کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارشناس مدارک پزشکی

کارشناس مدارک پزشکی

کارشناس مدارک پزشکی
کارشناس مدارک پزشکی

به ثبت و نگه داری اوراق و مدارک بهداشتی و درمانی بیماران «کارشناس مدارک پزشکی» می گویند.

کارشناس مدارک پزشکی کیست؟

« کارشناس مدارک پزشکی» با دانشی که درباره سیستم های صحیح طبقه بندی اطلاعات دارد، مشخصات بیمار را ثبت می کند. و برایش پرونده تشکیل می دهد. او با دریافت اطلاعات لازم، بیمار را به واحدهای تخصصی مربوط ارجاع می دهد.

ویژگی های کارشناس مدارک پزشکی

  • صبور و با حوصله است: بیمار و همراهان او در بدو ورود به مرکز درمانی معمولا از لحاظ روحی در شرایط مناسبی نیستد و مضطرب و نگران اند. یک کارشناس مدارک پزشکی می تواند با ایجاد روابط همدلانه با بیمار و همراهانش، آن ها  را برای دریافت خدمات مورد نیازشان همراهی کند.
  • با دقت و سریع است: کارشناس مدارک پزشکی به دلیل سر و کار داشتن با اطلاعات باید دقیق باشد و در عین حال در انجام وظایفش سرعت عمل لازم را به خرج دهد.

ورود به شغل

مدرک کاردانی کمترین مدرک مورد قبول برای ورود به این رشته است اما امکان  ادامه  تحصیل افراد  تا مقطع دکترای این رشته در  ایران  وجود دارد. دانشجویان این رشته در چهار زمینه کد گذاری، آمار، با یگانی، و پذیرش این حرفه مشغول  به کار می شود اما برای بخش های تخصصی تر- مانند  کد گذاری آمار- دانش آموختگان این رشته در اولویت اند. نام این رشته در حال تغییر به «فناوری اطاعات سلامت» است، در بخش های مختلف این حرفه توانمندی های متفاوتی مورد نیاز است ولی کلی، دانشجوی مدارک پزشکی باید در آمار قوی و به زبان انگلیسی مسلط باشد. آشنایی با کامپیوتر برای دانشجو این رشته ضروری است؛ زیرا یکی از اهداف مهم در رشته مدارک پزشکی، ایجاد ارتباطات اطلاعاتی در سطح ملی و بین المللی است. به همین دلیل، استفاده از کامپیوتر در سیستم بهداشت و درمان بسیار اهمیت دارد. دانشجوی ای رشته باید به زیست شناسی علاقه مند باشد؛ چون در نهایت پرونده های بیماران را که در آن ها اطلاعات مربوط به نوع بیماری و نحوه درمان یا پیشرفت بیماری درج شده است، تجربه و تحلیل می کند.

پیشرفت شغلی

دوره کاروزی که در پایان هر دوره تحصیلی گنجانده شده، شروع خوبی برای کسب مهارت های لازم در این شغل است. گذراندن دوره های ضمن خدمت و داشتن تحصیلات تکمیلی نیز به پیشرفت شغلی شما در این حرفه کمک می کند.

فضایی شغلی

این شغلی در فضایی آرام و اداری انجام می شود. شما می توانید در بیمارستان ها، درمانگاه ها، کلینیک ها، و ادارات بیمه و تامین اجتماعی مشغول به کار شوید. همان طور که اشاره شد، واحد مدارک پزشکی شامل چهار بخش  است. شاغلان بخش کد گذاری،  هر بیمار را با یک شماره یا کد مشخص می کنند و این کار به تسلط بر زبان انگلیسی و اصطلاحات پزشکی نیاز دارد. کارمند بخش بایگانی می داند که در پرونده هر بیمار چه اطاعاتی  باید موجود باشد و چگونه می توان پرونده ها را به درستی طبقه بندی کرد تا در صورت لزوم به راحتی بتوان به آن دست یافت. شامل بخش پذیرش، اطلاعات  لازم را در اختیار بیمار و همراهان او قرار می دهد. در واقع او اطلاعات اولیه یک مددکاری را دارد و با اصطلاحات پزشکی هم آشناست تا بتواند بیماران را در بخش مربوط بستری کند. کارمند بخش آمار با تسلط بر علم آمار و کامپیوتر، اطلاعات بهداشتی- درمانی را تجزیه و تحلیل می کند و آن ها را برای برنامه ریزی های نظام بهداشت و درمان، در اختیار مدیر یک بیمارستان یا مدیران کلان کشور قرار می دهد. کارشناس مدارک پزشکی با سایر بخش ها و واحد های یک مرکز درمانی و همین طور گاهی مراکز دیگر برای ارجاع بیمار در ارتباط است. شاغلان این رشته با پزشکی قانونی، داد گاه ها و مددکاران نیز در تعامل اند. برای نمونه، اگر بیماری نتواند هزینه های درمان را پرداخت کند، آن ها او را به بخش مدد کاری بیمارستان  معرفی می کنند.

وظایف شغلی

  • کد گذاری پرونده های بیماران بر اساس تشخیص بیمار طبق استاندار های معتبر علمی
  • کد گذاری بیماری و اعمال جراحی بر اساس طبقه بندی بین المللی بیماری ها
  • ثبت پرونده های در برنامه نرم افزار ویژه
  • پیگیری و رفع نقص پرونده به لحاظ کیفی و کمی
  • پاسخ دادن به مکاتبات مربوط به پزشکی قانون و ارگان های دیگر با استفاده از سوابق و اطلاعات پزشکی
  • تحویل پرونده به بخش ها واحد های دیگر در مقابل در خواست کتبی
  • پاسخگویی به ارباب رجوع جهت تحویل پرونده
  • همکاری در تجزیه و تحویل کیفی مدارک پزشکی با کمیته های مربوطه

مطلوبیت شغلی

شاغلان  این شغل با اینکه در مراکز درمانی فعالیت می کنند، کمترین مواجهه را با بیماران دارند. بنابراین، شغل کارشناسی مدارک پزشکی برای کسانی که علاقه یا توانایی لازم برای در گیر شدن مستقیم با مسائل مربوط به بیماران را نداند، بسیار مطلوب است.

محدودیت های شغلی

یکنواختی کار که ممکن است موجب دلزدگی و خستگی شود، از  محدودیت های این شغل به حساب می آید.

اهمیت شغلی

قسمت پذیرش یکی از بخش های مهم در جذب مراجعان به یک مرکز درمانی است. کارشناس این رشته می تواند با بر خورد مناسب و ارائه خدمات لازم، مراجعان را در ابتدای ورود به مرکز، به بهترین وجه راضی نگه دارد. از طرفی، امروزه جنبه های تحقیقاتی و پژوهش اطلاعات درمانی بیمار اهمیت ویژه ای یافته است. شاغلان این شغل با اجرای صحیح سیستم های جمع آوری، پردازش و توزیع بهینه اطلاعات می توانند نقش مهمی در به گیری این اطلاعات برای آمار بیمارستانی، بهداشت عمومی و اجتماعی، پیشگیری، درمان و پژوهش داشته باشند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

با مراجعه به انجمن مدارک پزشکی ایران به نشانی www.behdasht.gov.ir و وبگاه تخصصی مدارک پزشکی و فناوری اطلاعات  سلامت، به نشانی www.himt.vcp.ir می توانید اطلاعات زیادی به دست آورید. همچنین می توانید به مراکز درمانی مراجعه و با کارشناسان این رشته گفت و گو کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اندازه سازمان

اندازه یا بزرگی سازمان

• اندازه یا بزرگی سازمان بر ساختار آن موثر است. • تغییرات در اندازه سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *