصاحبه شونده را که از طریق تجربه های سخت و متفاوت به دست آمده است، گوش کند.

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *