صفحه نخست / مقالات / مشاوره در کسب و کار / راه اندازی کسب وکار جدید / گام های موفق در راه اندازی کسب و کار جدید
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

گام های موفق در راه اندازی کسب و کار جدید

شروع یک کسب و کار جدید به صورت گام به گام

برای موفقیت در کارآفرینی باید از منظری به موقعیت های گوناگون نگریست که از هر منظر دیگری مفیدتر باشد.

مشاهده ی جهان از دریچه ی نگاه سازمانی در برابر مشاهده ی جهان از دید مشتریان راز موفقیت در شروع یک کسب و کار جدید است.

این اولین گام است. زمانی که این گام را تکمیل کردید؛ نگاه خود را تغییر دادید، باید ایده یا فناوری در اختیار داشته باشید که از عهده ی پاسخ به این پرسش ها برآید.

آیا، این ایده یا فناوری برای همه ی مردم سودمند است؟ آیا به خوبی انجامش می دهم؟ و آیا آنقدر به آن علاقه دارم که برای مدت طولانی انجامش دهم؟ هم چنین لازم است که تیم موسس کسب و کارتان را تشکیل دهید.

اکنون با در اختیار داشتن ایده و فناوری و انجام طوفان فکری برای یافتن طیف وسیعی از مشتریان بالقوه علاقمند به کارکرد این ایده یا فناوری، عملا بیست و چهار گام خود را آغاز کرده اید.

در مرحله ی بعد باید شش تا دوازده فرصت برتر را انتخاب کنید و با انجام دادن مصاحبه مستقیم با مشتریان بالقوه و کسب اطلاعات بیشتر درباره ی آنان تحقیقات اولیه بازار را به طور جامع درباره ی این فرصت ها انجام دهید.

012

تنها شرط لازم و کافی برای شروع یک کسب و کار جدید

صرف نظر از نوع کسب و کارتان، باید از خود بپرسید؛ تنها شرط لازم و کافی برای شروع هر کسب و کار چیست؟ این شرط قطعا محصول، فناوری، نیاز مشتری، طرح کسب و کار، چشم انداز، تیمی قوی، مدیر عامل، پول، سرمایه گذاران، مزیت رقابتی یا ارزش های شرکت نیست.

همه ی این ها مهم اند و بهتر است که هر کسب و کاری از آنها بهره مند باشد. اما هیچ یک از آنها پاسخ سوال نیستند.

تنها شرط لازم و کافی برای هر کسب و کار، مشتری است. که برای محصولات و خدمات پول بپردازد.

زمانی که شخصی برای محصول یا خدمات تان حاضر به پرداخت پول شود، می توانید ادعا کنید که صاحب کسب و کار شده اید. این حقیقت ساده باعث حفظ تمرکزتان بر مسائل مهم می شود.

نمی توانید کسب و کار و محصول را یکسان قلمداد کنید. زیرا اگر کسی محصول تان را نخرید، کسب و کاری هم ندارید. داور نهایی در تعیین موقعیت کسب و کار شما بازار خواهد بود.

با وجود این، فقط داشتن مشتریان دست به جیب به مفهوم داشتن کسب و کار موفق نیست. برای دستیابی به کسب و کاری سودده و پایدار، باید در مدت زمان نسبتان کوتاه به اندازه ی کافی مشتری دست به جیب پیدا کنید تا با کمبود سرمایه رو به رو نشوید و به سودآوری برسید. هم چنین، در مقام شرکتی نوپا و با منابع اندک، هر اقدامی که انجام می دهید باید به غایت کارآمد باشد.

از این رو، شما کسب و کارتان را با ساختن محصول یا استخدام توسعه دهندگان و فروشندگان آغاز نمی کنید. بلکه آن را با کشف نیازهای برآورده نشده ی مشتریان و با اتخاذ رویکردی مشتری محور بنا می نهید.

بازار جدید ایجاد کنید که بر آن تسلط داشته باشید.

ساخت محصولی نوآورانه که هنوز در هیچ بازاری وجود ندارد، برای موفقیت هر شرکت نوپایی ضروری است. با ایجاد بازاری جدید، سهم بزرگی از بازار را به دست خواهید آورد و می توانید آن را پایه ی توسعه های آتی کسب و کار خود قرار دهید. با توجه به محدودیت منابع تان، تقلید از شرکت های فعال در بازار و رقابت با آنها بسیار دشوار است.

برای راه اندازی شرکت در بازاری تازه، باید بر مشتری هدف تان تمرکز کنید. مشتریِ هدف گروهی از مشتریان بالقوه اند که ویژگی های مشترک بسیار زیادی با هم دارند و همگی برای خرید محصولی مشخص، دلایلی مشابه دارند.

مهم ترین مهارت هر کارآفرینی تمرکز است و دستیابی به آن بسیار دشوار است. باید از طریق تحقیقات اولیه ی بازار مشتریان تان را شناسایی و ویژگی های آنان را درک کنید. زیرا اگر صرفا، به فرضیات قریب به یقین یا به تحلیل های دیگران اکتفا کنید، بازارتان را بر اساس حدس و گمان پیش برده اید.

پس از آن که جایگاه خود را میان گروه مشتریان هدف محکم کردید، یعنی محصول برتری فراهم کردید که مشتری حاضر می شود برایش پول بپردازد، آنگاه برای گسترش کسب و کارتان و ورود به بازار متناظر از منابع کافی برخوردارید.

برخی از ویژگی های مشتریان در بازار متناظر و بازار اولیه شما یکسان خواهد بود. اما به دلیل وجود برخی تفاوت ها باید استراتژی خود را به خوبی تعدیل کنید.

علیرضا جعفری

مدیر سایت کسب و کار شما

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *