صفحه نخست / مقالات / راهنمای کسب و کار موفق / کسب و کار خود را متحول سازید
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

کسب و کار خود را متحول سازید

یکی از بهترین راه های تحول در کسب و کار، فروش اینترنتی و بازاریابی اینترنتی است.

037

چارلی هوتن، یک بازاریابی اینترنتی موفق بیان می کند:

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، خود را فردی بیکار یافت که فقط مدرک خشک و خالی در زمینه کسب و کار دارد. او به جای آن که از طریق افراد صمیمی که با آن ها ارتباط نزدیک داشت مبادرت به شبکه سازی کند، مستقیما به سراغ بالاترین سطح رفت. او تماس های سردی با نویسندگان و فیلم سازانی برقرار کرد که آثار آن ها بهترین رتبه های فروش را داشت و او آن ها را تمجید می کرد. چارلی، به آن ها پیشنهاد بازاریابی اینترنتی رایگان را ارائه داد. این استراتژی پاسخ داد. و به زودی منجر به یک شغل درآمد زا شد.

هدف خود را از کسب وکار مشخص کنید.

هدف گذاری در کسب و کار خیلی مهم است. می توان این طور مثال زد. اگر هدف شما فروش به یک فرد تصمیم گیرنده و مهم است، و با او قرار ملاقات گذاشته اید. او را مشتری بالقوه در نظر بگیرید. و مدل فروش خود را طوری تنظیم کنید که بهترین ارائه را داشته باشید.

شخصیت شما، در حال حاضر با شغل شما شناخته نمی شود. بلکه با برخورد شما مشخص می شود که شما که هستید؟ و چه فکری در سر دارید؟

اگر قصدتان فقط فروش باشد، مطمئن باشید مخاطب شما این را درک می کند و از شما پرهیز می کند. از شما دوری می کند. به شما اعتماد نمی کند. اما اگر هدف تان را درست نشانه گذاری کنید و به انجام وظیفه تان بپردازید همه چیز حل می شود.

در این قرار ملاقات ها، باید مخاطب را با آنچه که در انتظارش هست، آشنا سازید. همین! دقیقا بر روی جنبه هایی از مدل کار خود تمرکز کنید که می تواند به موفقیت شما کمک کند. هدف شما ارائه پیشنهاد همکاری به مشتری است. اگر مخاطب شما، پیشنهاد شما را رد کرد، می توانید چرخش انجام دهید و مدل خود را مورد بازنگری قرار دهید. پیشنهاد من به عنوان کسی که سال هاست مشاور فعال در زمینه کسب و کار بوده ام، خواندن کتاب هایی است که در محصولات ما قرار دارند. با خواندن این کتاب ها بهتر می توانید درباره کسب وکار خود تصمیم گیری درستی انجام دهید.

038

به فرد تصمیم گیرنده مخاطب خود از طریق صمیمی ترین و گرم ترین معرف ها نزدیک شوید. اگر تلاش ها شبکه سازی هنوز منجر به آشنایی با کسی که مستقیما با مشتری بالقوه شما کار میکند نشده است، باید توانسته باشید به اندازه کافی با بخش هدف خود آشنا شوید تا بتوانید با تلاش کوچک دیگری برای شبکه سازی، ارتباط مستقیمی برقرار کنید.

از سوی دیگر، نزدیک شدن مستقیم و جسورانه به یک فرد تصمیم گیرنده بدون هیچ گونه معرفی، ممکن است با توجه به صنعت و ویژگی های شخصیتی موجود، اثر بخش ترین گزینه باشد.

وقتی که با یک فرد مهم و تصمیم گیرنده تماس می گیرید، چیزی شبیه این را بگویید:

“من فکر می کنم شما یک فرصت قابل توجه در زمینه … دارید و من چند ایده خاص در این مورد دارم که احتمالا از نظر شما اثر بخش باشد. می توانیم در این مورد با هم یک ملاقات داشته باشیم؟”

اگر شما تا اینجا از اصول آزمودن مدل کسب و کار پیروی کرده باشید، احتمال زیادی دارد که درخواست شما به شکل صمیمانه ای پذیرفته شود.

اما حواستان باشد، هنگام ملاقات با فرد تصمیم گیرنده، درک خود را از کاری که می خواهید انجام دهید، با عبارات کلی بیان کنید و سپس از مصاحبه شونده بخواهید که آن را تایید یا اصلاح کند.

به مخاطب یا همان مصاحبه شونده فرصت کافی بدهید. حرف او را هیچ وقت قطع نکنید. شتاب زده نباشید. آرام بنشینید و یا حتی اگر در حالت ایستاده به او پیشنهاد همکاری می دهید، مراقب حرکات دست و تکان های بیش از حد آنها باشید.

به چشم های او نگاه کنید. اما نه آن طور که آزار دهنده باشد. مراقب باشید. شتاب زده و هیجان با هم به شما ضرر می رساند. آرام و با متانت به پیشنهاد خود بپردازید. قبل از آن هم به جملاتی که قرار است بگویید به خوبی فکر کنید.

به طور کلی:

هدف: با کاری که باید برای مشتری انجام شود، مرتبط است.

خلاصه و وضعیت: نشان هنده جزییات موجود است.

اطلاعات تماس: کلید شما برای ادامه همکاری است.

موفق باشید.

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *