کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس امور گمرکی

کارشناس امور گمرکی

کارشناس امور گمرکی
کارشناس امور گمرکی

به مجموعه فعالیت های افراد در مطالعه، بررسی یا سرپرستی بهبود روش های گمرکی، تعیین ارزش، امور حقوقی و قضایی، صادرات و واردات، تعرفه، سودبازرگانی و رسیدگی به اختلاف گمرکی«کارشناسی امور گمرکی» می گویند.

کارشناس امور گمرکی کیست؟

«کارشناس امور گمرکی»  کسی است که بر کلیه امور گمرکی، یعنی قانون  و مقررات صادرات و واردات، ارزش گذاری کالاها، تعرف و کد گذاری کالا و تمام  بخش نامه و آیین نامه های مرتبط، تسلط دارد. (بد نسیت بدانید که دو نوع گمرک وجود دارد: گمرک مسافری و گمرک تجاری. در گمرک مسافری، مسافرانی که وارد کشور می شوند یا می خواهند از کشور خارج شوند و کالاهایی که حمل می کنند، ارزیابی می شود.)

ویژگی های کارشناس امور گمرکی

 • رفتار اجتماعی مناسبی دارد: ارتباط مستقیم با ارباب رجوع به صبر و حوصله و خلق و خوی مناسب احتیاج دارد. کارشناس امور گمرکی باید دارای این ویژگی ها باشد.
 • از دقت بالایی بهرمند است: امور گمرکی مانند حسابداری است اما با محاسبات حقوق دولت ارتباط دارد. برای مثال، فرد باید بداند کدام کالا در کدام طبقه قرار می گیرد و با توجه به این مسئله چه تعرفه ای دارد. همان طور که می دانید، برای وارد کردن اجناس به کشور و خارج کردن آن ها از مرز، پول دریافت می شود.

ورود به شغل

ابتدا باید در یکی از رشته های امور گمرکی، امور اداری و مدیریت، اقتصادی، حقوق، علوم اجتماعی، حسابداری و مدیریت (گرایش بازرگانی و مالی) تحصیل کنید. اگر مدرک بالاتر از لیسانس داشته باشید، در استخدامتان تاثیر بسزایی خواهد داشت. شرکت در آزمون استخدامی، موفقعیت در این آزمون و گزینش سازمان، اطلاعات در زمینه های فیزیک، شیمی،میراث فرهنگی و عتیقه جات، الکترونیک، رایانه، ارزیابی فرش دستباف و……. بسیار مهم است(البته این دوره ها از طرف سازمان گمرگ برگزار می شوند).

پیشرفت شغلی

پس از دریافت مدرک کارشناسی این رشته و مشغول شدن به کار،هر چهار سال، یک طبقه به گروه شغلی اضافه می شود. در این رشته خود اشتغالی وجود ندارد اما با به روز کردن اطلاعاتتان می توانید پله های ترقی را به سرعت طی کنید.

فضایی شغلی

کارشناس امور گمرک و ارزیاب گاهی در محیط سرپوشیده اداری وگاهی در فضای باز با شرایط آب و هوایی متفاوت و معمولا خارج از شهر کار می کند. او با ارباب رجوع (که صاحب کالاست)، مسئول سرویس، معاونت گمرک و دیگر همکاران اداری اش در ارتباط است. کارشناس امور گمرکی پس از استخدام در پست های گوناگون مثل ترانزیت، سرویس ارزیابی،بازبینی، متروکه، امانات پستی، دایره ارزش و سایر امور فنی و اجرایی در جهت انجام وظایف اصلی گمرک مشغول به کار می شود.

وظایف و مسئولیت ها

کارشناس امور گمرکی در پست های مختلف وظایف متفاوتی دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

 • شناخت کالاهای گوناگون
 • استنباط دقیق از مقررات
 • نظارت مستمر بر حسن انجام کار کارشناسان، ارزیابان و سایر کارکنان تحت سرپوستی
 • رسیدگی کامل به اظهار نامه ها
 • رسیدگی به در خواست های مراجعان
 • امضای پروانه های گمرکی پس از حصول اطمینان از صحت عملیات ارزیابی
 • نظارت بر نحوه رسیدگی به ارزش اظهار شده
 • رسیدگی و اعلام نظر در مورد ارزش واقعی کالا های اظهار شده
 • مطالعه و تحقیق مستمر درباره روش های تعیین ارزش
 • بازبینی کلیه اظهار نامه های صادراتی و وادراتی که به اداره بازبینی رسیده اند؛
 • برسی اسناد ضمیمه اظهار نامه ها مانند سیاهه خرید
 • رسیدگی به اظهار نامه های گمرکی و اسناد ضمیمه و کنترل آن ها پس از ترخیص کالا
 • تنظیم مطالبه نامه کسر دریافتی، در صورت لزوم، و پیگیری موضوع تا حصول نتیجه
 • انجام دادن امور گمرکی موسسات بازرگانی و صنعتی بخش های خصوصی  وعمومی و اشتغال در آن ها

مطلوبیت های شغلی

آشنایی با اکثر رشته ها، جایگاه شغلی خوب و موقعیت اجتماعی مطلوب، استفاده از مزایای سختی کارشناسی امور گمرکی از جمله  مطلوبیت های این شغل محسوب می شوند.

محدودیت های شغلی

داشتن مسئولیت سنگین،سختی شرایط کار (شرایط محیطی و آب و هوایی)، دوری از خانه و خانواده و نداشتن اجازه برای فعالیت در شغل های تجاری را می توان از محدودیت های این شغل دانست

اهمیت شغلی

نقش مهم و حساس گمرک در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و اجرای مطلوب سیاست های تجارت خارجی بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع، کارشناسان امور گمرکی مرزیان اقتصادی کشور و حافظان منافع ملت و دولت و وصول در آمدها هستند. پس صیانت از مرز های اقتصادی بر عهده آن هاست.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید کتی مربوط به قانون و مقررات صادرات و وادرات، قانون مناطق ویژه اقتصادی و جدیدترین کتاب قانون امور گمرکی را مطالعه کنید یا به وبگاه گمرک ایران به نشانی www.Irica.org سر بزنید.

مراجعه مستقیم به دانشگاه ها و از جمله دانشکده علوم اقتصادی و دارایی و سازمان گمرک ایران نیز می تواند به شما کمک کند.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …