صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کارشناس فیزیوتراپی کیست؟
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس فیزیوتراپی کیست؟

کارشناس فیزیوتراپی

به درمان بیماری های با به کار گیری عوامل  فیزیکی ومکانیکی از قبیل سرما، گرما، الکتریسیته، آب، ورزش و ماساژ«فیزیوتراپی» می گویند.

کارشناس فیزیوتراپی
کارشناس فیزیوتراپی

ویژگی های کارشناس فیزیوتراپی

 • مقتدر است: او باید توانایی کا در شرایط دشوار را داشته باشد و در کار خود جدی باشد؛ به این معنا که در عین درک کردن وضع بیمار و همدردی با او، با جدیت هر آنچه را به صلاح بیمار است-هر چند بر خلاف میل او باشد- انجام دهد.
 • صبور است: او باید با بیمارانی که دچار سکته یا ضایعه مغزی شده اند و یا عقب ماندگی ذهنی دارند، کار کند. در اغلب مواقع این افراد قادر به همکاری با او نیستند یا از همکاری با پزشک سر باز می زنند؛ ضمن اینکه بهبود این افراد کند صورت می گیرد. کارشناس فیزیوتراپی برای رسیدن به هدف، که همان مداوای بیمار است، باید صبور باشد.
 • ثبات عاطفی دارد: کارشناس فیزیوتراپی با افرادی که درچار معلولیت اند یا در اثر حادثه ای بخشی از توان حرکتی خود را از دست داده اند. روبه روست، بنابراین، اگر قصد دارید وارد این شغل شوید، باید روحیه ای قوی داشته باشید؛ و از نظر عاطفی، حساس و آسیب پذیر نباشید.
 • خوش برخورد است: او با بیمارانی که شرایط جسمی و روحی بدی دارند و نیز اقوام آن ها در ارتباط است. پس باید بتواند با مراجعان خود بر خورد مناسب و مطلوبی داشته باشد و شرایط آن ها را درک کند.

ورود به شغل

اگر قصد انتخاب این شغل را دارید، باید به دورس فیزیک و زیست شناسی علاقه داشته باشید؛ زیرا این رشته از یک طرف با دستگاه های الکترونیکی و از طرف دیگر با بدن انسان به عنوان یک موجود زنده سر و کار دارد. پس از کسب مدرک کارشناسی می توانید وارد این حرفه شوید یا تحصیلاتتان را تا سطح دکترا ادامه دهید. شاغلان این حرفه هر چند مدت یک بار  نیز برای افزایش اطلاعات شغلی و آشنایی با دستگاه های جدید در دوره های باز آموزی شرکت می کنند.

پیشرفت شغلی

در حال حاضر کارشناسان فیزیوتراپی علاوه بر خدمت در مراکز دولتی، بیمارستان ها، مراکز توان بخشی و فدراسیون های ورزشی می توانند بعد از گذراندن دوران طرح (که گذراندن آن اختیاری است) یا به دست آوردن سابقه کار لازم (که در زمان حاضر دو سال است) اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی فیزیوتراپی کنند. راه اندازی این گونه کلینیک ها به سرمایه و امکانات مالی نیاز دارد.

فضای شغلی

متخصصان فیزیو تراپی در فضای سر پوشیده بیمارستان ها، مراکز درمانی دانشگاه ها، مراکز درمانی  و مجتمع های پزشکی یا  کلینیک های خصوصی مشغول  به کار می شوند. محیط کار آن ها باید آرام و دارای کابین های

مجزا باشد. همچنین باید شرایط لازم برای رفت و آمد معلولان را داشته باشد. متخصصان این شغل با متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان طب فیزیکی و توان بخشی، متخصصان ارتوپدی و روماتولوژی در ارتباط اند.

وظایف مسئولیت ها

 • تشکیل پروند برای بیماران و ثبت کلیه نکات مربوط به بیمار و مراحل درمان و کلیه وقایع در حین درمان
 • دادن مشاوره به بیمار و آموزش دادن او، همچنین توصیه به بیماران یا همراهان آن ها
 • اصلاح تغییر شکل های موجود در اندام بیمار و انجام دادن فعالیت های مربوط به پیشگیری از تغییر شکل و کوتاهی بافت ها
 • درمان ضعایعات تخریبی مفصلی و تسکین درد های گردن و کمر، درمان ضایعات بافتی نرم و ارائه راهکاری هایی برای جلو گیری از خون ریزی های مفصلی و……
 • آموزش انواع حرکاتی که افراد معلول قادر به انجام دادن آن ها نیستند، تصحیح حرکات مربوط به راه رفتن و بر قراری هماهنگی در حرکات روزمره که در  بعضی بیماران در اثر ضایعات  مخچه ای پدید می آید؛
 • کاهش عوارض ضایعات عصبی مرکزی و  ضایعات محیطی مثل فلج اطفال
 • ارزیابی پیشرفت بیمار و تهیه گزارش درمان در آخرین جلسه درمانی جهت ارائه به پزشک ارجاع دهنده.

مطلوبیت های شغلی

فیزیوتراپی شاخه ای  از علم پزشکی است که بر خلاف سایر زیر مجموعه های پزشکی با خون و سایر ترشحات بدن ارتباطی ندارد و شغل تمیزی است. بنابراین، عده زیادی می توانند آن را انتخاب کنند.

محدودیت های شغلی

فراموش نکنید که کارشناسان فیزیو تراپی به دلیل کار بدنی زیادی(که خاص این شغل است.) ممکن است بعد از مدتی دچار فرسودگی جسمی شوند و اگر آسیب جسمانی ببینند، دیگر قادر به ادامه کار نخواهد بود.

اهمیت شغلی

طبق آمار جهانی حدود۱۰ درصد از جمعیت هر کشور را معلولان تشکیل می دهند و این افراد برای استفاده از توانایی های باقی مانده و جبران هر چه بیشتر ناتوانی های و محدودیت های خویش به خدمات  فیزیو تراپی نیاز دارند. البته تعداد این افراد در کشور ما به دلیل جنگ تحمیلی و حوادث بی شمار رانندگی بسیار بیشتر است و از همین رو باید به رشته فیزیوتراپی، که به تربیت کارشناسان متخصص و کار آمد می پردازد، به عنوان یک رشته مهم و کاربردی نگاه کرد. از سوی دیگر،متخصصان فیزیوتراپی می توانند در زمینه توان بخشی و نجات بیماران به عنوان  یکی از بازوهای توانمند تیم پزشکی وارد عمل شوند. باید به این نکته توجه داشت که جامعه ما جامعه ای جوان است و اکثریت جمعیت آن را جوانان تشکیل می دهند. برخی از این جوانان در بین ۲۰تا۲۵ سال آینده به مرحله میان سالی خواهند رسید  و نیازمند خدمات توان بخشی، به خصوصی فیزیوتراپی، خواهند بود. عدم توجه به ارتقای سطح آموزش کارشناسان فیزیو تراپی و همراه نشدن با الگوی جهانی، صدمات جبران ناپذیری بر کشورمان وارد خواهد کرد.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

شما با مطالعه  مجله « انجمن فیزیو تراپی ایران» بازدید از مراکز فیزیو تراپی و گفت و گو با شاغلان این حرفه پاسخ بخشی از سوالات خود را خواهید یافت. در مرحله بعد می توانید به دانشگاه های علوم پزشکی مراجعه و با دانشجویان و استادان این رشته گفت و گو کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اندازه سازمان

اندازه یا بزرگی سازمان

• اندازه یا بزرگی سازمان بر ساختار آن موثر است. • تغییرات در اندازه سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *