کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کافی نت داری

کافی نت داری

کافی نت
کافی نت

به ارائه  خدمات اینترنتی در مکان عمومی و مشخص (کافی نت) «اداره کافی نت» می گویند.

مسئول کافی نت کیست؟

«مسئول کافی نت » کسی است که خدمات اینترنتی به کاربران ارائه می دهد و آن ها را در استفاده از شبکه  جهانی اینترنت راهنمایی می کند.

ویژگی های مسئول کافی نت

 • ذهنی متمرکز دارد: او برای راهنمایی مشتریان و ارائه خدمات به آنان به ذهنی متمرکز نیاز دارد.
 • روابط عمومی بالایی دارد: مسئول کافی نت مستقیما با مشتری در ارتباط است. پس باید توانایی پاسخگویی به اقشار مختلف مردم را داشته باشد.
 • خوش بر خورد، مرتب و آراسته است: داشتن اخلاق خوش و ظاهر آراسته ویژگی تمام افرادی است که در شغل خود با عموم مردم رابطه مستقیم دارند.
 • با محیط رایانه آشناست : مسئول کافی نت به طور کلی از تغییرات تدریجی و روز آمد نرم افزار ها، سخت افزار ها و امکانات کاربردی آن با خبر است.

ورود به شغل

داشتن حداقل دیپلم و اخذ مدرک ICDL2,ICDL1 از مراکز فنی و حرفه ای  برای احراز این شغل کفایت می کند. در عین حال، با داشتن مدرک مهندسی یا کاردانی در رشته کامپیوتر نیز می توان در این حیطه  مشغول به کار شد.

شرایط دستیابی به این شغل علاوه بر مدارک لازم، داشتن اطلاعات درباره رایانه و شبکه کردن سیستم ها، آشنایی با زبان انگلیسی و همچنین تاهل است. متقاضیان شغل اداره کافی نت نباید کمتر از۳۰ سال سن داشته باشند.

پیشرفت شغلی

خدمات رسانی سریع و به روز، رسانی معلومات و اطلاعات خود درباره برنامه ها و نرم افزار های جدید از جمله شرایط ارتقا در این شغل اند. شرایط دیگر پیشرفت عبارت اند از: استفاده از نرم افزار های ویرایش متن و ترجمه متون انگلیسی، ارتقای سیستم های رایانه ای، طراحی وبگاه و وب نوشت( وبلاگ)، ارتقای خدمات جانبی به کاربران ، فروش شارژ و توجه دائمی به معماری محل کافی نت است.

اگر  این شرایط را داشته باشید، می توانید تعداد مشتریان میزان درآمدتان را بیشتر کنید. این شغل به صورت خود اشتغالی است و فرد با سرمایه لازم و خرید سیستم ها وتجهیزات و کسب شرایط مذکور می تواند به آن دست یابد.

فضای شغلی

محیط کافی نت باید امن و تمیز باشد و کاربران در آن آرامش داشته باشید و از هر سر صدایی به دور باشند. در عین حال، باید در مکانی پر رفت و آمد احداث شود. برای  ارائه خدمات بهتر و حفظ حریم روانی کاربران مساحت آن نیز نباید کمتر از۳۰ متر مربع باشد. روابط انسانی حاکم بر محیط کافی نت دوستانه و محترمانه است. شاغلان  در این شغل با عموم مردم در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت ها

 • اجاره دادن سیستم برای استفاده های شخصی
 • ایجاد محیط مناسب برای کاربران
 • راهنمایی و پشتیبانی کاربرانی که با اینترنت و رایانه آشنایی کمی دارند؛
 • جست و جوی مقالات و تحقیق های علمی و تخصصی و ….
 • ثبت و دریافت و ارسال ایمیل
 • انواع ثبت نام های اینترنتی و پیگیری آن ها( ثبت نام کنکور، دریافت کارت ورود به جلسه، اعلام نتایج، حتی انتخاب رشته برای دانشگاه، پرداخت پول، فیش آب و برق سایر نیازهای بانکی)
 • خدمات رایانه ای(پرینت، اسکن تایپ های فوری و کپی و……)
 • پیگیری امور خدماتی دولتی (مانند کارت سوخت و رایانه هاو …) و دیگر خدماتی که موسسات، دانشگاه و مراکز دولتی ارائه می کنند.
 • فروش شارژ و کارت های اینترنتی و فراهم کردن ارتباط بین المللی.

مطلوبیت های شغلی

به دلیل ارتباط مداوم با رایانه و اینترنت اداره کنند گان کافی نت ها مدام اطلاعات خود را به روز می کنند. از طرفی، اینترنتی شدن بیشتر امور زندگی مردم، زمینه کاری این افراد را افزایش داده است. کار در محیط آرام از دیگر مطلوبیت های این شغل است.

محدودیت های شغلی

امروزه در اکثر خانه ها دسترسی به اینترنت امکان پذیر است و این باعث کاهش مشتریان کافی نت ها می شود. ضمن اینکه کافی نتی که مدام سیستم ها و نرم افزار های خود را به روز نکند، مشتریانش را از دست می دهد.

اهمیت شغلی

به دلیل افزایش روز افزون استفاده از اینترنت و روی آوردن ادارات و سازمان ها به خدمات بدون حضور فرد در مکان مرود نظر و ارتباطات به صورت پست الکترونیک، استفاده از وبگاه های پویا برای پاسخگویی خودکار و بر خط (آنلاین) و نیز با توجه به نگرش دولت و حرکت آن به سمت دولت الکترونیک، وجود این شغل ضروری است.

منابعی برای کسب اطلعات بیشتر

مراجعه به اتحادیه کافی نت داران و پرس جو از صاحبان کافی نت ها می تواند راه خوبی دریافت اطلاعات بیشتر باشد.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اقتصاد

سود اقتصادی صفر

سود اقتصادی صفر اگر در کوتاه مدت در بازاری سود اقتصادی وجود داشته باشد ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *