کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

بازیگر کیست؟

بازیگری

به ایفای نقش در تئاتر، سینما تلویزیون ««بازیگر»» می گویند. نقش ها در برگیرنده واکنش ها، ژست ها،تغییر حالت های چهره، رفتار،لحن و …است.

شهاب حسینی
شهاب حسینی

بازیگر کیست؟

««بازیگر»» (هنر پیشه) به کسی گفته می شود که در قالب شخصیتی که نویسنده خلق کرده است، به ایفای نقش می پردازد.

ویژگی های بازیگر

  • با استعداد و خلاق است: او باید در قالب آدم هایی جز خود ظاهر شود  و برای این کار  نیازمند استعداد وخلاقیت است.
  • انعطاف پذیراست: بازیگران باید بتوانند به عمق شخصیتی که قرار است نقش آن را بازی کنند فرو روند، شخصیت، رفتاری  و ویژگی خاص او را به نمایش بگذارد.
  • اعتماد به نفس بالای  دارد: او باید بتواند در حضور تعداد زیادی تماشاگر و شخصیت های مهم ملی و بین المللی نقش خود را به بهترین نحو اجرا کند.
  • در کنترل تغییرات توانمند است: گاهی در حین اجرا در حضور صد ها تماشاگر، اتفاقات پیش بینی نشده ای می افتد که لازم است بازیگران آن را کنترل کند و به کار خود ادامه بدهد. همچنین بازیگران باید قادر باشند زندگی خصوصی و کاری شان را از هم  جدا کنند.
  • صبور است: بازیگران باید  در صورت نیاز بارهاو بارها، یک صحنه را تکرار کنند تا در نهایت به نتیجه مطلوب کارگردان برسند.

ورود به شغل

آموزش رسمی بازیگران در هنرستان و دانشگاه ها ارائه می شود. با این حال، افراد علاقمند می توانند در آموزشگاه های آزاد  نیز به کسب مهارت های لازم بپردازند و مدرک بازیگری را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کنند.

بسیاری از این هنر جویان را استادان این مراکز به کارگردانان وتهیه کنندگان معرفی می کند. آن ها معمولا در شروع کار برای کسب تجربه و شهرت از نقش های کوچک تر شروع می کنند و هنگامی که تجربه و مهارت  کافی پیدا کردند، ممکن است به بازیگران نقش مکمل تبدیل شوند اگر هنر جویان این حرفه را به طور جدی دنبال کنند، شهرت و محبوبیت زیادی کسب می کنند و به ستاره های سینما تئاتر تبدیل می شوند.

برخی از هنر پیشه ها با گذشت زمان به حیطه های دیگری چون کارگردانی وارد می شوند.  هنر پیشه ها گاه به جایی شخصیت های کارتونی یا افراد در  آگهی های تلویزیونی نیز حرف می زنند هنر پیشگان امروزی گاهی در بازی های رایانه ای هم نقشی را به  عهده می گیرند.این کار با ثبت حرکات و صدای آن ها و باز سازی رایانه ای داده های به دست آمده صورت می گیرد.

پیشرفت شغلی

بازیگری از جمله مشاغلی است که پیشرفت در آن از یک سو به استعداد وتوانای های ذاتی انسان و از سوی دیگر به دانش ومهارت های کسب شده بستگی دارد. بنابراین، بازیگر برای ارتقا در این شغل باید دانش و  مهارت های خود را تا حد ممکن افزایش دهد. او هر چقدر بیشتر تمرین کند، فیلم های خوبی ببیند، کتاب های مرتبط مطالعه کند، در جامعه حضور داشته باشد و با قشرهای مختلف مردم و خصوصا نقشی که باید ایفا کند ارتباط نزدیکتری داشته باشد، سریع تر پیشرفت می کند.

فضای شغلی

برای آن دست از بازیگران که در فیلم ها یا  سریال ها  بازی می کنند، ممکن است مکان های مختلف با شرایط متفاوت وگاه نامناسب و سختی وجود داشته باشد. آن ها باید بتوانند ساعت های زیادی کار کرده گاه چند شبانه روز بی خوابی را تحمل کنند. گاه لازم است بازیگران برای ایفای نقش با مشاغل مختلف آشنا شود و حتی تحت آموزش غواصی  سوار کاری و قرار گیرد گاه بازیگران برای ایفای یک نقش وزن خود را تغییر می دهند.

بازیگران تئاتر نیز روی صحنه تئاتر و به صورت زنده ایفای نقش کنند آن ها علاوه بر موارد گفته شده باید هر روز سر موعد برای اجرا حاضر شوند و حتی بیمار شدن هم مانع اجرای آن های نمی شوند. تعامل شغلی بازیگران بیشتر با عوامل صحنه مانند کارگردان منشی صحنه و چهره پرداز است. آنها در تمرین های خود با سایر بازیگران هم تعامل خوبی دارند.

وظایف و مسئولیت ها

  • حفظ کردن متن فیلم نامه یا نمایشنامه
  • تحقیق در مورد نقشی که به او داده شده است وبر قراری ارتباط با آن نقش
  • حضور به موقع در جلسات تمرین
  • همکاری کامل با کارگران و گروه فیلم برداری تا پایان یک پروژه کاری

فراموش نکنید که یک بازیگر موفق کسی است که بتواند با مردم ارتباط خوبی داشته باشد و طرف داران خود را حفظ کند در غیر این صورت خیلی زود از دنیای بازیگری کنار گذاشته می شود.

مطلوبیت های شغلی

میل به دیده شدن از آرزوهای بزرگ بشر به حساب می آید و یکی از راه های رسیدن به آن بازیگری است. چرا که معروف ترین اشخاص در دنیای امروز بازیگران هستند. حرفه بازیگری حرفه ای بسیار جالب توجه و هیجان انگیز است اگر بازیگران شهرت لازمه را پیدا کنند درآمد آنها بالا می رود و از امکانات اجتماعی و فرهنگی مناسبی بر خوردار می شوند.

محدودیت های شغلی

عده ای از بازیگران معتقدند که نگاه جامعه نسبت به حرفه بازیگری نگاه خوبی نیست .این نگاه در مورد بازیگران زن تیزبینانه تر است. تجربه ثابت کرده است که شغل بازیگری شغل خطرناکی برای استحکام خانواده است و حتی عده ای از این شغل به عنوان مانعی برسر راه ازدواج نام می برند.

بازیگران همیشه زیر ذربین هستند وزندگی خصوصی شان تحت تاثیر این موضوع قرار دارد.شغل بازیگری می تواند بسیار پر دغدغه باشد یکی ازمشکلات بازیگری در ایران به دستمزد و بیمه امکانات رفاهی مربوط می شود وبه همین سبب بازیگری شغل اصلی بسیاری ازبازیگران سینما نیست.

این افراد معمولا در دوره ها به سبب بیکاری و نداشتن درآمد مجبور به کار در حوزه ها وشغل های دیگری می شوند به طور کلی وارد شدن به حیطه بازیگران کار دشواری است وشاید سالها طول بکشد تا فرد در دنیای بازیگران جایگاه خوبی کسب کند.

اهمیت شغل

بسیاری از جامعه شناسان و روان شناسان بر اهمیت آموزش غیر مستقیم و بالا بردن فرهنگ جامعه از طریق صدا وتصویر ابزارها مرتبط با آن تایید می کنند بازیگران در شکل گیری این آموزش و ارتقا سطح فرهنگ هر جامعه نقش موثری نقش دارند، همچنین به دلیل افزایش روز افزون تعداد سالن ها تئاتر و شرکت های  تولید فیلم سریال و استقبال زیاد مردم از آن ها این شغل هر روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.

در صورت نبودن شغل بازیگری سینما، تئاتر و تلویزیون ماهیت اصلی خود را از دست می دهد و قسمت بزرگی از سرگرمی های مردم از بین می رود، بنابراین اهمیت این شغل از یک سو تاثیرات فرهنگی آن جامعه و افراد و از سوی دیگر جنبه تفریحی آن است.

 

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مراجعه به کلاس های آموزشی بازیگران دانشکده سینما، تئاتر دانشگاه هنر تهران، دانشکده صدا و سیما و دیگر دانشکده ها ی بازیگری و با افراد که در این حرفه مشغول به کارند صحبت کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *