کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

تحویل داری بانک

تحویل داری بانک

«تحویل بانکی» عبارت است از ارائه خدمات مستقیم مالی و اعتباری به مراجعه کنندگان.

تحویل دار بانک کیست؟

«تحویل دار بانک»وظیفه دریافت وپرداخت پول وانتقال آن، خدمات مربوط به چک، پرداخت حقوق ودریافت هزینه های مختلف و صدور قبض در مقابل آن ها را در بانک بر عهده دارد.

ویژگی های تحویل دار بانک

  • از دقت و هوشیاری بالای برخودار است: هر کاری که با آمار،ارقام واعتبار بانکی (پولی) سرو کار دارد، دقت بالایی می طلبد.
  • گشاده روست: تحویل دار بانک با مردم سرو کار دارد و اگر نتواند برخوردار مناسبی با آن ها مختلف داشته باشد. هم کار برای خودش خسته کننده وطاقت فرسا میشود و هم نمی تواند وظایف خود را،که درک نیاز مردم وراهنمایی آن هاست،به درستی انجام دهد.
  • صبور وآرام است: یک تحویل دار شاید مجبور شود در یک روز یک مطلب را چندین بار برای مراجعان مختلف توضیح دهد. این مراجعان طیف گسترده ای از افراد با سطح تحصیلات و سنین مختلف را شامل می شوند؛ بنابراین، توانایی کنترل رفتار و حفظ آرامش از مهم ترین ویژگی های این افراد است.
  • توانایی برقراری ارتباط بالایی دارد: به منظور ایجاد ارتباط دوستانه ومعقول با مشتریان در جهت دستیابی به اهداف بازاریابی بانک، تمام کارمندان بانک باید توانایی جذب مشتری وبر قراری ارتباط با او را داشته باشد.

تحویل داری بانک
تحویل داری بانک

ورود شغل

برای انتخاب شغل «تحویل داری بانک »حداقل تحصیلات لازم، کارشناسی است. معمولا افرادی که مدرک کارشناسی مدیریت، علوم اقتصادی وحسابداری دارند، برای استخدام در اولویت اند.

بعد از فراخوانی که بانک برای استخدام می دهد. شما باید در کنکور استخدامی شرکت کنید و پس از قبول شدن در این امتحان (شامل سوالاتی مربوط به اطلاعات عمومی، حسابداری، هوش و ریاضی است)، مصاحبه و گزینش می شوید .در مصاحبه تخصصی باید انتظار مواجه شدن با هر نوع سوالی را داشته باشید؛ این سوال ها از علایق و روحیاتتان تا مسائل اجتماعی واقتصادی رادر بر میگیرند.

مصاحبه گر علاوه بر محک زدن اطلاعات فردی شما، سعی می کند با میزان توانایی شما در برقراری روابط اجتماعی وشیوه بیان تان آشنا شود. مراحل گزینش هم شامل تحقیقات درباره سوابق تحصیلی وقضایی شماست؛ اینکه در مراجع قضایی سوابق کیفری نداشته باشید واز نظر مسائل اقتصادی، گذشته تان روشن وگویا باشد .

علاو بر این موارد از شما معاینه کامل جسمانی به عمل می آید. پس از استخدام در بانک، دوره هایی آموزشی مختلفی را خواهید گذراند.

از جمله:

آشنایی با شیوه کاری اوراق بانکی، آشنایی با شیوه کار عابر بانک ها و ده ها مطلب دیگر که دربانک های مختلف تفاوت اندکی با یکدیگر دارند ولی از نظر ساختار یکسان اند. البته تحویل داران نیز مانند سایر کارمند بانک باید در مدت خدمت در دوره های مختلفی که به منظور ارتقای سطح خدمات رسانی برگزار می شود، شرکت کنند.

پیشرفت شغلی

تحویل داران مانند بقیه کارمندان بانک می توانند با ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با بانک در موسسه علوم بانکی(زیر نظر بانکی مرکزی )، مدرک مورد تاییدی دریافت کنند. در صورت نیاز بانک،این افراد به نسبت سایر  کارمندان که در رشته های دیگری درس خوانده اند،در اولویت ارتقایی شغلی قرار دارند.کارمندان به ترتیب از ارائه خدمات مستقیم به مشتریان(صندوق و….)به معاونت دایره صندوق واعتبارات، ریاست دایره صندوق واعتبارات، معاونت شعبه ومسئولیت شعبه ارتقا پیدا می کنند.

پس از آن نیز می توانند به شغل های بالاتری مثل مدیریت امور مناطق شعب، مدیریت شعب وادارات بانک، عضویت در هیت مدیره و در نهایت مدیریت عامل بانک دست پیدا کنند.

البته طی کردن این پله های ترقی زمان زیادی طول می کشد.

فضایی شغلی

بانک محیط های پر رفت آمدی هستند. بنابراین، اگر کار در مکان های آرام را دوست دارید، این شغل به شما پیشنهاد نمی شود. می توان گفت که در فضایی اداری بر بانک حاکم است؛ با این تفاوت که مراجعان بانک ها اغلب بیشتر از اداره ها هستند. تحویل داران با دادگستری و تمام موسسات ارائه دهنده خدمات به مردم –مانند شهرداری، دارایی، دفاتر اسناد رسمی- در ارتباط اند.

به بیان دیگر،می توان گفت متصدیان امور بانکی با مشاغل مختلف سرو کار دارند؛ زیرا مشتریان و صاحبان حساب های بانکی که مراجعه مستقیم به بانک دارند، صاحبان مشاغل گوناگون اند.به طور کلی، کارمند بانک تعامل وسیعی با صاحبان دیگر مشاغل دارند.

وظایف ومسئولیت ها

  • دریافت وپرداخت وجوه
  • پرداخت مبالغ چک
  • دریافت قبوض آب وبرق گازو…(امروزه این کار بیشتر به صورت تلفنی،اینترنتی یا از طریق خودپردازهای بانک انجام می شود)
  • ارائه صورت حساب و وضعیت گردش مالی به مشتریان.

مطلوبیت های شغلی

دریافت تهسیلات مسکن وسایر تهسیلات ضروری به فاصله دوسال یک بار، از مزایای این شغل است. ضمن اینکه کارمندان بانک ازوجهه اجتماعی خوبی برخودارند.

محدودیت هایی شغلی

تحویل دار بانک شاید مجبور شود برای پاسخ گو به مراجعان خود ساعت ها روی صندلی بشیند واین ممکن است مشکلات جسمانی زیادی برای او ایجاد کند. یکنواختی در کار، وضعیت نا مشخص ارتقا شغلی و ریسک بالا(به دلیل امکان کسری در حساب صندوق را می توان از دیگر آسیب های این شغل به شمار آورد). 

اهمیت شغلی

افراد با سپرد وجوه خود به بانک ها علاوه بر احساس ایمنی مالی،در ایجاد و توسعه واحدی های صنعتی وبازرگانی کشور نیز ایفای نقش میکنند.احساس میشود. این راهنمایان همان کارامندان بانک (از جمله تحویل داران ) هستند که خدمات مختلف بانکی را به مردم معرفی می کنند واطلاعات  لازم درباره سرمایه گذاری های مختلف را در اختیار آن ها می گذارند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر

کتاب «راهنمایی امور تحویل داری»نوشته«علی اکبر صادقی پائین کولائی» می توان به بسیاری ازسوال های شما پاسخ بدهد. درضمن،می توانید به اداره های آموزش یا روابط عمومی بانک ها مراجعه کنید.

کتاب فرمول پی (π) (نسخه چاپی)

درباره علیرضا جعفری

علیرضا جعفری
علیرضا جعفری موسس وب سایت کسب و کار شما و مدرس و مشاوره در زمینه راه اندازی و بهبود عملکرد کسب و کار

همچنین بررسی کنید.

شرایط عمومی مناقصات

شرایط عمومی مناقصات

تعاریف در شرایط عمومی مناقصات آشنایی با دنیای واژگان و اصلاحاتی که در دنیای کسب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *