صفحه نخست / مقالات / آموزشی / یک مدیر موفق همواره پرسشگر است – قسمت اول
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

یک مدیر موفق همواره پرسشگر است – قسمت اول

ارزیابی صادقانه‌ی خویش برای توسعه سازمان یافتگی‌تان، به همان اندازه‌ی تعیین هدف، نوشتن فهرست و متوجه گذشت زمان بودن، اهمیت دارد. هر از گاهی باید وقت بگذارید و تعدادی سؤال مهم از خود بپرسید. اگر به سرعتی که انتظارش را داشته‌اید، در کارتان پیشرفت نمی‌کنید، پیشرفت خود را ارزیابی نمایید و مشخص کنید چرا از هدف‌های تعیین شده عقب‌ مانده‌اید. اگر در مسیر افتاده و درست جلو می‌روید اما هنوز فاقد چندتایی عنصر لازم هستید، از خود بپرسید چطور می‌توانید برای پر کردن فاصله، رفتار خود را اصلاح نمایید؟

۱۰ سوالی که افراد موفق از خود می پرسند.

۱- آیا هدف‌هایی واقعی و قابل دستیابی تعیین کرده‌ام؟

بین نوشتن هدف‌ها، و نوشتن هدف‌هایی که واقعاً می‌توانید به آن‌ها دست یابید، تفاوت زیادی هست. اگر در حال حاضر پانزده کیلو اضافه وزن دارید و سال‌هاست تمرین نکرده‌اید، کاری است ستایش برانگیز که تابستان امسال بخواهید در ماراتن بوستن شرکت نمایید، ولی این ضمناً هدفی است دست نیافتنی. از حالا تا زمانی که با شلیک گلوله‌ای مسابقه شروع می‌شود، وقتی برای تمرین نمانده، بی شک می‌توانید در اهداف خود اصلاحاتی به وجود آورید و مسابقه‌ای ده کیلومتری را در نظر بگیرید و آن قدر تمرین کنید تا برای ماراتن سه سال بعد آماده شوید؛ ولی حتی این هدف هم مقدار زیادی تعهد و ایثار از سوی شما می‌طلبد؛ اما قابل دسترسی است. ولی آن بالایی خیر.

همین اصل، شامل حال سایر حوزه‌های هدف تعیین کردن نیز می‌شود. اگر سالانه ۵۰ هزار دلار درآمد دارید و کمی هم می‌توانید پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنید، این که هدفتان میلیونر شدن در ۱۲ ماه آینده باشد، واقع گرایانه نیست. مگر این که عموی رو به موتی دارید که قرار است ثروتی برایتان به ارث بگذارد و یا این که محصولی معجزه‌آسا اختراع کرده‌اید که در چند روز آینده وارد بازار می‌شود، با در نظر داشتن شرایط فعلی، هدفتان کمی بلند پروازانه جلوه می‌کند. این البته بدین معنا نیست که میلیونر نمی‌شوید. منظور فقط این است که زمان‌بندی خود را تعدیل کنید و برای آن که نیرو بگیرید، در این فاصله، تعدادی هدف دست یافتنی برای خود تعیین نمایید.

برای آدم هدفمند، هیچ چیز به اندازه‌ی تعیین هدف‌های دست نیافتنی، ناامید کننده نیست. وقتی هدف تعیین می‌کنید، خوش بین باشید ولی حواستان به دنیایی هم باشد که در آن زندگی می‌کنید. بدین ترتیب، شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت.

یک-مدیر-موفق-همواره-پرسش-گر-است-قسمت-اول-kasbokareshoma.com- Un director de éxito-siempre-preguntas-si-es-la-primera

۲- برای دست یافتن به هدف‌هایم، هر روز تلاش می‌کنم؟

کارهای معمولی روزانه، در همان «امور روزمره» باقی می‌مانند. اگر مدام پیشرفت خود را به سوی هدف‌هایتان کنترل و بررسی نکنید، شانسی هم برای دست یافتن به هدف‌هایی که تعیین کرده‌اید، نخواهید داشت.

اولین کاری که موقع نوشتن فهرست کارهای روزانه‌تان باید انجام دهید، این است که از خود خیلی ساده بپرسید: آیا این کارها مرا به هدف‌های کوتاه و درازمدتم نزدیک می‌سازند؟ اگر پاسخ مثبت است، به راهتان ادامه دهید. ولی اگر مطمئن نیستید فهرست خود را دوباره مورد بررسی قرار دهید و از خود بپرسید که چه کاری می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که روزتان وقف کاری نشود که ربطی به هدفتان ندارد.

این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید. مدیران موفق تغییر مسیر می دهند.

یک-مدیر-موفق-همواره-پرسش-گر-است-قسمت-اول-kasbokareshoma.com- Un director de éxito-siempre-preguntas-si-es-la-primera

۳- چه کسی وقتم را کنترل می‌کند؟

محشر می‌شد اگر همه‌ی ما می‌توانستیم ادعا کنیم که لحظات زندگی‌مان را بدون هیچ اخلالی، در کنترل خویش داریم. چه احساسی دارد که برنامه‌ی زندگی خود را تعیین کنید و دنیا هم بر وفق مراد و جدول زمان‌بندی‌تان پیش برود؟ نمی‌دانم چه تعداد آدم از چنین موهبتی برخوردارند. رئیس جمهور آمریکا شاید گاه به چنین ایده آلی نزدیک شود. اگر پرزیدنت بخواهد با رهبران مختلف دنیا، گردانندگان صنایع، رهبران مدنی و یا ورزشکاران ملاقات کند، او است که می‌تواند جدول زمان‌بندی را تعیین نماید و همه هم احتمالاً به آن چه او تعیین کرده تن می‌دهند.

کس دیگری را با این اندازه توانایی در کنترل جدول زمان‌بندی، نمی‌شناسم. ما همه در برابر کسی جوابگو هستیم، چه مشتری باشد و چه عضوی از خانواده یا کارمند، کارفرما، دوست، آشنا یا فردی در آن طرف سیم تلفن، این که بدانید چه کسی وقت شما را کنترل می‌کند و چه مقداری از آن را کنترل می‌کند، به شما کمک خواهد کرد تا باقی وقتتان را با کارآمدی، مدیریت نمایید.

این مقاله را نیز مطالعه کنید: مدیران موفق؛ اهرم زمان را در دست دارند.

این مقاله برگرفته از کتاب «راه و چاه موفقیت» نوشته ی مارک مک کورمک است.

 قسمت دوم این مقاله را از اینجا مطالعه بفرمایید.

علیرضا جعفری

مدیر وب سایت کسب و کار شما
مشاور کسب و کار در بندرعباس

نظر شما درباره «یک مدیر موفق همواره پرسشگر است – قسمت اول» چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

سرمایه گذاری

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست؟

تفاوت سرمایه با سرمایه گذاری چیست ؟ سرمایه به زبان ساده آورده صاحبان سهام (شرکا) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *