صفحه نخست / مقالات / بازاریابی / اصول فنون بازاریابی / رازهای تبلیغات محصولات – دست نوشته های پدر علم تبلیغات (دیوید آگیلوی)
کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

رازهای تبلیغات محصولات – دست نوشته های پدر علم تبلیغات (دیوید آگیلوی)

یکی از کتاب هایی که هر فرد دارای کسب و کار و یا خواهان فروش بیشتر و بالا بردن اطلاعات عمومی در مورد تبلیغات حتما باید بخواند، کتابِ اعترافات یک تبلیغاتچی است (این کتاب از انتشارات سیته به فارسی ترجمه شده)

این کتاب، یکی از شاهکارهای دنیای تبلیغات است.

نویسنده آن دیـویـد آگـیلـوی را پدر علم تبلیغات می شناسند، زیرا تا قبل از آگیلوی، تبلیغات را به چشم یک هنر می دیدند؛ اما آگیلوی باعث شد نظر دنیا در مورد تبلیغات تغییر کند و آن را به عنوان یک علم بشناسند.

secrets-advertising-products-5

البته کتاب «اعترافات یک تبلیغاتچی» تماما راجع به تبلیغات نیست.
شما در این کتاب مطالب عالی و اندرز خوب و مفید در مورد مدیریت، زندگی، فروش، خلاقیت و … میخوانید.

یکی از ویژگی ها قلم دیوید آگیلوی، طنزآلود بودن پند هایش است، برای مثال؛ در یکی از جالب ترین سطرهای کتابش می نویسد: «زمانی که مجله Fortune عکس مرا بر روی صفحه اول مجله اش چاپ کرده بود و زیر آن نوشته بود – آیا دیوید آگیلوی یک نابغه است؟ – من به وکیلم زنگ زدم تا از آنها شکایت کند… نباید علامت سوال انتهای جمله را میگذاشتند.»

سالیان سال آگیلوی سعی کرد آنچه را از تبلیغات بدست آورده، به دیگران آموزش دهد، کتاب های متعددی از او به چاپ رسیده، سخنرانی های بی نظیر و جملات قصار نایابی از او به جا مانده اما یکی از مهم ترین و بحث برانگیزترین چیزهایی که از دیوید آگیلوی به جا مانده… آخرین دست نوشته هایش هستند.

پس از مرگ دیوید آگیلوی، او وصیت کرده بود دست نوشته هایی که در گاوصندوقش قرار داده تا تاریخ معین به صورت عمومی منتشر نشوند؛ اما اخیرا این موعد تمام شده و آخرین دست نوشته های پدر علم تبلیغات به صورت عمومی منتشر شده.

رازهای-تبلیغات-محصولات -kasbokareshoma.com-Secrets-advertising-products

این دست نوشته ها حاوی ۱۱ فرمان جاودانه تبلیغات هستند.
به نوشته دیوید آگیلوی، «آنهایی که این ۱۱ فرمان را بدانند و به آن عمل کنند، نه تنها در این جهان به آنچه میخواهند از تبلیغات می رسند بلکه در جهان دیگر نیز رستگار میشوند…. !»

شما در این مقاله قرار است یکی از جالب ترین دست نوشته ها و ۱۱ فرمان پدر علم بازاریابی را بخوانید.
این دست نوشته به شما کمک میکند دیدتان نسبت به تبلیغات دستخوش تغییر شود، با خلاقیت بیشتری فکر کنید و بتوانید فروش تان را تا چندین برابر افزایش دهید.

مربیان فروش و بازاریابی بنامی آخرین دست نوشته های دیوید آگیلوی را توصیه کرده اند؛ مانند مثال فیلیپ کاتلر پدر بازاریابی مدرن در سمینارهای اخیرش به تمام حضار یک نسخه از دست نوشته های دیوید آگیلوی را به عنوان یکی از بایدهای دنیای تبلیغات داده تا حتما بخوانند و به آن عمل کنند.

 رازهای-تبلیغات-محصولات -kasbokareshoma.com-Secrets-advertising-products

آخرین دست نوشته های پدر علم تبلیغات دیوید آگیلوی

دیوید آگیلوی، این دست نوشته هایش را به عنوان وصیتنامه تبلیغاتی اش نوشته و اخیرا در انتها یا ابتدای تمام کتاب های مربوط به دیوید آگیلوی این نسخه از «وصیتنامه تبلیغاتی» اش را چاپ میکنند تا علاقه مندان به تبلیغات و دیوید آگیلوی حتما آنرا بخوانند.

در ادامه وصیت نامه تبلیغاتی دیوید آگیلوی را میخوانید:

من کارم را با تحقیق همراه با دکتر گالاپ در پرینستون شروع کردم. سپس تبدیل به یک تبلیغاتچی شدم و تا آنجا که به خاطر دارم، من تنها فرد خلاق در زمینه تبلیغات هستم که با تحقیقات کارم را شروع کردم.

به عنوان نتایجی که بدست آوردم، همیشه عملکرد خلاقانه را از دید یک محقق میبینم.
اینها هم با ارزش ترین درس های هستند که پس از یک عمر فعالیت، یادگرفتم.

 1. خلق یک تبلیغ خلاقانه مانند یک کاردستی است؛ قسمتی از آن نیاز به الهام و خلاقیت دارد، اما اکثر جاهایش نیاز به دانستن چگونگی کارکردِ آن و تلاش سخت دارد. اگر هوش متوسطی دارید و میدانید از چه تکنیک هایی استفاده کنید تا تبلیغات شما تبدیل به پول بشوند، آینده خوبی پیش رو دارید.
 2. وسوسه برای سرگرم کردن مشتری به جای فروش واقعی، مسری است. یعنی اگر کار تبلیغات را فقط به عنوان یک سرگرمی می نگرید، مطمئن باشید مشتری هم تبلیغات شما را به عنوان یک سرگرمی خواهد دید؛ اغلب فروشندگان مشتری را سرگرم میکنند، اما نمی فروشند.
 3. ارزش تبلیغات و تفاوت دو تبلیغ فقط و فقط در میزان فروش آنهاست، نه چیز دیگری.
 4. یادتان باشد، قبل از نوشتن متن تبلیغاتی و طراحی آن باید هزینه ای بپردازید و محصول را بفهمید، در مورد آن تحقیق کنید.
 5. رمز موفقیت در تبلیغات، دادنِ وعده سود به مصرف کننده است. مانند بوی مطبوع، سفید شوی، رانندگی بیشتر با مصرف سوخت کمتر، رنگ سیمای جذاب تر
 6. عملکرد اکثر تبلیغات، ترغیب مشتری به امتحان محصول شما نیست، بلکه ترغیب آنها به استفاده از آن به قدری که باعث شود محصول مورد استفاده قبلی را فراموش کنند. (ممنونم از اندرو ارنبرگ)
 7. آنچه در که در یک کشور جواب داده، مطمئننا در کشورهای دیگر هم جواب میدهد.
 8. مولفین و سردبیرهای مجله ها بهتر مردم را درک میکنند و با آنها در تماس هستند، از تکنیک های آنها کپی کنید.
 9. اکثر کمپین های تبلیغاتی بیش از حد پیچیده هستند. آنها یک لیست بلندی از اهداف دارند و سعی میکنند از تمام زوایای موجود اجرای طرح شان را بررسی کنند تا بیشترین حد ممکن از اهدافی را که تعیین کرده اند بدست بیاورند، اما معمولا هیچکدام را هم بدست نمی آورند. تبلیغات آنها مانند یک جلسه ۱ دقیقه ای است.
 10. هیچوقت اجازه ندهید یک مرد بخواهد تبلیغات مربوط به یک کالای زنانه را بنویسد.
 11. مشتری خدمتکارت نیست. او همسرت است! پس به شعورش توهین نکن.
 12. هیچوقت تبلیغی را که نمیخواهی خانواده ات ببینند را منتشر نکن.
 13. واقعیت را بگو؛ اما جذاب تعریف کن.
 14. تا زمانی که کمپین تبلیغاتی شما ایده بزرگی نداشته باشد، همانند یک کشتی در تاریکی شب گذر خواهد کرد.
 15. هیچ جایگزینی برای انجام تکالیف تان از قبل وجود ندارد. هرچقدر بیشتر راجع به یک محصول اطلاعات داشته باشید، بیشتر میتوانید ایده های بزرگی برای فروش آن در تبلیغات بدهید. کمپین های تبلیغاتی خوب، میتوانند سال ها به فروش خود ادامه دهند.

دیوید آگلیوی در سال ۱۹۱۱ بدنیا آمد، دنیای تبلیغات را دگرگون کرد و در سال ۱۹۹۹ دیده از جهان بست.
اکثر سخنان و آموزه های دیوید آگلیوی را میتوان امتحان کرد، استفاده کرد و از آنها سود برد، هیچکدام از نصیحت های این مرد کهنه نمیشوند و در همه اعصار مثل روز اولشان نو و قابل استفاده اند.

منبع ترجمه: http://www.ogilvy.com/About/Our-History/David-Ogilvy-Bio.aspx

علیرضا جعفری

مشاور و مدرس کسب و کار در بندرعباس
مدیر وب سایت کسب و کار شما

نظر شما درباره «رازهای تبلیغات محصولات – دست نوشته های پدر علم تبلیغات (دیوید آگلیوی)» چیست؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *