کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

گفتار درمانگر کیست؟

گفتار درمانی

به ارزیابی، تشخیص و درمان انواع اختلالات گفتاری و زبانی«گفتار درمانی» می گویند.

گفتار درمانگر کیست؟

«گفتار درمانگر» کسی است که آسیب های ایجاد شده در گفتار و زبان افراد را شناسایی می کند.و به شیوه های غیر پزشکی و بدون استفاده از دارو در مدت زمانی مشخص به درمان آن ها می پردازد.

ویژگی های گفتار درمانگر

  • صبور است: بعضی از بیماران به کندی پیشرفت می کنند و لازم است گفتار درمانگر پله پله با آنان پیش برود.
  • انعطاف پذیر است:در این کار تنوع مراجعه کنندگان بسیار زیاد است؛ یعنی مراجعه کننده می تواند یک بچه دو ساله با یک فرد نود ساله باشد که بدون شک روحیات  و ویژگی  های متفاوتی دارند و گفتار درمانگر باید روش درمانی ویژه ای را برای هر کدام به کار ببرد.
  • با گذشت است: تمام کسانی که شغلشان به نوعی به بیماری مربوط می شود، باید با گذشت باشند؛ زیرا بیماران اغلب حساس و آسیب پذیرند و اطرافیان آن ها هم ممکن است برخورد مناسبی نداشته باشند.
  • کنجکاو و خلاق است: این شغل برای افراد منفعل مناسب نیست. گفتار درمانگر بیمارانش باشد.

ورود به شغل

در صورتی که به این شغل علاقه دارند، ابتدا باید مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید. پس از آن می توانید تحصیلاتتان را تا دکترا ادامه دهید. کسانی که در این رشته مدرک دکترا دریافت می کنند، بیشتر به تدریس و پژوهش و تحقیق در این زمینه می پردازند. و به طور عملی کار نمی کنند. در گذشته گذراندن طرح برای دانشجویان  این رشته اجباری بود؛ در حالی که اکنون در صورتی  که اعلام نیاز نشود، جزء دروس اختیاری است. برای دسیابی به این شغل می توانید پس از فراغت  از تحصیل، با مراجعه به نظام پزشکی فرم مخصوصی تقاضای کار پر کنید.به این ترتیب، کلینیک ها و. مراکز که به گفتار درمانگر نیاز داشته باشند، به شما معرفی می شوند.

پیشرفت شغلی

برای موفقیت در این شغل باید به زبان انگلیسی و دانش رایانه مسلط باشید. همین طور بهتر است با لهجه های مختلف آشنایی داشته باشید؛ چون ممکن است ناشنوایی به شما مراجعه کند که در یک محیط ترک یا کرد زبان زندگی کرده است.(افراد دو زبانه و کسانی که گویش محلی دارند،بهتر است در منطقه خود اقدام به گفتار درمانی کنند.) همچنین می توانید در دوره های آموزشی و کارگاه  هایی که آشنا شوید.

فضایی شغلی

گفتار درمانگر می تواند برای کار خود گروه های سنی کودک، بزرگ سال یا سالمند را انتخاب کند. هر کدام از این گروه ها بیماری های خاص خود را دارد؛ برای مثال، بیماری هایی چون لکنت،اختلال در تلفظ، اختلال در خواندن و نوشتن، اختلال در توجه و تمرکز مربوط به کودکان است. در بزرگسالان ضربه های مغزی،بیماری ام اس و فلج های مغزی باعث اختلال در گفتار می شود و در سالمندان اغلب سکته های مغزی و اختلال دربلع دلیل مراجعه به گفتار درمانگر است. گفتار درمانگر کودکان باید در دفتر خود از وسایل کمک آموزشی برای شروع ارتباط استفاده کند و در ادامه، از روش های گفتار درمانی نوین (مانند نرم افزار های رایانه ای) بهره بگیرد. گفتار درمانگر بزرگ سالان و سالمندان نیز تجهیزات مخصوص به بیماران خود را دارد. در حقیقت،گفتار درمانی کاری گروهی به حساب می آیدو تیم توان بخشی آن شامل روان شناس، کار درمانگر، متخصص فیزیوتراپی، متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال،متخصص گوش و حلق بینی و شنوایی سنج است. گفتار درمانگر با این افراد ارتباط و تعامل دارد.

گفتار درمانگر می تواند در درمانگاه ها و مراکز بهداشت، مراکز ویژه توان بخشی و مراکز آموزشی و پرورش استثنایی فعالیت کند؛ چون قسمت عمده کار او در ارتباط با ناشنواها و کم شنواهاست.

وظایف و مسئولیت های

  • انتخاب و اجرای روش درمانی و در انتها بررسی تاثیر اجرای روش ها و نتایج آن ها
  • تشخیص آسیب های ژنتیکی یا اکتسابی وارد بر گفتار و زبان، ارزیابی میزان و علت آسیب دیدگی و در نهایت درمان آن یاری کردن ناشنوایان و کمک به طیف گسترده ای از عقب ماندگان ذهنی برای برقراری ارتباط کلامی
  • کمک به بیمارانی که درچار آسیب های مغزی شده اند یا تارهای صوتی آن ها به دلایل مختلف آسیب دیده است؛
  • کمک به قاریان قرآن،مداحان، خوانندها، گویندگان صداو سیما، دوبلورها و…برای استفاده از صوت خود و بر طرف کردن مشکلات آن ها.

مطلوبیت ها شغلی

برخلاف بسیاری از رشته های توان بخشی که افراد باید در کنار متخصص فعالیت کنند،گفتار درمانگران را داشتن پنج سال سابقه کار متوالی می توانند برای خود مطب تاسیس کنند.

محدودیت شغلی

متاسفانه این شغل با وجود آنکه بسیار کارآمد است،هنوز در ایران چندان شناخته شده نیست؛در حالی که در کشور های توسعه یافته شغلی تخصصی است و وجهه اجتماعی خوبی دارد. البته در بسیاری موارد روان پزشکان گفتار درمانی بیمارانشان را خود بر عهده می گیرند.

اهمیت شغلی

گفتار درمانگر کمک می کنند تا توانایی کلامی افرادی که تارهای صوتی آن ها به هر دلیلی آسیب دیده است، بر گردد. بنابراین،در صورت حذف این شغل بسیاری از افراد که می توانند به فعالیت اجتماعی و زندگی عادی خود بازگردند، دچار مشکل می شوند. برای مثال،بسیاری از سالمندان در سنین بالا ممکن است توانایی بلع خود را از دست بدهند و به افسردگی دچار شوند یا آنکه به دلیل این مشکل، عمر کوتاه تری داشته باشند. در اینجا گفتار درمانگر می تواند کمک بسزایی به این افراد بکند. بسیاری از کودکان که از نظر ذهنی توانایی رفتن به مدرسه را دارند، به دلیل مشکلات  ارتباطی و کلامی ممکن است. وارد مدارس عادی نشوند؛ در صورتی که به کمک گفتار درمانگر آن ها به راحتی می توانند این مشکل خود را حل کنند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

با مراجعه به وبگاه ها انجمن گفتار درمانی ایران به نشانیwww.slpa.ir و انجمن صنفی گفتار درمانی ایران به نشانی islta.blogfa.com مراجعه کرده و نیز سوال کردن از استادان،دانشجویان یا شاغلان این رشته می توانید به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کنید.

 

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

اقتصاد

سود اقتصادی صفر

سود اقتصادی صفر اگر در کوتاه مدت در بازاری سود اقتصادی وجود داشته باشد ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *