کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کارگردان کیست؟

کار گردانی

به گردآوری عوامل تولید آثار نمایشی(سینمایی، صحنه ای و استودیویی) و هدایت و نظارت بر فعالیت آن ها، برای خلق فیلم، تئاتر و برنامه های تلوزیونی و رادیویی «کارگردانی» گفته می شود.

کارگردان کیست؟

کارگردان کسی است برای تولید یک اثر نمایشی مانند فیلم، تئاتر،سریال، کلیپ و…. عوامل گوناگون تاثیر گذاری را به طور مناسب دور هم جمع می کند، آن ها را هدایت و رهبری می کند تا سناریو و موضوع نمایش به بهترین نحو به اجرا در آید و یک محصول فرهنگی، هنری تولید شود. این عوامل شامل بازیگران، صحنه سازان، صدابرداران و نور پردازان است.

ویژگی های کارگردان

 • مدیر و مدبر است: کارگردان در مواقع رهبر یک گروه است. پس مدیر و مدبر بودن ویژگی اصلی اوست.
 • ذوق و استعداد هنری و خلاقیت دارد: کارگردان برای تولید محصول جدید،  جذاب و هنری باید ذوق و استعداد هنری داشته باشد و با خلاقیت و ابتکار اثری نو بیافریند.
 • می تواند خود را با شرایط و افراد مختلف تطابق دهد: به دلیل اینکه این شغل با گروه ها وافراد متعددی در ارتباط است، صبر و تحمل وپذیرش هر آداب و فرهنگ و تفکری از ویژگی های کاگردان محسوب می شود. همچنین گاهی لازم است در زمانی کوتاه تصمیمات بزرگ و مهمی بگیرد. از این رو به سرعت عمل و درک بالایی نیاز دارد.
 • اطلاعات عمومی قوی دارد: یک اثر جذاب، تاثیر گذار و منطبق بر واقعیت در صورتی تولید می شود که کارگردان اطلاعات علمی، سیاسی و اجتماعی خوبی داشته باشد.

ورود به شغل

برای ورود به این شغل، می توانید دوره کارشناسی کارگردانی را که در دوره ای چهار ساله است، در دانشگاه هنر یا دانشکده صدا و سیمای جمهوری اسلامی بگذارنید.(در صورتی که کسی که از طریق کنکور سراسری گروه هنر دانشکده صدا و سیما گرایش کارگردانی پذیرفته شود، از زمان آغاز تحصیل به استخدام صدا سیما در خواهد آمد). در ضمن می توانید در مراکز آموزش فیلم سازی، آموزشی های لازم را دریافت کنید.

تحصیل در این رشته هزینه های دارد و لازم است علاقه مندان قبل از ورود به آن این موضوع را در نظر بگیرند. کارگردان سرمایه لازم برای کار خود را از طریق تهیه فیلم یا سریال به دست می آورد؛ هر چند داشتن امکانات مالی می تواند به او خصوصا در شروع کا و تا زمانی که شناخته می شود، کمک کند. در کل، در این کار نیز تجربه بسیار مهم است.

پیشرفت شغلی

هر قابلیت و تلاش مفیدی که کارگردان از خود نشان می دهد، عامل موثری است برای ارتقا ی او در شغلش. علاقه مندان به کار گردانی و دانشجویان و دانش آموختگان این رشته برای پیشرفت و حرکت سریع باید در کنار مطالعات دانشگاهی، مطالعه جانبی و اطلاعات به روز داشته باشند. گذارندن دوره های نظری و مهارتی کوتاه و بلند مدت، انجام دادن کار های تئاتر و کارگردانی بسیار، کسب تجربه ، آگاهی از اوضاع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و دانستن یک زبان خارجی در رشد و پیشرفت سریع افراد در این شغل بسیار موثر است.

فضای شغلی

کاگردان در محیط کار خود ناگزیر به بر قراری ارتباط با افراد بسیاراست. محل و محیط کار او بسته به موضوع و داستان فیلم متفاوت است. این محل از یک فیلم به فیلم دیگری تغییر می کند و کار گردان ناچار است بنا به داستان فیلم در هر نوع مکانی مشغول به کار شود. کارگردان در هر پروژه کاری، علاوه بر تعامل با افراد گروه خود می بایست با اهنگ سازان، نویسدگان، نورپردازان، طراحان صحنه، بازیگران، طراحان لباس، روان شناسان، چهره پردازان و صاحبان سایر مشاغل هنری در ارتباط باشد.

وظایف و مسئولیت ها

 • انتخاب متن و بررسی و تجزیه و تحلیل آن
 • مطالعه فیلنامه و تبدیل آن به سکانس، صحنه و پلان (چنین متنی دستور المعلی است برای همه عوامل سازنده فیلم که در آن تمامی جزیئات از قبیل  زوایه دوربین ، اندازه نما، حرکت و گفتار بازیگران ، نور زمان و مکان نوشته شده است.)
 • انتخاب بازیگران و رهبری آنان
 • انتخاب عوامل پشت دوربین (فیلم برداری، دستیاران، عوامل فنی، گروه دکور چهره پرداز ، عکاسی، صدابردار، آهنگ ساز، تدوین کننده، صداگذار) در سینما ، عوامل صحنه در تئاتر و عوامل استودیویی در تلویزیون و رادیو
 • طراحی حرکات صحنه
 • سفارش دادن موسیقی مناسب و دلخواه به آهنگ ساز
 • شنیدن و انتخاب یا رد موسقی ضبط شده
 • نظارت بر کیفیت دکور، موسیقی ، نور و ……
 • ساخت آنونس( معرفی نامه خیلی کوتاه از فیلم) برای تبلیغ در رسانه های گروهی و سینما ها (پیش پرده)
 • در تئاتر و برنامه های تلویزیونی «نمایشنامه» و«تصویر نامه» جای فیلمنامه را می گیرد و کارگردانی به جز در مواردی کیفیتی مشابه دارد.

مطلوبیت های شغلی

شهرت، ارضای خواسته های درونی و رشد شخصی از جمله مطلوبیت هایی است که باعث می شود عده ای این شغل را انتخاب کنند.

محدودیت های شغلی

کارگردانان امنیت شغلی ندارند و ممکن است حتی چند سال بیکار باشد. در کل، باید گفت شرایط و امکانات محدودی برای این شغل و پیشرفت در آن  وجود  دارد و اگر کارگردان نتواند سرمایه لازم برای کار خود را جذب کند، عملا نمی تواند کار کند. کار کردن در شرایط بد آب و هوایی و مکان های پر خطر، خستگی زیاد ناشی از بی خوابی، فشار های اجتماعی و شکست های مالی از جمله محدودیت های شغلی کار گردانی هستند.

اهمیت شغلی

نمایش و هنرهای نمایشی جذاب و پرورش دهند روح و روانی انسان است. پس ارائه  درست می تواند تاثیر آن را صد چندان کند. کارگردان اصلی ترین عامل تبدیل یک فیلنامه یا نمایشنامه به اثری موفق است. فراموش نکنید که این کارگردان است که متنی(فیلمنامه،نمایشنامه،تصویر نامه و…..) را انتخاب می کند و از بازیگران بازی می گیرد. پس باید عوامل مجربی را پرورش دهد تا بتواند آثاری بر جسته و جاودانه در رادیو تلویزیون، تئاتر و سینما خلق کند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

خانه تئاتر، گروه های درسی سینما و تئاتر در دانشگاه ها ، بنیاد سینمایی بنیادی مستضعفان، حوزه هنری سازمان تبلیغات  اسلامی، مرکز آموزش اسلامی فیلم سازی، مرکز صدا سیما می توانند اطلاعات بیشتری در اختیار شما بگذارند.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *